Kanonýr Schick u zpovědi. Bundesliga a Německý pohár jsou pro nás víc než Evropská liga, přiznal. Na Euru věří v postup

Kanonýr Schick u zpovědi. Bundesliga a Německý pohár jsou pro nás víc než Evropská liga, přiznal. Na Euru věří v postup

Zdravotní trable jsou minulostí, útočník Patrik Schick už zase válí. A hlavně střílí góly. Po dlouhodobých zdravotních lapáliích je fit a pomáhá svými trefami k úspěšnému tažení Bayeru nejvyšší německou soutěží. To je skvělou zprávou pro celý český fotbal a zvláště pro národní tým, který čeká za pár měsíců Euro v Německu. Bombarďák, který na sklonku ledna oslavil osmadvacáté narozeniny, se rozpovídal pro newsletter Gól. " Čtrnáct měsíců jsem prakticky nehrál, ale kádr měl takový lauf, že když jsem po takové době naskočil zpátky, tak mě to vtáhlo, začal jsem hned dávat góly. Mančaft prostě funguje," lebedí si útočník.

Pro mnohé experty je překvapením, že Leverkusen proplouvá bundesligou bez prohry. Schick vše připisuje tomu, že trenér Xabi Alonso změnil styl hry. "Momentálně máme hrozně silný střed pole, který je pro naši hru naprosto klíčový. Tam děláme v utkáních největší rozdíl, kluci si to umějí krásně narážečkami vyťukat, také naše obrana se oproti minulým sezonám strašně zlepšila. Ale není to jen o obráncích. Držíme líp míč, jsme na tom lépe kombinačně," prozradil útočník.

Tým dokázal ustát i absence spojené s odjezdem opor na africký šampionát. "Pro nové a nerozehrané kluky bylo jednodušší se chytnout, když naskočili místo nich. Pocítil jsem to i já sám na sobě," přiznal.

Leverkusen si poradil i bez nejlepšího střelce, kterým je Boniface. Schick se ale těší, až se parťák z útoku uzdraví. Zatím mu stihl přihrát na jeden gól. "Mohlo by to mezi námi fungovat. Má ale zranění, jako jsem měl já. Vím, co to obnáší, takže těžko dopředu dělat nějaké prognózy. Uvidíme, co spolu stihneme odehrát ještě tuhle sezonu i co bude v té příští," konstatoval český reprezentant.

Leverkusen s triem Čechů porazil Stuttgart a je v semifinále Německého poháru

A co tlak, který je spojený s prvním místem Leverkusenu a jeho sérií bez prohry? Zlomí klub prokletí druhých míst? "O tomhle se vůbec nebavíme, většina kluků, myslím, ani neví, že byl Leverkusen několikrát druhý a blízko titulu, na který ještě nikdy nedosáhl. Do konce bundesligy a celé sezony zbývá ještě strašně moc zápasů, současnou pozici samozřejmě vnímáme a víme, co to obnáší, abychom na ní dál zůstali," poznamenal Schick.

Určitě s týmem nelétá v oblacích. "Zůstáváme skromní, díváme se jen sami na sebe, neřešíme Bayern ani ostatní týmy. Každý zápas v bundeslize je strašně náročný a těžký, takže se v něm může stát cokoliv, tedy ztratit s každým soupeřem. Bayern je oproti nám mnohem zkušenější, jeho hráči vědí, jaké to je vyhrávat trofeje. V tom mají trošičku výhodu. Momentálně hrajeme nejhezčí fotbal v Německu, máme lauf, ale do konce je ještě daleko," doplnil.

foto: © Bayer 04 Leverkusen

Slavnému rivalovi z Mnichova se Leverkusen postaví doma v sobotu 10. února. Na zápas se těší celé Německo. "Určitě se ale o titulu nerozhodne, ať dopadne jakkoliv. Ale pro další vývoj sezony bude zásadní," naznačil kanonýr, který naznačil, že by rád s Bayerem vyhrál i pohárovou soutěž. "Německý pohár je pro nás největší prioritou, šance v něm uspět jsou pro nás momentálně nejvyšší. Máme cíl dojít co nejdál ve všech soutěžích. I v Evropské lize, ale v Německu tahle soutěž takovým tahákem ve skupinové fázi není," přiznal bývalý hráč Sparty. "Až v závěrečných vyřazovacích kolech se stává zajímavou, když narážíte na silné soupeře. Ale jak už jsem řekl, bundesliga a Německý pohár jsou pro nás víc než Evropská liga."

Schickovi je jasné, že se na cestě za trofejemi budou čekat od něj góly. Zatím jich ve třech soutěžích nastřílel po návratu na hřiště šest. S jakou gólovou metou tedy bude spokojený na konci sezony? "Když gólů nastřílím přes deset, tak to bude dobré. Ale žádné konkrétní číslo si nedávám, nemám to ani úplně rád, aby mě to zbytečně nesvazovalo. V každém zápase chci gól dát, uvidíme, na čem se na konci sezony zastavím," doplnil s úsměvem.

Kromě bojů na německé frontě už samozřejmě v hlavně nosí také letošní Euro. "Není to úplně smrtící los, jsem s ním spokojený. Portugalsko je jasným favoritem naší skupiny, s Turky to může být vyrovnané a budeme čekat, kdo jako třetí soupeř vzejde z březnové baráže," poznamenal směrem k programu českého týmu na šampionátu.

"Je to atraktivní los a pro české fanoušky asi i nejlepší, co je mohlo potkat, když je úvodní utkání kousek za hranicemi v Lipsku a další dvě pak v Hamburku. Doufám, že nás přijede povzbudit hodně fanoušků, že jim předvedeme dobrý fotbal a postoupíme ze skupiny," vyslovil přání.

První zápas Češi odehrají v Lipsku na stadionu, který dobře zná, protože za RB také nastupoval. "Je to hezký stadion, tam se fanouškům bude líbit. Ale to vesměs platí o všech, na kterých se EURO 2024 bude hrát. V Hamburku jsme hráli s nároďákem kvalifikační zápas v roce 2016 proti Německu, takže ho znám taky. Dva zápasy na jednom stadionu jsou fajn nejen pro fanoušky, protože si zde mohou udělat delší pobyt, ale je to ideální i pro nás, že se nebudeme muset stěhovat. Atmosféra na obou bude určitě výborná," poznamenal útočník, který už krátce mluvil také s novým koučem reprezentace Ivanem Haškem. "Byl se podívat na našem zápase v Lipsku. A určitě se ještě brzy potkáme," dodal s tím, že už se těší, jak Německo bude žít letním fotbalovým svátkem.