Třináct prvoligových klubů se může těšit na desetimilionovou injekci. Netýká se to jen Slavie, Plzně a Slovácka

Třináct prvoligových klubů se může těšit na desetimilionovou injekci. Netýká se to jen Slavie, Plzně a Slovácka

České kluby, které se v minulé sezoně 2022/23 nedostaly do skupinové fáze evropských pohárů, se mohou těšit na výrazně více peněz než dříve. UEFA mezi ně v rámci takzvaných plateb solidarity rozdělí 5,204 milionu eur (zhruba 130 milionů korun), což je skoro dvojnásobek částky za předchozí ročník 2021/22. 

Každý z 13 klubů si přijde na 10 milionů korun, trojice Plzeň, Slavia a Slovácko, která si předloni na podzim vydělala účastí ve skupinové fázi, se příspěvek netýká. Na tiskové konferenci před startem jarní části sezony o tom informovala Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže.

UEFA v rámci solidárních plateb přerozděluje mezi všechny národní asociace část vygenerovaných prostředků ze svých klubových soutěží Ligy mistrů, Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Za sezonu 2022/23 se budou dělit čtyři procenta z celkových výnosů, což dělá 177,2 milionu eur (4,42 miliardy korun).

NEJMLADŠÍ HRÁČI SOUČASNÉ FORTUNA:LIGY FIGURUJÍ NA SOUPISKÁCH KARVINÉ, DYNAMA A JABLONCE
Titulární partner ligy se začne hledat již za pár týdnů, zvítězit nemusí pouze sázkařská společnost

Česku připadne 5,204 milionu eur, přitom o ročník dříve to bylo jen 2,97 milionu eur (74 milionů korun). Po vydělení třinácti si každý z prvoligových klubů přijde v přepočtu na zhruba 10 milionů korun, zatímco za předminulou sezonu dostal pouze 5,7 milionu korun. Podle pravidel UEFA musejí týmy použít prostředky výhradně na výchovu talentované mládeže.

"K navýšení částky došlo již v minulé sezoně, kdy UEFA změnila klíč pro rozdělování výrazně ve prospěch umístění země v klubovém žebříčku UEFA. Tedy více se bere na zřetel sportovní hledisko, namísto marketingového," uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

"Vedle toho se pět největších zemí solidárně vzdalo obrovských částek ve prospěch středních a malých lig. Oproti předchozímu ročníku navíc dochází k výraznému navýšení částky z důvodu účasti Viktorie Plzeň ve (skupině) Ligy mistrů, protože země s účastníkem v Lize mistrů jsou při rozdělování prostředků silně zvýhodněny," dodal Bárta.

© 1. FC Slovácko