Pokračování v čele LFA? Rozhodovat se budu i podle podpory z klubů, tvrdí Svoboda

Pokračování v čele LFA? Rozhodovat se budu i podle podpory z klubů, tvrdí Svoboda

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda zatím neví, zda bude znovu kandidovat na svůj post. Rozhodne se až podle toho, zda a v jaké podobě projdou případné změny a reformy LFA, které žádá především Slavia a její šéf Jaroslav Tvrdík. Řekl to dnes novinářům. Současný mandát Svobodovi vyprší 17. května.

Svoboda vede asociaci od jejího vzniku. Od léta 2016 LFA řídí první a druhou ligu poté, co profesionální soutěže získaly nezávislost na Fotbalové asociaci ČR. Nejvyšším orgánem LFA je ligové grémium, zástupci všech profesionálních klubů, statutárním orgánem pak ligový výbor, jehož předsedou je Svoboda. Výkonným ředitelem asociace je Tomáš Bárta. Tvrdík v nedávném Totálním podcastu volal po změnách v řízení LFA. Dlouhodobě se mu nelíbí, že Svoboda je coby funkcionář Sparty spjatý s hlavním pražským rivalem Slavie.

"Diskuze na téma reforem probíhá. Nemyslím si, že by LFA fungovala špatně. Na druhou stranu musím souhlasit s tím, že LFA dnes a v roce 2015 jsou jiné světy. Tehdy to byla do jisté míry s nadsázkou moje one man show, nikdo tomu projektu nevěřil. Po letech jsme mnohem dál," uvedl Svoboda.

"Určité změny jsou ku prospěchu, já se jim nebráním. Na té židli sedím od začátku, takže myslím, že vím, kde jsou slabá místa a co bychom měli zlepšit. S některými velmi revolučními návrhy ale ne úplně souhlasím. Uvidíme, na čem se kluby shodnou," doplnil místopředseda představenstva Sparty.

Kdybychom se vrátili ke 30 kolům, nejspíš by to negativně ovlivnilo ekonomiku klubů, míní marketingový ředitel LFA

Až podle toho se rozhodne, zda bude chtít pokračovat. "Mandát nám vyprší 17. května. Do té doby buď musí být volby, nebo se musí přijmout nové stanovy, které by to měly případně nějakým způsobem změnit. Uvidíme, jaké změny se prosadí. Jestli budu chtít pokračovat, se rozhodnu podle toho, jaké změny se prosadí. Jak bude nastavené další směřování LFA a taky jestli budu cítit podporu z klubů," prohlásil Svoboda.

Upozornil, že při případných změnách stanov LFA je třeba myslet na rámcovou smlouvu s FAČR, která vymezuje, jak obě asociace vedle sebe fungují. "Všechny ty nápady a náměty, o kterých se bavíme, musíme zasadit do právního rámce. Změna stanov LFA je krokem, který by měl mít širokou podporu klubů. A ne aby se vytvářely různé koalice a rozhodovalo se většinou jednoho hlasu," podotkl Svoboda.

LFA před víkendovým startem jarní části ligové sezony vyhlásila útok na divácký rekord. Po podzimní části drží současný ročník s průměrnou návštěvou 6411 fanoušků na jedno kolo druhé místo v samostatné historii. Rekordem je 7155 diváků na kolo ze sezony 1996/97.

"Pokusit se alespoň přiblížit rekordu musí být cíl nás všech pro jarní část sezony a věřím, že ho můžeme i překonat. Jsem zároveň přesvědčen, že pokud jej nepřekonáme na jaře, tak v příští sezoně ano," uvedl Svoboda.

"Všichni v posledních měsících vnímáme posun kultury na stadionech a obecně práci klubů s fanoušky. A to se nebavíme pouze o Spartě a Slavii, které odvádí dlouhodobě skvělou práci, ale i o zbytku soutěže," dodal předseda LFA.

TVRDÍK SI STĚŽOVAL, ŽE LFA ZAMÍTLA SEŠÍVANOU ŽÁDOST O ODLOŽENÍ DUELU VE ZLÍNĚ. ASOCIACE ODPOVĚDĚLA, ŽE OFICIÁLNĚ NIC NEOBDRŽELA