Taktika Alonsa nese ovoce, Tuchel s hráči Bayernu jen stěží hledali slova. Je o titulu předem rozhodnuto?

Taktika Alonsa nese ovoce, Tuchel s hráči Bayernu jen stěží hledali slova. Je o titulu předem rozhodnuto?

Sobotní šlágr německé Bundesligy možná výrazně napověděl o možném mistrovi v této sezóně. Bayern Mnichov by mohl být po dlouhých letech nadvlády sesazen z trůnu a křeslo pod koučem Thomasem Tuchelem se nebezpečně kýve. Za všechno může Leverkusen, který by se mohl zapsat do historie jako kat koučů z Allianz Arény.

Tahle pohádka se ale nepíše v bavorské metropoli, nýbrž v BayAreně. Před rokem na této adrese selhal Julian Nagelsmann. Dortmund však nakonec tohoto zaváhání nevyužil a Tuchel dovedl Mnichov k dalšímu mistrovskému titulu.

Situace se v mnoha aspektech opakuje a německá veřejnost bedlivě sleduje, zda padesátiletý stratég přijde o místo. Korunou bídného herního projevu byl ostře sledovaný šlágr proti Leverkusenu, který Bayern lacino prohrál 0:3.

 

Již před samotným hvizdem byla Tuchelovi vyčítána sestava a rozestavení, které na první pohled budily dojem, že se soupeři přizpůsobuje. Jenže na druhé straně to byl vychvalovaný Xabi Alonso, který ještě před startem utkání kolegu oklamal. Do hry od úvodních minut nenasadil Jeremieho Frimponga, který se jinak těší vyhřátému místu v základní sestavě. Sázka Tuchela na čerstvou posilu Sachu Boeyho nevyšla dle očekávání a bylo vidno, jak se někdejší tvář Galatasaraye na hrací ploše trápí mimo svůj obvyklý post.

Leverkusen dominoval i bez účasti českého tria v sestavě. Až v závěrečných minutách se objevil na hřišti Adam Hložek. „Dnes to od nás byl velmi disciplinovaný výkon. Bylo to velmi důležité vítězství, ale jsou to jen tři body. Je teprve únor a my musíme zůstat klidní,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci opět ledově chladný Xabi Alonso. Dalším hřebíčkem do rakve Bayernu byl úvodní gól, který proměnil nehlídaný Stanišič, kmenový hráč mnichovského klubu, který v Leverkusenu hostuje.

Foto: Bayer 04 Leverkusen

Kritika se hrnula již během zápasu na sociálních sítích nejen směrem k trenérovi. Německý list Bild nešetřil i některé opory Bayernu v čele s anglickým reprezentačním kapitánem Harrym Kanem, jenž si vysloužil přezdívku „Die Kane-Katastrophe“. Frustrace z výkonu byla patrná i na dalších tvářích. Leroy Sané po inkasování třetí branky už jen bezmocně konfrontoval síť v bráně.

„Začali jsme dobře, ale pak se začaly objevovat chyby. Nedokázali jsme si vypracovat žádnou šanci, a to ani v pozdější fázi zápasu, kdy jsme měli pět nebo šest útočících hráčů. Nevím, proč jsme Harryho (Kanea) více nezapojili do hry,“ komentoval utkání Tuchel.

„Je možné vypozorovat celou řadu chyb, které jsme na hřišti generovali. Jsem naštvaný z výkonu i výsledku. Leverkusen vyhrál zaslouženě. Asi bych zkrátil i analýzu zápasu, protože mi od každého něco chybělo. Chybí nám ta lehkost z tréninků, odvážnost a svoboda. Měl to být zápas jara, ale byla to kreč,“ dodal zkušený Thomas Müller, který do utkání naskočil z lavičky náhradníků.

„Byl to jeden z našich nejhorších výkonů v jednom z nejdůležitějších zápasů. Chtěli jsme bránit agresivně a vysoko, nečekali jsme, že Leverkusen nastoupí s takovou sestavou. Každý z nás se musí zamyslet nad svým výkonem," přidal gólman Manuel Neuer.

Krátce po zápase se objevila slova generálního ředitele klubu Jana-Christiana Dreesena, který spekulace o konci Tuchela vyvrátil a naznačil, že jeho pozice je stále pevná. „Nic se nezměnilo. Byla to zasloužená porážka, ale nevzdáváme se a pokračujeme,“ zaznělo z úst německého giganta, který na Leverkusen ztrácí už pět bodů.