Stále dokola! Movitá Paříž vychová skvělé talenty, kteří ale později utečou jinam. Proč tomu tak je?

Stále dokola! Movitá Paříž vychová skvělé talenty, kteří ale později utečou jinam. Proč tomu tak je?

Tento týden se vrací Liga mistrů a s ní i další hon Paris Saint-Germain na vysněnou trofej. Svěřenci Luise Enriqueho, kteří před sebou opět mají velké očekávání, se musí nejprve dostat přes Real Sociedad. Bude zajímavé sledovat, jaká sestava uprostřed týdne pod Eiffelovkou vyběhne. Moc mladíků v ní pravděpodobně nebude, teoreticky by ale mohlo.

PSG už ví, za koho chce v létě utrácet. Rýsuje se potencionální náhrada za Mbappého?

Přestože PSG za posledních 11 let utratilo za přestupy skoro dvě miliardy eur, dokázalo se probojovat do jediného finále Ligy mistrů. Pokud je Sociedad v nadcházejících týdnech v této fázi soutěže vyřadí, bude to další důkaz toho, že se klubový přestupový model velkého utrácení za hvězdné hráče nedokázal promítnout do úspěchu v evropských soutěžích.

Porážka se Sociedadem by však byla vzhledem k situaci v obou klubech možná ještě těžší. Zatímco PSG se rozhodlo utratit peníze, aby se pokusilo získat úspěch v Lize mistrů, jejich španělští kolegové se místo toho rozhodli spoléhat na hráče z vlastní mládežnické akademie. 

Sociedad se může pochlubit 13 hráči, kteří vzešli z jeho vlastní akademie. Naproti tomu PSG má v tomto ohledu druhou nejhorší bilanci v soutěži, neboť z mládeže pochází pouze tři hráči.

Luise Enriqueho čeká hledání ostrostřelce. Mbappé brzy oznámí přechod z Parku princů na San Bernabéu

"Mnoho francouzských fanoušků a expertů je svým způsobem frustrováno, když vidí, jak hráči z akademie PSG září v jiných klubech, zatímco v prvním týmu PSG nikdy nedostanou pořádnou šanci," naráží na téma, že s výchovou není problém, expert Ronan Caroff pro Transfermarkt. "Samozřejmě, že každoroční přestavba týmu, za kterou se utratí spousta peněz, bude mít tendenci upřednostňovat starší hráče před domácími nadějemi.“

Ze současného kádru prošli mládežnickými kategoriemi klubu předtím, než se objevili v prvním týmu, pouze Presnel Kimpembe, Ethan Mbappé a Warren Zaïre-Emery. "Musí to být opravdu dokonalá kombinace talentu a aktuálního místa v sestavě," poznamenává Caroff. "Je logické, že mladí hráči chtějí více herního času a PSG jim přestupy jinam neodmítne, protože ví, že jim v blízké budoucnosti není schopno takové příležitosti poskytnout."

Změna klubové politiky, která spočívá v tom, že více času v prvním týmu dostávají mladí hráči, může být pro fanoušky klubu přitažlivější a teoreticky fungovat dobře. Nyní však rostou obavy, že nedávné změny ve vedení mládežnických týmů PSG vedly k poklesu počtu dobrých mladých hráčů, kteří prošli akademií.

Nechceme prodat pařížské dědictví, vzkazují zástupci francouzské metropole. Lídr Ligue 1 proto opustí Park princů

V roce 2019 tehdejší sportovní ředitel Henrique rozhodl o stažení rezervního týmu PSG ze čtvrté úrovně francouzského fotbalu. To znamenalo, že mladí hráči klubu už neměli možnost hrát seniorský fotbal, pokud nebyli povoláni přímo do prvního týmu. "Nyní to znamená, že když dosáhnete 19 let a ještě nejste součástí prvního týmu, jste téměř automaticky vyřazeni," vysvětlil Caroff. 

Nyní, když tým již neexistuje, mladé hvězdy PSG již nemají možnost předvést svůj talent v seniorském francouzském fotbale. V důsledku toho se tito hráči musí přesunout jinam, aby udělali svůj první krok v seniorském fotbale, a letmý pohled na odchody z klubu od roku 2019 by naznačoval, že od té doby zásobárna talentů vyschla.

Z nedávné doby jsou více vidět jenom Arnaud Kalimuendo, El Chadaille Bitshiabu nebo Wilson Odobert, přitom dříve PSG vyslalo z akademie do světa Christophera Nkunkua, Mattéa Guendouziho, Ferlanda Mendyho, Mikea Maignana nebo Moussa Dembélého.

PSG vede ligu o 11 bodů, ale fanouškům se naskytl unikátní pohled na Mbappého na střídačce