Nejvíce čistých kont? Jedlička, Heča a spol. se dívají na záda brankáři, který chytá českou ligu necelých 7 měsíců

Nejvíce čistých kont? Jedlička, Heča a spol. se dívají na záda brankáři, který chytá českou ligu necelých 7 měsíců

Zatímco v ofenzivních ukazatelích, které ve FORTUNA:LIZE mapují branky, asistence či body, jsou vždy první místa dělená (zdravíme Marka Havlíka, Václava Jurečku, Vasila Kušeje i Veljka Birmančeviće), žebříčku brankářů s nejvíce čistými konty právě teď vládne pouze jeden muž.

Je jím sparťan Peter Vindahl, jehož čeká v pátek oslava šestadvacátých narozenin. Dánský strážce svatyně, jenž dorazil do českého prostředí loni v létě, dosud během osmnácti ligových startů vychytal osm nul a v tomto směru nyní na domácí scéně lepšího brankáře není.

Průběžné druhé místo náleží dvaatřicetiletému Milanu Hečovi ze Slovácka, jenž naposledy udržel nulu loni v prosinci v rámci výjezdu do Mladé Boleslavi a zatím se zastavil na sedmi čistých zápasech. Na osmou nulu se pokusí zaútočit už 18. února v rámci regionálního derby na zlínské Letné.

Zvenku na mě Boleslav působila jako větší klub, přiznal Jelínek. Přešlapování na místě cítil i Jarolím

Třetí příčka už je mezi nejpilnějšími sběrateli čistých kont dělená a sídlí na ní Jiří Letáček z Baníku, Tomáš Grigar z Teplic a Martin Jedlička z Viktorie, jenž má z brankářské špičky odchytán nejmenší počet utkání a šest nul se mu podařilo vychytat v pouhých třinácti vystoupeních.

Bývalý gólman Mladé Boleslavi a Dunajské Stredy mimochodem disponuje i nejvyšší procentuální úspěšností zásahů (78,5%), čímž těsně poráží také letenského Petera Vindahla (78,3%).

Expert Podaný: Jaro bude extrémně vyrovnané. Zima je z finančního pohledu risk, který se nemusí vyplatit

Jednička úřadujícího šampiona i nynějšího lídra má jako jediný ze špičky průměr pod jedné branky na utkání (0,7). Ve svých prvních osmnácti soubojích v českém prvoligovém prostředí lovil míč ze sítě jen třináctkrát, což je slušný počin.

Nejvíce přihrávek rozdal ostravský Jiří Letáček (477), který kraluje i největšímu počtu úspěšných zásahů. V rámci absolvovaných dvaceti kol už jich expardubický strážce svatyně vytáhl sedmapadesát.

MOHL BY SE BANÍK VRÁTIT NA BAZALY? V OSTRAVĚ ZKOUMAJÍ, JESTLI NEJDE O SLEPOU ULIČKU, PAK BY HLEDALI JINOU LOKALITU

Pokud jde o žlutých karet, z brankářů dosahují na nejvyšší číslo Jan Hanuš z Jablonce a Tomáš Grigar z Teplic. Protože jsou oba na třech varováních, další by jim přineslo stopku pro nejbližší program.

Z úzké špičky se podařilo dosáhnout nejdelší šňůry bez inkasovaného gólu Aleši Mandousovi ze Slavie (325). Jen o deset minut kratší dobu táhl svou sérii Tomáš Grigar, jenž je doma dlouhodobě na Stínadlech a ve svých čerstvých jednačtyřiceti letech patří k legendám soutěže.

Brankáři s čistým kontem:

8 - Vindahl (Sparta),

7 - Heča (Slovácko),

6 - Letáček (Ostrava), Grigar (Teplice), Jedlička (Plzeň)

5 - Mandous (Slavia), Bajza (Hradec Králové), Hanuš (Jablonec),

4 - Bačkovský (Liberec)

Foto: AC Sparta Praha