Plot v Edenu? Celá kauza mi přijde trochu zveličená, míní předseda FAČR Fousek

Plot v Edenu? Celá kauza mi přijde trochu zveličená, míní předseda FAČR Fousek

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek považuje kauzou okolo plotu před sektorem pro soupeřovy fanoušky na stadionu Slavie v Edenu za příliš zveličenou. Pražský klub oznámil, že musí po roce před hostující "kotel" vrátit oplocení, jinak by prý od policie nedostal certifikaci pro pořádání prvoligových zápasů. Policie ale tvrdí, že nejde o její rozhodnutí. Asociace se tématu dotkla na dnešním zasedání výkonného výboru, který se shodl, že je potřeba prostředí na stadionech pro fanoušky kultivovat. Podle Fouska bude FAČR o situaci jednat s Ligovou fotbalovou asociací, která v Česku řídí profesionální soutěže, policií a kluby.

"Přestože se po roce 'bez plotu' ukázala správnost tohoto kroku směrem ke kultivaci sektorů hostů nejen v Edenu, ale i celé lize, Policie ČR rozhodla o tom, že pokud Slavia plot znovu trvale nenainstaluje, nedostane certifikaci na pořádání zápasů nejvyšší soutěže," uvedl v úterý pražský klub v prohlášení na svém webu.

Policie později reagovala tím, že nejde o její rozhodnutí. "O certifikaci stadionů rozhoduje certifikační komise složená ze zástupců LFA, FAČR, ministerstva vnitra a Policie ČR. Jelikož stadion v Edenu nesplnil podmínky certifikace, stanovené také ze strany UEFA, nemohla komise, nikoliv my, certifikaci udělit," napsala policie na sociální síti X. Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík to později okomentoval mimo jiné jako nedůstojné slovíčkaření.

POLICIE ROZHODLA, ŽE POKUD SLAVIA NEVRÁTÍ PLOT DO SEKTORŮ HOSTŮ, NEBUDE MOCI POŘÁDAT PRVOLIGOVÉ ZÁPASY

"Nechci se tady zabývat jednotlivými technikáliemi, protože celá matérie má nějakou reglementaci, která je poměrně složitá. V každém případě do toho vstupuje několik stran, každá má nějaký úkol - ať už je to FAČR, LFA, kluby, samozřejmě policie, záchranný systém," řekl Fousek novinářům.

"My jsme se toho dnes lehce dotkli na výkonném výboru. Není to matérie pro výkonný výbor, je potřeba, aby to řešily kompetentní orgány, které k tomu máme. FAČR k tomu má zřízenou komisi pro stadiony a hrací plochy, je tady bezpečnostní manažer, samozřejmě LFA a tak dále. Můj osobní názor i názor výkonného výboru je, že je potřeba prostředí pro fanoušky kultivovat," podotkl šéf FAČR.

Věří, že se celá záležitost uspokojivě vyřeší. "Jednání probíhala, probíhala pochopitelně i na půdě LFA. Chtěl bych hlavně zdůraznit jednání, která budou probíhat. Teď to akcelerovalo touhle kauzou, já myslím, že to je trochu jako přehřáté. Určitě budeme jednat jak s LFA, s kluby, tak s policií, abychom tuto záležitost posunuli," podotkl Fousek.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

"Český fotbal si taky musí položit otázku, jestli už je na tom s výchovou fanoušků jako třeba v Anglii, kde vstup na hrací plochu je automaticky trestný čin. Je to jiné než v České republice. Ale v České republice je to zase jiné než v celé řadě zemí, kterých je v UEFA celkem 55. Jsou tady předpisy FAČR. Myslím, že určitě najdeme ten nejlepší model pro Českou republiku," doplnil.

Slavia uvedla, že celý rok monitorovala fungování sektoru bez přední části plotu a nezaznamenala v soutěžních zápasech jediný problém, který by s jeho odstraněním přímo souvisel. Při některých duelech Pražané na žádost soupeře oplocení před "kotel" hostů vrátili.

V ČESKÉ LIZE MI SCHÁZEJÍ KLUBY S KONCEPTEM JAKO MAJÍ ŽILINA A SALCBURK, HLÁSÍ EXPERT. MOŽNÁ BY SE TAKOVÝ TÝM NEUDRŽEL, TUŠÍ