Defenziva Galatasaraye není na úplně vysoké úrovni, v Istanbulu to byl docela průchoďák, všiml si Gabriel

Defenziva Galatasaraye není na úplně vysoké úrovni, v Istanbulu to byl docela průchoďák, všiml si Gabriel
ROZHOVOR

Aby Sparta přešla přes Galatasaray do osmifinále Evropské ligy, potřebuje nad slavným tureckým klubem vyhrát. Historie říká, že se jí to pokaždé v domácích pohárových dvojzápasech podařilo. Poslední výhra se datuje do roku 1997, tehdy hráli Letenští proti Hagimu a spol. Ligu mistrů a pod výhru 3:0 se jedním gólem podepsal i Petr Gabriel (50).

Jak byl vůbec tehdy, před více než čtvrtstoletím, vnímaný Galatasaray?

"Ten tým měl jméno, pravidelně hrál v Evropě a všechno se točilo okolo Hagiho, který měl za sebou štace v Realu nebo Barceloně. Ale my jsme si věřili, a také jsme s nimi hráli dobré zápasy. U nich se sice prohrálo, ale doma jsme je porazili."

Vy jste tehdy v Lize mistrů poprvé a naposledy skóroval…

"Pravda. Ale ty vzpomínky okolo toho zápasu opravdu po těch dlouhých letech pomalu mizí. Když si to ale dnes vybavuji, tak vím, že jsem si tehdy říkal, že by už konečně mohl přijít i nějaký osobní úspěch. Vím, že jsem celý zápas hrál na levé straně, tehdy se tomu říkalo na halfbeku, dnes slyšíte na wingbeku a hrál proti mě Filipescu. Tu sezonu jsem začínal na střídačce, ale právě s Galatasarayem se mi to hodně povedlo a já dal i ten gól."

Pamatujete na něj? Byl svým způsobem originální. Málokdo tušil, že zakončíte, a vlastně jste brankáře Volkana z velkého úhlu překvapil.

"Já myslím, že v tu chvíli mi nic jiného nezbývalo. Moc kluků ve vápně nebylo, šli jsme dopředu v omezeném počtu a tak jsem to zkusil vystřelit. Brankář asi tušil centr a vlastně z toho místa, kam jsem to napálil, v tu chvíli uhnul…"

Jak jste tehdy vnímali Turecko jako zemi, do které se dá jít hrát fotbal? V posledních letech do tamní ligy míři spousta hráčů.

"Tehdy se do Turecka vlastně vůbec nechodilo, a nikdo o tom ani moc nepřemýšlel. Nebyla taková žádná zaslíbená země, kam by každý chtěl. To přišlo určitě až později. My jsme toužili spíš po zemích na západě, kde jsme vnímali větší klid a prestiž. Dnes je to trochu jinak. Myslím, že se Turecko hodně posunulo, má solidní propagaci a asi se tam dají vydělat hezké peníze. Takže když nabídka přijde, tak tam hráči dnes jdou. Ale i tak se asi pořád kouká, do jakého místa."

Pojďme k aktuálnímu zápasu. Má Sparta v odvetě šanci a věříte v její postup?

"Já si myslím, že šanci má. Ten první zápas byl z její strany velice dobrý a hodně atraktivní. Na to, co se psalo o kvalitách Galatasaraye, tak i na můj vkus měla Sparta hodně šancí, jen bohužel dostala góly, které jindy ani nepadají. Přišlo mi, že defenziva Turků není na úplně vysoké úrovni, byl to docela průchoďák. Takže pokud Sparta bude hrát ve stejném tempu a bude mít tentokrát v zádech stadion, bude zase silná. Když se zadaří, může třeba brzy vést 2:0."

KOMPLETNÍ INTERVIEW S EXREPREZENTANTEM ČESKA SI MŮŽETE PŘEČÍST NA PORTÁLU LIVESPORT ZPRÁVY.