Nejefektivnější obránci české ligy? Prim hrají cizinci z Edenu a Bazalů, ale krok s nimi drží Hůlka i Hranáč

Nejefektivnější obránci české ligy? Prim hrají cizinci z Edenu a Bazalů, ale krok s nimi drží Hůlka i Hranáč

Absolvovat obranný souboj a vyhrát obranný souboj je rozdíl a ukázat si to můžeme na názorném příkladu. Byť jich k tomuto datu ve FORTUNA:LIZE nejvíce absolvoval ostravský Jiří Boula (164), v úspěšnosti mu patří až devátá pozice a prim hrají jiní zadáci, u nichž se nejde divit tomu, že je jejich trenéři milují. 

Z číselného pohledu je jasně nejlepším slávista Igoh Ogbu, který během dvaceti vystoupení vyhrál 112 obranných soubojů a může se pochlubit úspěšností 83 procent. V rámci obránců nemá konkurenci ani ve vyhraných vzdušných soubojích (104), v nichž se mu zatím dokázal přiblížit snad jen jablonecký Jakub Martinec. Nikdo jiný v rámci dosavadního prvoligového dění stovku nepokořil.

Velmi dobrá defenzivní čísla zdobí také Patricka Kpoza z Baníku, jenž hraje svou první sezonu v českém prostředí a během 22 absolvovaných duelů už se mu podařilo ovládnout 112 obranných soubojů. Úspěšnost má něco málo před sedmdesát procent.

Pětice hvězd současné druhé ligy aneb Na koho se zaměřit před blížící se jarní částí?

Nejlepším domácím hráčem je člen kádru Bohemians Praha 1905 Lukáš Hůlka, jehož úspěšnost se blíží jednasedmdesáti procentům. Do hry šel jednadvacetkrát a uspěl již ve 109 obranných soubojích, s tím, že se mu daří i ve vzduchu (84 vyhraných soubojů). Oproti Ogbuovi (78) se mu navíc podařilo získat mnohem více míčů (127).

V současné první pětce jdou zastihnout i plzeňský "objev" Robin Hranáč či důležitý zadák Jablonce Nemanja Tekijakši, který vstoupil do nejvyšší české soutěže velmi přesvědčivě. Úspěšnost v obranných soubojích má dost vysokou (77,4 procent) a v získaných míčích (146) ho z celého prvoligového prostředí zatím poráží jen Matěj Hybš a Ondřej Karafiát.

Trenéři mají kvůli podobným statistickým ukazatelům zaslouženě v oblibě také Haidersona Hurtada, Štěpána Chaloupka či Matěje Radostu. Ti však zatím zůstávají za hranicemi tuzemské TOP 5.

Nejvíce vyhraných obranných soubojů:

112 - Igoh Ogbu (Slavia)
112 - Patrick Kpozo (Baník)
109 - Lukáš Hůlka (Bohemians 1905)
106 - Robin Hranáč (Plzeň)
106 - Nemanja Tekijakši (Jablonec)

Foto: FC Baník Ostrava