Drama v Edenu rozhodla v prodloužení z penalty ve svůj prospěch Sparta, také Zlín je v semifinále poháru

Fotbalisté Zlína postoupili do semifinále MOL Cupu. Ve středu na domácí půdě vyhráli nad Libercem 2:1 po prodloužení. Dramatické čtvrtfinále ve vršovickém Edenu pak vyhrála rovněž v prodloužení Sparta. Slibný náskok 2:0 přitom měli sešívaní, jenže Olatunji si dvěma trefami ale vynutil prodloužení. A tam Karabec z penalty rozhodl o postupu Letenských.

Slovan vstupoval do zápasu po úchvatném Podještědském derby, které nakonec vyústilo po závěrečném výpadku Jablonce v remízu. Navzdory krásné přestřelce však bylo hlavním tématem hororové zranění libereckého gólmana Huga Jana Bačkovského. Proti Zlínu se tak postavil mezi tři tyče Olivier Vliegen a česky hovořící Belgičan se musel mít na pozoru zejména před Tomem Slončíkem, jenž v Plzni zaujal i přes vysokou porážku.

Právě mladý talent rozjel už ve druhé minutě povedenou akci domácích, když po samostatném průniku procpal míč na Zviada Natchkebiu. Následnou střelu 24letého křídelníka ale gólmanská dvojka Liberce skvěle zlikvidovala. Ševci i nadále pokračovali v aktivním vstupu do utkání, což nakonec vedlo v 11. minutě k první trefě. Geniální přihrávku za obranu vymyslel stoper Jakub Černín, který našel v pokutovém území Schánělce, jenž s přehledem překonal Vliegena. Po půlhodině hry mohl zvýšit náskok svého týmu výborně hrající Natchkebia, jeho dalekonosný pokus ovšem skončil na pravé tyči. Pro nepříliš dobře hrající hosty přišla v závěru první půle další tvrdá rána, když byl za došlápnutí na ruku Slončíka vyloučen Doumbia.

Zlín mohl využít přesilovku hned zkraje druhého dějství, proti byl ale dobře chytající Vliegen. Hostující brankář nejprve famózně vyrazil nebezpečnou hlavičku Slončíka, na což navázal o pár chvil později i zákrokem proti střele Libora Holíka. Domácí se po změně stran nehnali bezhlavě za druhým gólem a spíše si proti oslabenému soupeři kontrolovali jednogólové vedení. To se jim nakonec vymstilo, jelikož v 83. minutě vyrovnal hlavou po rohovém kopu Marios Pourzitidis.

Hosté tak sice dotáhli bitvu až do prodloužení, ihned po jeho začátku ovšem inkasovali. Centr od Martina Cedidly protečoval Dominik Simerský na zadní tyč, u níž se nacházel Janetzký, který hlavou v pádu dorazil míč do sítě. Asistent u klíčové branky svému týmu o pár okamžiků později zavařil, když se po druhé žluté kartě nechal vyloučit. Nakonec to však Moravany mrzet nemuselo, jelikož si tentokrát těsný náskok pohlídali.

Sparta nemilosrdně trestala chyby sešívaných

Domácí si sami zadělali na problém v sedmé minutě, kdy Qazim Laci vystihl záměr Ogbua přihrát brankáři. Temperamentní Albánec ještě hledal na hranici vápna svého krajana Indrita Tuciho, ten však míč do odkryté brány neposlal. Plejáda hrubek sešívaných stoperů pokračovala i nadále, Letenští si ale s nabízenými příležitostmi nedokázali poradit. Slavia se znovu připomněla až po půlhodině hry, a ačkoliv první souboj s Ivanem Schranzem vyhrál Vojtěch Vorel, ve 39. minutě z kopaček stejného hráče inkasoval. Ofenzivní univerzál využil fantastické práce Mojmíra Chytila, který nejprve obehrál Asgera Sörensena a posléze skvěle vyřešil přečíslení dvou proti jednomu.

Druhého gólu se zaplněná Fortuna Arena dočkala bleskově po změně stran. Lukáš Masopust, jenž nastoupil netypicky ve středu zálohy, napřáhl zpoza vápna a Vorel míč vyrazil pouze k pohotově dorážejícímu El Hadjimu Malickovi Dioufovi. Jeho defenzivní kolega Ogbu se ovšem nezklidnil ani během poločasové přestávky a za jeho minimálně třetí chybu v utkání už červenobílí zaplatili, když Olatunji proměnil samostatný únik. Domácí obránce si zdánlivě vysloužil odpustek v 70. minutě, kdy skluzem zastavil nebezpečnou pobídku Angela Preciada směrem do pokutového území, jenže balon se odrazil k Olatunjimu a ten přízemní ranou srovnal skóre.

Prodloužení odstartovalo obrovskou šancí Muhameda Tijaniho po přihrávce Petra Ševčíka z pravé strany. Vytáhlého Nigerijce však obral o gólovou radost Filip Panák, jenž patou srazil míč na tyč. Ještě větší příležitosti se dočkali sparťané, když dostali po ruce Tomáše Vlčka možnost zahrávat pokutový kop. K němu se nemohl postavit již vystřídavší Ladislav Krejčí, pevné nervy ale prokázal i Karabec a zápas ranou k levé tyči rozhodl.

Odložené čtvrtfinále poháru mezi Jabloncem a Plzní se odehraje 2. dubna

Odložené čtvrtfinále domácího poháru MOL Cupu mezi fotbalisty Jablonce a Plzně se odehraje v úterý 2. dubna od 18:00. O náhradním termínu utkání, které se v úterý neuskutečnilo kvůli husté mlze, informovala v tiskové zprávě FAČR coby organizátor soutěže.

Kluby se bezprostředně po odložení na novém termínu nedohodly. Plzeňští mají nabitý kalendář vzhledem k tomu, že příští čtvrtek venkovním zápasem v Ženevě proti Servette vstoupí do jarní vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy.

Řídící orgán soutěže nakonec zvolil náhradní termín na začátek dubna krátce po reprezentační přestávce, kdy se nehrají evropské poháry. Středa 3. dubna je úředním hracím termínem semifinále MOL Cupu, vzhledem k dohrávanému čtvrtfinálovému duelu o den dříve ale minimálně jedno utkání bude mít výkop jindy.

Řídící orgán soutěže určí přesný program semifinále v příštích dnech. Los se uskuteční tento pátek na pražském Strahově a v osudí vedle tří postupujících ze čtvrtfinále bude i jedna dvojice. Účast mezi nejlepší čtyřkou si už v neděli zajistila druholigová Opava, další dva zápasy se hrají dnes.

MOL Cup, čtvrtfinále:

ZLÍN - LIBEREC 2:1 po prodloužení ONLINE SLEDUJTE ZDE

Branky: 11. Schánělec, 91. Janetzký - 83. Purzitidis. Rozhodčí: Zaoral - Nádvorník, Antoníček - Volek (video). ŽK: Nombil, Schánělec, Simerský, Vukadinovič, Pidro - Žambůrek, Chaluš, Kozel (trenér). ČK: 95. Simerský - 45. Doumbia. Diváci: 2466.
Zlín: Dostál - Fantiš (88. Simerský), Černín, Didiba, Bartošák - Nombil, Janetzký (113. Pidro) - Holík (68. Vukadinovič), Slončík (75. Bužek), Načkebija (75. Cedidla) - Schánělec (68. Ikugar). Trenér: Červenka.
Liberec: Vliegen - Mikula, Prebsl (61. Varfolomejev), Purzitidis - Ghali (71. Penner), Doumbia, Žambůrek, Preisler (105. Fukala) - Horský (46. Chaluš), Višinský (76. Rabušic) - Kulenovič (61. Tupta). Trenér: Kozel.

SLAVIA - SPARTA 2:3 po prodloužení ONLINE SLEDUJTE ZDE

Branky: 39. Schranz, 47. Diouf - 55. a 70. Olatunji, 114. Karabec z pen. Rozhodčí: Rouček - Paták, Caletka - Starý (video). ŽK: Holeš, Masopust, Bořil - Preciado, Kuchta, Karabec, Vitík, Zelený, Vorel. ČK: 120.+7 Zelený. Diváci: 19 223.
Slavia: Mandous - Holeš (89. Vlček), Ogbu, Zima - Douděra (106. Tomič), Masopust (70. Ševčík), Oscar, Diouf - Schranz (70. Provod), Wallem (78. Tijani) - Chytil. Trenér: Trpišovský.
Sparta: Vorel - Sörensen (112. Vitík), Panák, Krejčí (103. Karabec) - Preciado (71. Sadílek), Laci (71. Solbakken), Kairinen, Ryneš - Tuci (58. Zelený), Birmančevič (58. Kuchta) - Olatunji. Trenér: Priske.

Slavia v derby? Konec experimentů v obraně. Rotace může být, ale menší, myslí si Rajnoch