Song už není trenérem reprezentace Kamerunu, Irsko povede dočasně O'Shea

Trenérské změny potvrdily ve středu reprezentace Kamerunu a Irska. V prvním případě přišel o místo Rigobert Song. Měsíc po vyřazení v osmifinále Afrického poháru oznámil konec sedmačtyřicetiletého kouče ve funkci prezident národního svazu Samuel Eto'o. Irsko povede v březnových přípravných utkáních proti Belgii a Švýcarsku bývalý obránce John O'Shea. Ostrovní celek byl bez trenéra od listopadu, kdy po neúspěšné kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy skončil po třech a půl letech Stephen Kenny.

V Kamerunu zavládlo po neúspěchu národního týmu na africkém šampionátu zklamání. "Nesplnili jsme své cíle, takže výkonný výbor a já jsme neviděli možnost k prodloužení smlouvy," řekl bývalý kanonýr Eto'o francouzské televizi France 24. Songova nástupce nejmenoval.

Bývalý reprezentační stoper Song trénoval národní tým od začátku roku 2022. "Nezdolné lvy" dovedl na mistrovství světa do Kataru, kde mužstvo na závěr skupiny překvapivě porazilo Brazílii, ale do do vyřazovací části nepostoupilo. Na africkém šampionátu na konci ledna Kamerun prohrál v osmifinále 0:2 s Nigérií.

Irská fotbalová asociace na webu uvedla, že jméno nového stálého kouče oznámí v dubnu a zatím dostává šanci dvaačtyřicetiletý O'Shea. Ten má na kontě 118 reprezentačních startů a v historických tabulkách mu patří třetí místo za Robbiem Keanem a Shayem Givenem. Během hráčské kariéry si udělal jméno zejména během dlouholetého angažmá v Manchesteru United, s nímž pětkrát ovládl anglickou ligu a vyhrál i Ligu mistrů. Jako trenér dosud působil pouze v roli asistenta.

Irsko skončilo v kvalifikační skupině předposlední za Francií, Nizozemskem a Řeckem. V 10 utkáních získalo body pouze za dvě výhry nad fotbalovým trpaslíkem z Gibraltaru.