Skvělý Staněk a Barákova paráda. Haškovi ale vítězná bitva s Norskem ukázala i řadu nedostatků

Stále bez porážky je na lavičce i po šestém vystoupení v roli trenéra českého národního týmu Ivan Hašek. Experti i fanoušci byli plni očekávání, jak se tým pod jeho taktovkou bude prezentovat na půdě Norska. kde nakonec šťastně vyhrál 2:1. V defenzivní řadě vsadil Hašek na hru se čtyřmi obránci, v brance odvedl spolehlivý výkon Jindřich Staněk, otazníků k řešení je však před blížícím se Euro pořád dost. Co dalšího zápas ukázal?

Hašek dál bez prohry

Byť by si představoval o dost lepší výkon, mohl slavit. Ani šestý zápas u národního týmu trenér Ivan Hašek neprohrál. V pěti dosavadních duelech třikrát zvítězil (Polsko, San Marino a Belgie) a dvakrát remizoval (Slovensko a Severní Irsko). V Oslu mu radost z výhry přinesl výstavní trefou z přímého kopu navrátilec Antonín Barák, který měl v posledních týdnech slušnou formu ve Fiorentině.

Sázka na výšku

Trenéři vsadili v prvním utkání na výšku. Průměr činil zhruba 187 centimetrů. A nakonec tento atribut vedl i k úvodnímu českému gólu, když Tomáš Souček (192) centroval do pokutového území a akci zakončil David Zima (192). Češi ale i u dalších akcí doplňovali Patrika Schicka (191), ať už to byl levý obránce Jaroslav Zelený (190), záložník Ladislav Krejčí (191) či forvard Mojmír Chytil (187).

Netrefené kraje

Na krajích obrany naskočili David Douděra a Zelený. Před nimi trochu nezvykle Chytil a Pavel Šulc. A bylo znát, že tato spolupráce je buď kompletně v plenkách, nebo zkrátka tolik fungovat nemusí. Douděra se srdnatě rval s dlouhánem Alexandrem Sorlothem. Zelený se Šulcem byli u inkasované branky, když se mezi nimi šikovně protáhl Oscar Bobb. U Zeleného byla místy znát nejistota dát míč včas od nohy a zrychlit rozehrávku, u Šulce a Chytila šlo v obou případech o nezvyklé posty. Oba se v klubech pohybují v jiných prostorech, což bylo znát.

Rozpaky po výhře nad Norskem. Hraje se na výsledek, ten beru, ale to je jediná pozitivní věc, říká Jarolím

Nejistý začátek

Norsko na český tým nastoupilo s velkým sebevědomím, kombinační hrou. Haškův tým si s tím dlouho nemohl poradit. V obrovské šanci se zjevil Erling Haaland, který však překopl branku. Nakonec se po individuální akci prosadil mladík Bobb. První půle byla z české strany nervózní, jako by si hráči museli zvyknout na nové složení obrany a zálohy i principy, které po nich nový realizační tým vyžaduje. „Vidím tam trochu zmatek, chaos, hledáme se,” hodnotil úvodních 45 minut Karel Poborský ve studiu ČT. „Norové byli lepší, měli větší kvalitu, trochu jsme se jim podali,” přidal obránce Michal Kadlec.

Staněk podržel

U inkasované branky šel míč na jeho přední tyč, ale Bobb provedl akci a zakončení tak precizně, že Jindřich Staněk nedokázal zareagovat. Ve druhém poločase už ale nová reprezentační jednička svůj tým dvakrát skvěle podržela. Nejdříve ve 48. minutě zlikvidoval Staněk šanci Kristiana Thorstvedta a o čtyři minuty vytáhl skvělý zákrok proti největší norské hvězdě Haalandovi. Z českých hráčů patřil k nejlepším na hřišti a dá se předpokládat, že místo v brance bude mít jisté.