Před šlágrem Premier League přišla z tábora Arsenalu obrovská poklona Guardiolovi. Je nejlepší, ví Arteta

Před šlágrem Premier League přišla z tábora Arsenalu obrovská poklona Guardiolovi. Je nejlepší, ví Arteta

K trenérovi Pepu Guardiolovi chová manažer Arsenalu Mikel Arteta obrovský respekt. I když se Kanonýři právě jeho Manchesteru City postaví v nedělním šlágru Premier League, nezabránilo to Artetovi v tom, aby složil slavnému a o jedenáct let staršímu bývalému kolegovi obrovskou poklonu. Arteta se těší na vzájemný souboj, který startuje v půl šesté večer.

Arsenal, který s napětím očekává, zda budou Bukayo Saka, Gabriel Martinelli a Gabriel Magalhaes pro zápas fit, je deset kol před koncem se 64 body v čele tabulky Premier League. Obhájci titulu City jsou třetí s jednobodovou ztrátou, Liverpool je druhý s horším skóre.

Vítězství by ukončilo devítileté sucho Arsenalu na Etihad Stadium a výrazně by posílilo jeho naděje na titul. "Udělali jsme už hodně pro to, abychom byli v pozici, ve které jsme. Teď to musíme přijmout, užít si tento okamžik a prostě do toho jít," zdůraznil Arteta před novináři.

"City v lize zvedli laťku na úroveň, kterou jsme ještě neviděli a myslím, že i ve fotbale obecně," navázal. "To je na tomto sportu krásné, že vás to dělá lepšími, že je to pro vás větší výzva a že musíte držet krok s tímto tempem. O to se snažíme," uvedl populární kouč Arsenalu.

Smolař Coufal zavinil penaltu, West Ham v závěru zkolaboval. Manchester United nezvládl konec nastavení

Gunners v posledních týdnech drží krok ještě více, vyhráli posledních osm ligových zápasů a vstřelili v nich neuvěřitelných 33 gólů. Arteta byl pod Guardiolou v City asistentem, než převzal manažerské otěže v Arsenalu. Přátelství mezi oběma Španěly se ale datuje ještě z dob, kdy byli hráči. Díky tomu, že sedí na opačných pólech, se však jejich vztah poněkud změnil.

"Musí se to změnit, ale můj obdiv k němu určitě ne," řekl Arteta o Guardiolovi. "Můj názor je, že je to na míle daleko nejlepší trenér na světě a jeden z nejpříjemnějších lidí, které jsem ve fotbale potkal," dodal na adresu kouče Manchesteru City.

"Naše role jsou v tuto chvíli takové, jaké jsou. Musíme se přizpůsobit situaci. Asi bych raději porazil někoho jiného, s kým nemám takové vazby, ale to nepřipadá v úvahu. Oba chceme vyhrát. Známe se velmi dobře a já připravím zápas tak, abychom ho vyhráli," prohlásil jasně Arteta.

Arsenal byl před reprezentační přestávkou nejlépe hrajícím týmem v lize a jeho manažer doufá, že se mu podaří rychle získat zpět "ztracené" tempo. "Nemůžete si udržet momentum, to je pryč. Všichni jsou teď zpátky, všichni jsou pozitivně naladěni na to, co přijde, a těší se na to. Sledoval jsem všechny, jak přicházejí do budovy. Ta energie se mi líbí. Miluju jejich úsměvy. Byli šťastní, že jsou zase tady. Vlastně chtěli hned trénovat," prozradil Arteta.