ANALÝZA: Defenzivní plán Viktorie dokonale vygumoval Fiorentinu, dopředu to Plzni ale drhlo

Fiorentina potvrdila v Plzni pověst týmu, který se umí držet míč, nebezpečný však z této převahy tolik není. Hosté z Itálie měli v úvodním čtvrtfinále Konferenční ligy balon na kopačkách 69 procent herního času, branku Martina Jedličky přímo ohrozili pouze dvakrát (v každém poločase jednou). A jelikož Plzeň mezi tyče zamířila jednou, nepříliš vzrušující zápas nabídl u obou týmů velice nízké hodnoty očekávaných gólů.

Útok vyhrává zápasy, ale obrana tituly. Tímto heslem se v letošním ročníku soutěže řídí Plzeň a zatím jí to bezezbytku vychází. V základní skupině inkasovala pouze jednou a ve vyřazovací fázi zatím zaznamenala už tři bezbrankové remízy. Celkem udržela v tomto ročníku v pohárové Evropě čisté konto ve 12 z 15 zápasů. A recept na otevření její obrany nenašel ani loňský finalista soutěže.

Fiorentině se podruhé v sezoně stalo, že by v Konferenční lize nevstřelila gól. Zatímco proti Rapidu Vídeň ji provázela spíš smůla (vytvořila si šance ve výši 2,07 xG), v Doosan Areně jednoduše narazila na téměř nepropustnou obranu. Diváci tak v zápase neviděli (řečí čísel) ani na jedné straně žádnou vyloženou gólovou možnost, tedy střelecký pokus přesahující hodnotu 0,2 xG.

Defenzivní plán Viktorie fungoval skvěle, nikdo v této sezoně nepovolil Fialkám nižší xG (0,36). Minimem byl dosud zářijový duel na půdě lídra Serie A Interu Milán (0:4, xG 0,41). To je však pouze jedna polovina skutečnosti. Druhá je ta, že Plzeň předvedla dopředu ještě mnohem méně než soupeř (0,12 xG, opět nejnižší v sezoně). Za celých 90 minut se zmohla na jedinou přesnou střelu mezi tři tyče a v celém druhém poločase nevyprodukovala byť alespoň pokus mimo.

Plzeňský trumf: Řezník. Zaslouží si speciální poděkování, přiznal kouč. Nadšení byli i experti

Když už Viktoria měla míč, hrála velmi přímočaře a využívala k tomu hlavně Tomáše Chorého. Ten se zúčastnil suverénně největšího počtu akcí a soubojů z celého týmu. Pro srovnání Cadu, který byl taky velmi aktivní, podstoupil 25 duelů a participoval v 58 akcích. U Chorého to bylo 48 a 90.

Proti odchovanci Olomouce stála stoperská dvojice Lucas Martínez Quarta, Nikola Milenkovič. Zatímco Milenkovič je se svými 195 centimetry skoro stejně vysoký jako Chorý, Argentinec má o 12 centimetrů méně než jeho kolega a český reprezentant tak k soubojům vyhledával právě jeho.