Semafor F:NL. Last minute euforie v podání outsiderů, vzpoura na severu Čech a zase ta Zbrojovka…

Na vrcholu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se toho moc nezměnilo. Na opačném pólu tabulky se ale situace pořádně zamotává. Outsideři začínají spolehlivě sbírat body, a tak se do boje o záchranu zamíchaly i celky, s nimiž se počítalo v úplně jiných sférách druhé nejvyšší soutěže.

Červená – opět Zbrojovka. A tentokrát i Kroměříž

Zbrojovka dostává červenou či oranžovou v podstatě půl roku. O víkendu dostala čtyřku ve Varnsdorfu a nyní je tři body od pásma sestup-u. Situace už je alarmující, teď to pro Brňany opravdu přestává být legrace. I trenér Tomáš Polách už působil trochu rezignovaným dojmem a bez okolků přiznal, že se jeho týmu týká boj o záchranu. Nakonec se jej rozhodlo v pondělí odpoledne vedení klubu odvolat. Z bryndy bude tahat mužstvo Lukáš Kříž, dosavadní kouč divizní rezervy.

Trápí se také Kroměříž, které se sice na úvod jara podařilo vyzrát na Vyškov, nicméně od té doby strádá. Na všech frontách. Problémem je ofenziva. Tým uhrál pár nerozhodných výsledků, jenže v tříbodovém systému je to málo.

Nyní jich má tým na kontě 23, což je na jednu stranu jen dva body od nesestupových pozic. Jenže hráče může srážet pohled na tabulku, poslední místo je jistě faktorem, který hráče nenaladí do pozitivna. V posledních deseti utkáních získalo méně bodů pouze Brno. Hanácká Slavia prostě musí zabrat.

Oranžová – Varnsdorf kosí metropole

Varnsdorf dlouho vypadal, že je jasně na odstřel. Ani teď si sice pískat nemůže, ale za současné konstelace by nesestoupil. Ve skutečnosti má desátou nejlepší formu ve druhé lize v posledních pěti zápasech. Smolně prohrál s Duklou, v Táborsku neměl nárok. Bod ale sebral doma proti Líšni.

Hlavně pak srazil na kolena kluby ze dvou největších měst. Nejprve zaskočil na Strahově béčko Sparty, které do té doby vypadalo na jaře skvěle. Z jeho hřiště si odvezl tři body za výhru 2:1, což byla jedna z největších senzací druholigového jara.

V neděli pak s přehledem využil bídného rozpoložení Brna, kterému na domácím stadionu nadělil čtyři góly. Vedení 2:0 sice ve 21. minutě korigoval z penalty brněnský Roman Potočný, ale zvrat se nekonal. Naopak, Varnsdorf přidal dvě branky a bylo hotovo. Možná mají někteří ze soupeřů tendenci Varnsdorf podceňovat, ale jeho poslední výsledky ukazují jasný vzestup.

Zelená – Vzdor outsiderů

Velká euforie musela být o víkendu v kabinách Prostějova a Žižkova. V prvně jmenovaném týmu to bylo dokonce podruhé za sebou. Minulý týden si Hanáci odvezli z Brna. V sobotu se scénář opakoval v duelu proti Táborsku, když tři body domácím zajistil deset minut před koncem Roberto Bartolomeu. Prostějov se tak hrabe z bídy a záchrana najednou není utopií, ale má reálné obrysy.

Na Žižkově také zavládla radost. V neděli proti Kroměříži sice tým přišel o vedení 2:0, ale v 95. minutě rozvlnili síť David Sixta a Pražané mohli slavit. Žižkov získal nesmírně cenné body. Má jich na kontě 26, což stačí na 13. místo.

Drsná brněnská realita. Hrajeme o záchranu, náš výkon neměl nic. Hrozný, máme strach z čehokoliv, zlobil se kouč Zbrojovky