Smetana po triumfu ve Slovenském poháru: Za naši hru nás kritizují, ale fotbal je o výsledcích, bodech a umístění

Smetana po triumfu ve Slovenském poháru: Za naši hru nás kritizují, ale fotbal je o výsledcích, bodech a umístění
ROZHOVOR

Psal se rok 2006, když Ružomberok dovedl k triumfu ve Slovenském poháru český trenér František Komňacký (72). Uplynulo 18 let a stejného úspěchu dosáhl ve stejném klubu i jeho krajan Ondřej Smetana (41). Symbolicky debutoval na lavičce tamního MFK v pohárovém střetnutí s Liptovským Mikulášem a nakonec tým nasměroval k vrcholu. Po finálové výhře nad Trnavou vše shrnul pro přítomné redaktory.

Pozornost na pohárové finále

"Když jsme věděli, že jsme velmi blízko, vše směřovalo k finálovému dni. Stálo nás hodně práce, abychom kluky udrželi v koncentraci. Jeli jsme na stadion DAC, do Žiliny na umělou trávu, museli jsme točit sestavou, plánovat vše na finále, udělat maximum pro to, abychom to zvládli. Bylo to náročné i psychicky."

Trofej a předkolo Evropské ligy

"Jsem rád, že jsme za to všechno byli odměněni. Představa baráže o Evropu mě trochu děsila, nechtěl jsem to zažít. Dnes jsme to museli zvládnout, cítil jsem, že to zvládneme. Kluci tomu také věřili, ale cítili i tlak."

Hrál u závěrečného gólu roli i faktor štěstí?

"Držím se teorie, že štěstí, náhoda a smůla neexistují. Myslím, že je to ověřená věc a něco na tom je. Věci se dějí podle nastavení mysli, přístupu a všeho dohromady. Pokud jsme dostali takový gól, určitě nemluvím o tom, že bychom měli smůlu my nebo že by měl štěstí soupeř."

LIGOVÉ MILNÍKY? BLÍZKO KULATÝM ČÍSLŮM JSOU ZÁSTUPCI VIKTORIE, BOHEMIANS 1905 I MLADÉ BOLESLAVI

Co takové vítězství pro trenéra znamená?

"Je to úspěch - finále poháru, kulisa, stadion i soupeř, který hrál v Evropě. Byl to sledovaný duel, takové duely se hrají na vítězství. Hodně to pro mě znamená."

Nadcházející zápasy

"Chtěli jsme postoupit do první šestky ligy, získat co nejvíce bodů a předvést tam dobrý výkon. Myslím, že se nám to daří jak bodově, tak v některých zápasech i výkony. To samé nás čeká do konce sezony a také v evropských předkolech. V sázce je hodně - koeficient i prestiž. Chci pro Slovensko získat co nejlepší výsledek."

Dá trenér hráčům prostor k oslavám?

"Ano, uvidíme se v pátek. Potřebuji si také odpočinout, předchozí zápasy byly také náročné, stejně jako neustále motivovat hráče. Sice jsem je strašil, že ve čtvrtek budeme mít trénink, ale teď jim řeknu, že dostanou volno. V pátek budeme trénovat a mohu všechny ujistit, že uděláme vše pro to, abychom v sobotu uspěli. Jsem rád, že jsme se vyhnuli evropské baráži, ale určitě nehodláme ligu jen tak dohrát."

VÁŽNÝ ZÁJEM VYŠKOVSKÝCH MAJITELŮ O SIGMU JIHOMORAVSKÝ CELEK NEOHROŽUJE. NENÍ TO ŽÁDNÉ O NÁS BEZ NÁS, ŘÍKÁ PŘEDSEDA SPRÁVNÍ RADY

Bude slavit i trenér?

"Pojedu domů. Nechci říkat, že těch oslav už bylo v mém životě dost, ale teď to nechám mladším. Užijeme si to s rodinou, možná potřebuji být chvíli sám a nabrat síly na pátek. Chci zbývající zápasy odehrát dobře, hrajeme o hodně společně s ostatními týmy. Nechci nikomu lehce darovat body."

Ne každý uznává Ružomberokův způsob boje

"Proti tomu musím trochu namítnout. Na podzim to možná nebylo příjemné, ale je rozdíl skončit šestý nebo osmý a být ve středu tabulky, kde o nic nejde. Fotbal je o výsledcích, bodech a umístění, tak se na to dívám já. Ale musíme si přiznat, že když hrajeme v Žilině nebo Dunajské Stredě, tak nás soupeř trochu víc zatlačí. Když se ale podíváme na domácí výkony, ať už je to Slovan, Trnava, Podbrezová nebo DAC, je to lepší. Vím, že jsme kritizováni, ale DAC nás také dvacet minut tlačil a pak se pořád vytahuje, že nás přehrál. Někdy je to všelijaké, musím se kluků zastat, na jaře jsme silnější."

Který krok v cestě za trofejí byl nejtěžší?

"Všechny. Nakonec i Lipany, před kterými nás všichni strašili, kam jedeme, jak to tam vypadá a jak jsou nepříjemní. Těžký byl i zápas s Dunajskou Stredou, přežili jsme jejich dvě velké šance, ptoom jsme udeřili a vyhráli venku."