S kým se mohou v létě loučit Sparta se Slavií? Smlouvy dobíhají hlavně marodům

S kým se mohou v létě loučit Sparta se Slavií? Smlouvy dobíhají hlavně marodům

Nejen bojem o mistrovský titul a bitvami o záchranu žije v současnosti FORTUNA:LIGA. Týmy totiž s blížícím se přestupovým oknem horlivě řeší, jak posílit kádry. Nejvíce pozornosti pochopitelně poutá dění v táborech pražských „S“. Kdo by tedy do Sparty a do Slavie mohl přijít? Řeší se ale i odchody hráčů, kterým končí smlouvy. U obou týmů jde převážně o dlouhodobé marody. Jaká bude jejich budoucnost?

JAKUB PEŠEK

Třicetiletý křídelník to nemá v posledních měsících lehké. Do kádru Sparty přitom v létě 2021 vletěl jako uragán, začátek ročníku mu vyšel skvěle, do paměti se zapsal hlavně gólem v předkole Ligy mistrů proti Rapidu Vídeň.

Celková bilance v ligové sezoně 2021/22 činila 7+6 ve 32 zápasech. Parádní start, na který chtěl navázat. Jenže v dalším ročníku ho zabrzdilo vážné zranění. V září 2022 podstoupil plastiku zkříženého vazu v koleni, což ho vyřadilo na celý ročník.

Když se v létě vrátil, jásal, jak se cítí dobře a těšil se na to, jak bude konečně hrát. V přípravě se dočkal chvály, alternoval na různých pozicích a zdálo se, že bude platným článkem mistrovského soukolí. Ale nakonec plní spíše roli náhradníka. Přes Veljka Birmančeviče a Lukáše Haraslína se prostě do sestavy neprocpal. Ve FORTUNA:LIZE zapsal jen 600 minut, přesto pomohl dvěma góly.

V létě mu končí kontrakt. Jaká jej čeká budoucnost? Peškovi bude 31 let, moc prostoru v základní sestavě asi nedostane. Stále by však mohl být platným hráčem na střídačku. Pokud přijme tuto roli, nemusí se s Letnou nutně loučit. Dobře ale ví, že zbytek ligy by ho bral všema deseti…

foto: © Profimedia

ANDREAS VINDHEIM

V roce 2021 norský obránce prodloužil ve Spartě smlouvu, což lze zpětně vyhodnotit jako nepovedený krok.  

Vindheim se v rudém dresu v podstatě nikdy neuchytil. Trenéři mu sice zkoušeli dát šanci, ale nenaplnil velká očekávání, se kterými do Česka v roce 2019 přicházel. Od doby, kdy podepsal novou smlouvu, byl už na třech hostováních. Působil v Schalke, Lillestrømu a naposledy v Teplicích.

Nevýrazné výkony doplňují častí zdravotní trable hráče. Dlouho měl problémy se svaly, nehrál také kvůli zraněnému lýtku. Naposledy hrál soutěžní zápas skoro před rokem, na konci května v norské lize.  Od té doby ani ťuk, v Teplicích chtěli podzimní hostování po chvíli zrušit. Vindheim je dlouhodobě mimo, prodloužení smlouvy není na programu dne a dny hráče na Letné budou brzy sečteny.

DAVID PAVELKA

Za sebou má parádní kariéru, ta se ale možná chýlí ke konci. Slovácko, Liberec, turecká Kasimpasa a Sparta? Na tohle bude vzpomínat v dobrém.

Předloni na podzim rozhodl gólem duel v Plzni, který symbolicky nakopnul cestu za titulem. Na trávníku se v minulé sezoně objevoval, nicméně v té současné vyběhl na ligový trávník jen šestkrát. Podle zpráv ze Sparty je však velmi důležitým členem kabiny, patří k jejím lídrům a velkým personám.

I proto loni prodlužoval smlouvu. Co čekat letos? Těžko říct, od února chybí kvůli zranění, nicméně pravděpodobně by stejně téměř nehrál. Jeho role už je ale jiná než na trávníku, na což se možná vedení Sparty bude při rozhodování o případné nové smlouvě dívat.

Proč by měl Jurečka končit v Edenu? Přijde mi to zvláštní, je to nadstandardní hráč, nechápe expert Rajnoch

STANISLAV TECL

První ze slávistů. Loni to vypadalo na konec, nicméně Tecl ještě o rok prodloužil. Ze stejných důvodů jako sparťan Pavelka.

Pro klub i kabinu je nesmírně důležitou personou, navíc se chystá na roli ve vedení klubu, už v tomto ročníku je totiž manažerem rezervy.

Po minulé sezoně si mohl mnout ruce. Bilance 11+7 ve třiceti zápasech? Paráda! Teď je to pořádný sešup, zápasy sleduje v drtivé většině z lavičky a jen párkrát dostřídal na poslední minuty.

V týmu už není proto, aby dával góly. Jeho role je jiná. Otázkou je, zda se s vedením dohodne na dalším protažení kontraktu o rok. Je mu 33 let, ještě by končit nemusel. 

foto: © SK Slavia Praha

SHERIFF SINYAN

Dlouho po tomto stoperovi Slavia prahla, až ho nakonec loni v létě získala. Byť přišel zdarma, byl to risk, se kterým se ale počítalo. Jeho zdraví je totiž velmi chatrné, ostatně s klubem podepsal v momentě, kdy byl zraněný.

"Sheriffa sledujeme dlouhodobě a jsme si vědomi dílčího rizika, které tímto příchodem podstupujeme. Nad aktuálním zraněním však převyšuje víra trenérů a nás všech v jeho potenciál," řekl tehdy slávistický sportovní ředitel Jiří Bílek.

Riziko se nakonec ukázalo jako reálná hrozba. Sedmadvacetiletý obránce odehrál v lize a v poháru v součtu pouhých 67 minut!

 Před rokem se upekla smlouva na jednu sezonu s tím, že má klub opci na prodloužení o další dva roky. Za současného stavu by její uplatnění znamenalo obrovské překvapení.

ŠÍLENÝ TREJD MEZI SLAVIÍ A PLZNÍ? SEŠÍVANÍ PO STAŇKOVI ÚDAJNĚ ZATOUŽILI TAKÉ PO NEJVĚTŠÍCH HVĚZDÁCH VIKTORIE. TVRDÍK VŠE POPŘEL