Pohár se Spartou nás rozstřelil, bilancuje opavský Brožek. Výhry mentálně nepomáhaly, šesté místo odráží realitu

Pohár se Spartou nás rozstřelil, bilancuje opavský Brožek. Výhry mentálně nepomáhaly, šesté místo odráží realitu
ROZHOVOR

Šesté místo a postup do semifinále domácího poháru. Trenér Miloslav Brožek dosáhl s Opavou v právě skončené sezoně na tyto mety, které ale vedení klubu nestačily. Šéfové SFC se rozhodli s koučem, který v minulé tým ve druhé lize zachránil, ukončit spolupráci. "Nedošlo k naplnění předsezonních cílů," tvrdí místopředseda představenstva Martin Latka. Brožek v rozhovoru pro eFotbal.cz oponuje, že na začátku sezony nebyly stanoveny cíle. "Nebyl to ale jednoduchý ročník," dodává.

Když Brožek do Opavy loni na konci dubna přicházel, stál před jednoduchým cílem – zachránit v Opavě druhou ligu. To se povedlo, a tak se aktivovala opce i na tento ročník. Tvrdí, že před jeho startem, žádný konkrétní úkol ohledně umístění v tabulce nedostal, čemuž sám moc nerozuměl. „Celou dobu jsme si vlastně budovali naši vlastní ambici, na začátku sezony totiž nebyly stanoveny žádné cíle,“ pokrčil rameny. „V průběhu sezony se navíc měnila majetnická struktura, táhlo se to celým ročníkem, to není jednoduché.“

Když ale sezona skončila, vyslechl si tvrdý ortel. V klubu mu oznámili, že o další spolupráci nemají v klubu zájem. V prohlášení o konci kouče se místopředseda představenstva Martin Latka vyjádřil tak, že „nedošlo ke splnění předsezonních cílů, a tak se klub rozhodl trenérovi nenabídnout novou smlouvu.“ Tato slova jsou každopádně v přímém rozporu s tím, co říká Brožek. Lze snad vytušit, že v očích vedení opavského klubu, měl SFC skončit na barážových příčkách. A to se nepovedlo.

K postupu do baráže Opavě scházelo sedm bodů. Ty utekly hlavně na podzim, což dobře věděl i trenér. „V létě došlo ke změnám, přivedli se hráči, kteří nás zkvalitnili,“ pochvaloval si příchody Filipa Blechy, Mohammeda Yahayi a Adama Ondráčka, tedy tří nejlepších střelců Opavy v sezoně. Za očekáváními naopak zůstal David Vaněček, který dal jen dva góly, více se čekalo i od Jakuba Přichystala.

Zápotočný promluvil o budoucnosti: Vnitřně jsem rozhodnutý přijmout opavskou výzvu. Co řekl o Niklovi?

Jak tedy vypadala první polovina sezony očima kouče? „Do soutěže jsme nevstoupili moc dobře, bylo to i trochu nešťastné. Září jsme ale měli výborné, pak jsme narazili proti Chrudimi, což zničilo celý náš entuziasmus,“ zmínil prohru 0:1, po které SFC prohrál další tři zápasy ze čtyř. „Nějak jsme podzim dohráli. Důležité pro nás bylo, že jsme ve Velvarech postoupili v poháru, to byl jeden z dílčích cílů,“ narazil Brožek na pohárovou soutěž, kde se jeho tým prokousal až do semifinále.

Opava postupně vyřadila Šumperk, Holešov, Zbrojovku Brno, Velvary i pražskou Duklu. „Pohárové tažení bylo fantastické,“ vzpomínal Brožek a ihned zmínil boj o finále, ve kterém jeho tým doma vyzval Spartu. „Hráli jsme statečný zápas. Byl vyprodaný stadion, historický podruhé postoupil druholigový tým do semifinále poháru… Padli jsme se ctí proti nejlepšímu týmu v republice,“ tvrdil pyšně.

Volní hráči z druhé ligy? Dukle odejde hvězda, řešit bude i veterány. Do ligy by rád někdejší supertalent Slavie

Právě tažení pohárovou soutěží ale mohlo ovlivnit druholigové dění. „Celkem nás to rozstřelilo,“ nezastíral. „Před a po poháru bylo velmi těžké udržet koncentraci i kvalitu. Ale postupem času jsme šli zase nahoru,“ konstatoval Brožek.

Ne však natolik, aby SFC dohnal Vyškov a Táborsko, dva týmy, které nakonec proklouzly do baráže. Opava se stále musela dívat i za sebe. I pár kol před koncem reálně hrozil pád do MSFL, tak moc byla tato sezona vyrovnaná. Ve výsledku z toho ale bylo šesté místo. „To je dle mě přesně umístění, na které tento tým má,“ tvrdil trenér. „Je ale fakt, že jsme v sezoně poztráceli strašně moc bodů úplně zbytečně, o baráž se jinak mohlo hrát. Neprohrát na jaře v Táborsku, možná..." přemýšlel nahlas.

Právě zápasy na půdě soupeřů tým srážely. Zatímco Opava doma na jaře neprohrála, venku za celý ročník naplno bodoval jen třikrát z patnácti pokusů. Menší bodový zisk měla v tomto ohledu jen dvojice Varnsdorf (11 bodů) a Kroměříž (9). „Venku jsme nehráli dobře, s tím jsem nebyl spokojený. Domácí stadion hráče nutil podávat lepší výkony, což úplně rád nevidím. Mám rád vyrovnanost, ne hrát v každém prostředí jinak. Zápasy venku nám sezonu víceméně zhatily,“ dodal otevřeně.

Druholigová Opava musí hledat trenéry, po sezoně skončí hlavní kouč Brožek i asistent Rydval

Dalším důvodem, proč se Opava nevyškrábala výš, byla koncovka. Navíc se v rámci FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY Opavě jen jednou podařilo vyhrát dva zápasy za sebou. „Je to na zamyšlenou. Na každou výhru jsme se strašně nadřeli, opravdu extrémně. Všechny výhry nás stály mraky mentálních i fyzických sil. I proto jsme do dalšího utkání pak šli velmi unavení. Ne se sebevědomím, které by výhra měla poskytnout. Byli jsme mentálně vyfluslí,“ neschovával se za fráze.

Ve výsledku tak klub vsadí do budoucna na jiného kouče a Brožek pokračovat v klubu nebude. SFC už oznámil, že tým povede Tomáš Zápotočný. O Brožka ale je zájem. Jde o zajímavé jméno, které za sebou má výsledky i mnoho zkušeností, a to nejen z trenérského prostředí, pro Slavii třeba dělal roky jako skaut.

„Byl jsem kontaktován několika kluby ze druhé ligy i ze zahraničí. Zatím jsem ve své profesní kariéře nebyl bez angažmá, tak bych byl rád, aby to zůstalo i dál,“ přál si. Éterem se šíří informace, že pokud klapne přesun Martina Hyského do Karviné, bude na jeho místo ve Vlašimi dosazen právě on.