Slavia B se těší do druhé ligy. Kouč Střihavka promluvil o změnách v kádru, oslavě i plánech, v Edenu se hrát nebude

Slavia B se těší do druhé ligy. Kouč Střihavka promluvil o změnách v kádru, oslavě i plánech, v Edenu se hrát nebude

Konečně. Kolo před koncem třetiligové skupiny A si může Slavia B oddechnout. Je vítězem skupiny a cesta do druhé ligy je volná. Talenty v sešívaných dresech čeká ještě baráž proti Slovanu Velvary, jenže soupeř deklaroval, že na účast ve vyšší soutěž nereflektuje, nesplnil ani podmínky nutné pro start ve druhé lize. A tak se Slavia B brzy bude těšit z toho, že je zase druholigová. "Dostali jsme dvoudenní volno a užili si ho," vykládá úspěšný trenér Slavie B David Střihavka.

Do konce A skupiny ČFL jste potřebovali uhrát bod. Nakonec jste získali tři po divoké přestřelce s rezervou Budějovic (5:4). Co jste na to říkal?
"Byl to divoký zápas. My jsme ho hlavně chtěli zvládnout, abychom měli první místo jisté. My jsme měli za sebou dvě důležité výhry s Táborskem a Domažlicemi, spadla z nás obrovská tíha a byli jsme hodně uvolnění směrem do ofenzivy. Budějovice si to s námi přijely rozdat a byla z toho přestřelka. Pro diváky to bylo fantastický, směrem do ofenzivy i pro nás pro trenéry. Pro nás je lepší vyhrát 5:4 než 1:0, určitě jsme nehráli na remízu, i když nám stačil bod."
 
V utkání už jste nevyužil posilu do branky Ondřeje Koláře. Možná si na dálku oddechl, že u toho nebyl...
"Už měl volno, plní si svoje povinnosti u áčka a měl s rodinou v plánu dovolenou. Chtěl bych mu takhle na dálku poděkovat, v těch klíčových jarních duelech nám pomohla jeho zkušenost."
 

Baráž se Slavií B? Chceme dokázat, že jsme nejlepší, hlásí kouč Slovanu Velvary. Klub vylepšuje maxima

Jak jste si užili neděli a pondělí s týmem. Musely to být obrovské nervy, dokázal jste dostat na chvíli fotbal z hlavy?
"Dostali jsme dvoudenní volno. V pondělí už jsme celý den řešili věci směrem k budoucnosti. Ale v neděli to byl moc pěkný večer. Udělali jsme si túru po Praze, dali jsme si nějaké pivo. Bylo to moc fajn. Hodně kluků ale v pondělí muselo na sraz reprezentací."
 
Mohli jste si vše užít i kvůli tomu, že vzhledem k neudělení licence Slovanu Velvary, je cesta do druhé ligy volná, že?
"Je neoficiálně volná. Ale z našeho pohledu se nic nemění. My chceme zvládnout i poslední zápas ve skupině A ČFL i následnou baráž."
 
Velvary slibují, že i když nepůjdou výš, budou chtít Slavii B porazit, takže vás nečeká nic snadného.
"Ve Slavii musíte počítat s tím, že se na vás bude chtít soupeř vytáhnout. Setkávali jsme se s tím celou sezonu i ve třetí lize. A v baráži to bude jiné. Je to výzva i pro naše mladé kluky."
 
Do Slavie přichází jako šéftrenér béčka a dvou mládežnických kategorií od národního týmu do 17 let Jiří Žilák. Ovlivní jeho příchod vaši práci?
"Je to čerstvá věc, ještě jsme spolu nestihli mluvit. Ale znám ho dobře. Uvidíme, jak to bude s jeho kompetencemi směrem k béčku, ale já jsem rád za každý názor, zpětná vazba se vždycky hodí a může vás posunout."
 
Určitě už řešíte v hlavě, jak se promění kádr rezervy směrem ke druhé lize. Budou změny velké?
"Chtěl bych na kluky apelovat v tom směru, aby zůstali nohama na zemi, aby si vyzkoušeli ještě půl roku, nebo celou sezonu ve druhé lize. Chodím pravidelně na naše áčko a vnímám, že na cestě do první ligy by jim tenhle mezikrok pomohl. Ať si zahrají druhou ligu a pak už si řeknou sami, na co mají. Věřím, že do druhé ligy půjdeme s kádrem, který bude dost podobný a dostat šanci by měli i někteří další mladíci."
 
Slavia při absenci rezervy ve druhé lize posílala hráče do Vlašimi, máte představu, jak to bude fungovat nyní?
"Béčko by mělo stále fungovat z pohledu rozvoje hráče pro kluky, co vyjdou z mládeže, pro odchovance. Ve Vlašimi je to jiné v tom, že jde o první tým. Tam jde také o rozvoj mladých hráčů ze Slavie. Pracujete ale s fotbalisty, co přerostli třetí ligu a měli už něco za sebou. Navíc je to tam namixované, mají vedle sebe zkušené kluky."

Řeší se, kde by měla rezerva druhou ligu hrát. Eden to asi vzhledem k vytížení prvního týmu nebude, co?
"Bylo by to krásný, kdybychom mohli hrát v Edenu, ale je to tak, že tam hraje áčko ligu a bude tam hrát i evropské poháry, takže tahle varianta nevyjde, Eden je utopie. Kde budeme hrát se řeší, ve hře jsou dvě varianty, uvidíme, jak to dopadne. Za sebe bych klidně pokračoval v Xaverově, kde jsme si zvykli a jsme tam spokojení."
 
V Edenu neklapne kvůli MMA ani baráž s Velvary, co?
"Přesně tak. Bylo by fajn, kdybychom ten postup mohli dotáhnout právě tam, ale nedá se nic dělat. Tak ten poslední krok uděláme na Xaverově."