Nejvyšší garnitura Slavie ve Zlatých Moravcích? Spolupráce pokračuje, říká tamní novinář. Sešívaní vyšlou hráče na hostování

Nejvyšší garnitura Slavie ve Zlatých Moravcích? Spolupráce pokračuje, říká tamní novinář. Sešívaní vyšlou hráče na hostování

Když se v zimě potkala Slavia v rámci přípravného utkání s týmem ViOn Zlaté Moravce, byl z toho zajímavý příběh. Mluvilo se o možné spolupráci klubů, pak se ale Slavia odmlčela. Až dosud. „Nejvyšší představitelé přijeli na Slovensko, kde mimo jiné slíbili hráče na hostování,“ potvrzuje pro eFotbal.cz Martin Kilian ml., novinář MY Nitrianskych novín, jenž se v tamním prostředí dokonale vyzná.

Slavia měla hrát generálku na jaro se Slovanem Bratislava, ten se ale střetl s Dynamem Moskva, což bylo pro sešívané z politických důvodů a války na Ukrajině nepřípustné, proto volba nakonec padla na ViOn. I přes to, že nedosahuje kvalit Slovanu a měl za sebou nejhorší podzim v historii slovenské ligy. Slovenský tým při prohře 1:4 Slavii moc starostí nepřidělal, nicméně to podstatné se pro zástupce ViOnu dělo v zákulisí.

„Týmy tam navázaly velmi dobrý vztah, bylo tam i společné jídlo mezi činovníky. Právě tam se načrtlo, že by se mohla navázat spolupráce, pak ale nastalo ticho,“ popisuje Kilian ml. 

Proč? Oba týmy měly svých starostí dost. Slavia se snažila bojovat o trofeje, Zlaté Moravce zase o záchranu. Ani jednomu týmu se jeho cíl nepovedl, Moravce jsou teď druholigové.

I kvůli svým starostem kluby odsunuly navázání spolupráce na vedlejší kolej. A to i přes to, že Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie, v zimě uvedl, že ještě v zimním přestupovém období by na Slovensko mohla přitéct hráčská pomoc. „Říkal mi to sám pan Tvrdík. Ale nestalo se,“ potvrzuje slovenský novinář.

foto: © SK Slavia Praha

Ten však odmítá, že by snad Tvrdík lhal nebo že by šlo o zdvořilostní gesto. Obě strany se totiž na konci sezony zase spojily a vyšlo z toho, že další spolupráce skutečně nastane.
„Martin Říha a Jiří Bílek tady byli zhruba před dvěma týdny na schůzce. Slavia to tedy nebere na lehkou váhu. Obě strany se měly dohodnout na konkrétních cílech. Nejsou to jen zdvořilostní gesta, tím by vrcholný management Slavie neztrácel čas,“ zamýšlí se Kilian ml.

Jak by měla spolupráce v reálu vypadat? Podle šéfa ViOnu Viliama Ondrejky by měla fungovat na několika úrovních. „První položkou společného plánu je to, že Slavia má dobrý skauting a jeho databázi, v níž jsou hráči z celé Evropy i Afriky. A do toho zařadí i ViOn, který z těchto dat bude moct těžit,“ poodkryl Ondrejka v rozhovoru pro MY Nitra. A pokračoval: „Aby toho nebylo málo, mládežničtí trenéři Zlatých Moravců budou chodit na stáže právě do Slavie, první je v plánu už teď v červnu, to půjdou dokonce trenéři áčka. A mládežnické týmy Slavie naopak zamíří do Zlatých Moravců, kde je hotelový komplex a velmi dobré podmínky. Byla tam například i reprezentace Malajsie. Je to reprezentativní místo.“

Zraněný slávista Tomič přijde o Euro. Slovenský trenér si rýpl do soupeřů, prý nechtějí s jeho týmem hrát

Moravce mají od Pražanů slíbenou i hráčskou podporu. „Existuje předběžná dohoda, že dva hráči ze Slavie budou v týmu hostovat,“ pokračoval Kilian ml. s tím, že půjde pravděpodobně o mladé hráče, kteří budou mít do Slavie ještě daleko. Může se to týkat i afrických mladíků, které bude pražský klub přivádět. „Budou to asi spíš talenti ze druhé vlny. Ti z první budou pochopitelně někde v Česku. Ale třeba i Afričané se tu mohou prosadit,“ konstatuje Kilian ml.

Ten také dodává, do jakého prostředí vlastně hráči půjdou. Druhá liga na Slovensku? Předsudky velí k odsouzení, nicméně podle Kiliana ml. si Slavia vůbec nevybrala zle.

„Zlaté Moravce jsou vyloženě rodinný klub. Je to přejícné prostředí v malém městě. Nehrozí, že by majitel strhnul výplaty nebo tam bylo zle. Pracuje se tam trpělivě, vztahově je to top klub. Není tam žádný tlak. Pro mladého fotbalistu je to ideální prostředí. Netlačí veřejnost, majitel, nikdo… Jen fotbal,“ poodhaluje povahu klubu.

A na závěr také dodal, že ze slovenské druhé ligy vyšlo v poslední době spousta zajímavých jmen, která dobře známe i v Česku. „Ze druhé ligy vyšla třeba Podbrezová s trenérem Romanem Skuhravým. Teď je to kometa první ligy, jež pevně patří do elitní šestky. A takový Ladislav Almási se vystřílel v Petržalce,“ vzpomíná na konec.