Slavia se zlobí, přišla o velký talent. Prototyp dokonalého záložníka, chválí expert hráče, kterého sledoval Juventus i Ajax

Slavia se zlobí, přišla o velký talent. Prototyp dokonalého záložníka, chválí expert hráče, kterého sledoval Juventus i Ajax

Kryštof Čížek. Tohle jméno si zapamatujte! Šestnáctiletý záložník je obrovským talentem českého fotbalu a dobře to vědí kluby z celé Evropy. Mladík, který nyní opouští Slavii, s níž hráč neuzavřel profesionální kontrakt, míří do německého Hoffenheimu. Smůlu tak mají Juventus Turín i Ajax Amserdam. Stará dáma Čížka v minulosti sledovala, v Nizozemsku byl hráč dokonce na testech. Pro pokračování kariéry si ale vybral Německo.

O zájmu Hoffenheimu o talentovaného českého záložníka informoval už na konci dubna portál iSport.cz. Není divu, že se Čížek dostal do hledáčku slavných klubů. Byl dlouhodobě dobře hodnocený, zájem projevil italský Juventus Turín, či nizozemský Ajax Amsterdam. Ten o českém talentu veděl od jeho třinácti let a letos byl v klubu mladý Čech dokonce na stáži.

Zkoušku ale absolvoval také ve zmiňovaném německém klubu, kde se mu zalíbilo více a rozhodl se po dohodě s agenturou Sport Invest, jež hráče zastupuje, kývnout na nabídku bundesligového klubu. Svou roli nejspíš mohl hrát i fakt, že ve stejné věkově kategorii působí v klubu i další Čech Alex Honajzer.

Ztráta velkého talentu pochopitelně bolí pražskou Slavii. A to z mnoha důvodů. Hráč neměl profesionální kontrakt, neměl zájem jej podepsat. Proto dostane klub z Edenu jen tabulkové odstupné, které se má pohybovat v nižších jednotkách milionů korun.

Portugalský sen zhatilo zranění, teď může slávistická naděje slavit. V Edenu má novou smlouvu

Čím si Čížek vysloužil pozornost evropských klubů? Dlouhobě vynikal na hřišti umem a výborným prostorovým viděním. „Pomohlo mu, že se za poslední dva roky vytáhl a zesílil. Je to vidět na soubojích, dokáže toho více ustát,“ všímá si v rozhovoru pro eFotbal.cz expert na mládežnický fotbal Josef Javůrek, který je na sociálních sítí známý pod přezdívkou Bielsista.

Dalším kladem ve hře středního záložníka je, že dokáže přebírat přihrávky i v těžších pozicích, nehraje alibisticky, snaží se být kreativní. „Umí se výborně dostat z tlaku a napadání chytrostí i dobrou technikou na malém prostoru,“ dodává Javůrek na adresu hráče, který v této sezoně přidal k hernímu umu i potřebnou produktivitu. V lize do sedmnácti let dal z pozice středního záložníka osmnáct branek, v tabulce střelců byl třetí.

Čížkovi podle všeho pomáhají i další aktivity, který se věnuje mimo fotbal. „Věnuje se třeba gymnastice. Je to hodně inteligentní kluk, kterému se daří i ve škole, třeba angličtinu má na skvělé úrovni,“ přidává expert.

Čížek se ukázal před pár dny i na evropské scéně. Je totiž pevnou součástí českého výběru do sedmnácti let, který statečně bojoval na Euru. Šikovný záložník, jenž byl v kádru nejmladší, odehrál celé zápasy proti Kypru a Srbsku, v obou duelech přispěl mladý Čech dobrým výkonem k zisku tří bodů.