Liga chce zavést speciální pravidlo z Eura. Návrh podpořil i šéf Slavie Tvrdík

Liga chce zavést speciální pravidlo z Eura. Návrh podpořil i šéf Slavie Tvrdík

Neustálé diskuze s rozhodčími. Nešvar, který dlouhodobě trápí nejvyšší soutěž, by konečně mohl z českých trávníků zmizet. Šéf mužů s píšťalkou Libor Kovařík na ligovém grémiu připustil, že by i v Česku rád zavedl úpravy pravidel, které hráči znají z právě probíhajícího Eura. Jeho návrh podpořil i předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík.  

Čeští rozhodčí by od nové sezony měli rozhodovat podle pravidel, kterými se řídí jejich kolegové na Euru. Co přesně by to znamenalo? Mimo jiné konec debat s rozhodčími pro fotbalisty bez kapitánské pásky nebo rozhodování VAR na obrazovce přímo na stadionu.

“Na Ligovém grémiu LFA dnes předseda komise rozhodčích informoval o tom, že chce i v naší lize zavést pravidla rozhodování ze současného Euro - k rozhodčímu jen kapitán a zobrazení důvodu rozhodování VAR na obrazovce (v případě, že je možné toto řešení technicky v česke lize zavést). Pochválil jsem na LFA a rád tak činím i zde,” napsal na sociální síť X Tvrdík.

Zdroj: Twitter Jaroslava Tvrdíka

Kapitánům by tak výrazně přibyla práce. Nejenom, že by měli na starosti diskuze se sudími, ale také by se museli starat o to aby spoluhráči neobklopili rozhodčího po každém sporném momentu, tak jak jsme toho svědky nyní.

"Je odpovědností kapitána zaručit, aby jeho spoluhráči rozhodčího respektovali, udržovali si odstup a neobklopovali ho," řekl při představení pravidel pro Euro šéf komise evropských sudích Roberto Rosetti.

“Žádáme všechny kapitány, aby zajistili, že spoluhráči nebudou chodit k rozhodčímu, což umožní přímý rozhovor mezi oběma stranami. Jen tak bude rozhodnutí oznámeno včas a s respektem," dodal bývalý italský sudí.

Podobné instrukce se v případě přijetí pravidel dají očekávat i u nás.

A co hrozí hráčům, kteří se v emocích neudrží a za rozhodčím přiběhnou? "Každý, kdo bude ignorovat roli kapitána, nebo ten, kdo se přiblíží k rozhodčímu s tím, že mu projeví nedostatek respektu, nebo ho začne napadat, bude karetně potrestán," řekl Rosetti.

Jestli pravidlo vstoupí v platnost i na českých hřištích, zatím jisté není. Pokud by se to tak nakonec stalo, výrazně by to pomohlo fotbalu jako takovému, protože neustálé debaty kouskují hru a výrazně zkracují herní čas.

JE ZAFEIRIS NA ODCHODU ZE SLAVIE? NIKAM NEJDE. CHCEME POSÍLIT, NE OSLABIT, VZKAZUJE TVRDÍK