Uhrin Čechům věří. Vyhrajeme 2:1 nebo 2:0, tipuje expert před střetem s Gruzií, kde před 11 lety slavil double

Uhrin Čechům věří. Vyhrajeme 2:1 nebo 2:0, tipuje expert před střetem s Gruzií, kde před 11 lety slavil double
EURO 2024

Trenér Dušan Uhrin mladší věří, že reprezentace ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy v Německu dokáže porazit Gruzii. Mentalitu sobotního soupeře českého týmu dobře zná, v sezoně 2012/2013 dovedl Dinamo Tbilisi k zisku double. Syn kouče českých vicemistrů Evropy z roku 1996 v rozhovoru s ČTK vyzdvihl, že bude potřeba, aby národní tým mnohem více útočil než v prvním duelu proti Portugalsku. Největší slabinu Gruzie vidí v obraně.

Na rozdíl od řady dalších expertů nebyl Uhrin překvapen, jak se výběr země z rozhraní Evropy a Asie prezentoval v úvodním utkání proti Turecku. Gruzínci byli navzdory porážce 1:3 aktivní a odvážní dopředu, mnohem více než Češi proti Portugalsku (1:2).

"Budou takhle hrát nejen proti nám, uvidíte, že se neleknou ani Portugalců. Nebude to vůbec lehké, ale doufám, že větší kvalita naší reprezentace se přece jen projeví. Vyhrajeme 2:1 nebo 2:0," tipuje šestapadesátiletý Uhrin.

Svého času se postaral o raritu, když s Dinamem Tbilisi získal mistrovský titul pět let po svém otci Dušanovi Uhrinovi starším. "Vzpomínky jsou samozřejmě krásné. Měl jsem velkou výhodu, že o mě majitel hodně stál a vytvořil mi ideální podmínky. Jasným cílem byl titul, pohár jsme přidali trochu nad plán. Během dlouhé přípravy jsme museli zapracovat na kondici a vyměnit prakticky celou obranu," uvedl.

V CELÉ ZEMI PANUJE EUFORIE. PROTI ČESKU VĚŘÍME V HISTORICKÝ BOD, HLÁSÍ GRUZÍNSKÝ NOVINÁŘ. RADÍ, NA KOHO SI DÁT POZOR

Defenziva je podle něj obecně slabinou gruzínského fotbalu. "Hráči jsou velice dobře technicky vybavení, věří si jeden na jednoho,ale táhne je to hlavně dopředu. Český fotbal je zase víc spjatý s taktikou a kondicí. Její nabírání nemají Gruzínci rádi, i když se to mění. Chtějí se také dostat do světa," řekl trenér se zkušenostmi z Rumunska, Kypru či Běloruska.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Ze současného týmu francouzského kouče Willyho Sagnola vedl brankáře Giorgiho Loriju, jemuž je nyní 38 let, a obránce Giorgiho Gvelesianiho, kterému je 33. "Lorija byl už tehdy oporou, později odešel do zahraničí. Gvelesiani teprve začínal, ale měl obrovskou vůli něčeho dosáhnout."

Uhrin dnes trochu lituje, že v polovině druhé sezony Dinamo opustil a v prosinci 2013 zamířil do plzeňské Viktorie. "Tím jsem nejspíš přišel o druhý titul. Měli jsme náskok devíti bodů, ale přiletěl za mnou pan Šádek, že o mě Plzeň stojí. Majitel byl ze začátku proti, ale nakonec z rodinných důvodů, abych se vrátil blíže domovu, mě uvolnil."

PRVNÍ KARTY NA EURU ZA DEBATY SE SUDÍM. PROČ JI DOSTAL I ITALSKÝ KAPITÁN DONNARUMMA?

Trenér Gruzii pozorně sledoval již během baráže s Řeckem. "Je znát, že Sagnol odvedl velký kus práce, aby propracoval systém 5-3-2. Důraz kladl hlavně na zlepšení v obraně, ale právě přes ni vede naše cesta. Krajní beci jsou slabší, defenzivě velí stoper Kašija ze Slovanu Bratislava, což není žádná top soutěž," řekl kouč, který vedl také Bohemians, Slavii či Mladou Boleslav.

Gruzie je jediným nováčkem Eura, celá země historickou premiéru prožívá. "Nečeká nás nic jednoduchého. Gruzínci v sobě mají větší národní hrdost. Jsou schopní padnout za vlast, jak se říká. Na svou zemi nenechají vůbec sáhnout. Jsou vznětliví a těžko nesou třeba otevřenou adresnou kritiku, to se hned urazí. Když jsem potřeboval hráčům něco vytknout, musel jsem si je brát stranou," popsal Uhrin.

Není sám, kdo vyzývá český tým k větší útočné odvaze, než jakou předvedl proti favorizovaným Portugalcům. "Už jsme letos hráli pětkrát, ale já ani jednou nevěděl, v jaké sestavě nastoupíme a s jakou taktikou. Nechci hanit, je teprve začátek. Na Euru 1996 jsme také prohráli první zápas s Němci a až pak se rozjeli. Ale je nutné, abychom byli proti Gruzii mnohem aktivnější. Sázel bych také na hráče z co nejkvalitnějších soutěží. Třeba k Schickovi bych postavil Hložka, vždyť spolu vyhráli bundesligu a v Evropské lize došli s Leverkusenem až do finále," řekl Uhrin.