Primera División: El Clásico pro Real

Také ve Španělsku bylo v 17. kole na programu střetnutí, které zajímalo celou zemi. Barcelona přivítala na Nou Campu Real Madrid, který se nakonec radoval z těsného vítězství 1:0. V dalším souboji klubů z těchto dvou měst naopak Atlético Madrid doma podlehlo Espanyolu 1:2. Sevilla deklasovala v sobotu Santander 4:1 a k výhře Osasuny nad Mallorkou v poměru 3:1 přispěl jedním gólem také český záložník Jaroslav Plašil.

Barca přívítala v El Clásiku madridský Real. Utkání sice mělo svižný průběh, ale dominantní byly obrany. V té domácí vznikla jedna skulinka v 36. minutě, když utekl Van Nistelrooij, našel Baptistu a ten poslal míč křížnou střelou do šibenice za bezmocného Valdése. Barca sice měla v závěru zápasu několik slibných šancí na vyrovnání, ale buď branku netrefila, nebo čaroval gólman Casillas. Cenné tři body si tak z Nou Campu odvezl Real a zvýšil svůj náskok v čele tabulky už na sedm bodů.

"Real sehrál velmi dobré utkání. My jsme sice měli šance na skórování a gól jsme dát měli, jenže nedali a výsledek bohužel není takový, jak jsme si představovali," uvedl po utkání prezident Barcelony Joan Laporta. "Nesmíme to ale teď vzdávat, stále chceme bojovat o titul. Doufám, že fanoušci za námi budou stát i dál. Je jasné, že chtějí více, než jim zatím nabízíme," dodal Laporta.

Real vyhrál v Barceloně teprve podruhé za posledních čtyřiadvaceti let a kapitán "Bílého baletu" Raúl si rýpnul do oblasti, kde se Barcelona nachází. "Tohle vítězství patří všem Kataláncům fandícím Realu Madrid, protože víme, jak složité je držet nám palce v takové oblasti," vysvětlil.

Věčný náhradník Julio Baptista tentokrát nastoupil v základní sestavě Realu a trenérovi se odvděčil vítězným gólem, čímž si zřejmě zachránil angažmá v dresu "Bílého baletu". "Nepochybně to byl jeden z nejdůležitějších gólů v mé kariéře. Jsem si jistý, že na něj nikdy nezapomenu," uvedl Baptista, jenž se trefil podruhé v tomto ligovém ročníku.

Espanyol napravil Barceloně reputaci

Na stadionu Vicenta Calderona přivítalo Atlético Madrid barcelonský Espanyol, ovšem tentokrát ze souboje znesvářených měst vyšlo lépe to katalánské. Simao sice poslal domácí v první půli do vedení, ale Raul Tamudo vyrovnal a dvojnásobnou přesilu mužů v poli využil chvíli před koncem hostující Fernandez Luis Garcia. Espanyol se díky výhře dostal už na třetí místo, o bod za městského rivala.

"Bylo to velmi těžké utkání. Brzy nás bylo jenom deset a téměř celý druhý poločas jsme navíc dohrávali jen v devíti lidech, to se pak těžko ubráníte," smutnil po zápase kouč Atlética Javier Aguirre. "V plném počtu jsme byli silnější, pak jsme dokonce v deseti skórovali, ale v devíti už to bylo složité. Přesto jsem na své hráče hrdý," vracel se k utkání Aguirre.

Plašil pomohl Osasuně k výhře

Český záložník Jaroslav Plašil pomohl gólem Osasuně k cenné výhře 3:1 nad Mallorkou a Pamplona se tak dotáhla na svého sobotního soupeře už na jediný bod. Na začátku utkání poslal Osasunu do vedení Font a chvíli po změně stran přidal druhý gól právě Plašil. Vzápětí sice snížil Guiza, ale na víc hosté neměli a v poslední minutě pojistil výhru domácích Viana.

Zaváhání FC Barcelona mohl využít Villarreal a bodově se na něj dotáhnout, jenže doma jen remizoval 1:1 se slabou Huelvou a předstihl ho i Espanyol. Naopak Sevilla pomalu stoupá, tentokrát si hravě poradila se Santanderem, který přejela 4:1 a v tabulce je s třiadvaceti body osmá.

Výsledky – 17. kolo:

Almería - Getafe 0:2 (1:0), Zaragoza - Valencia 2:2 (2:0), Sevilla - Santander 4:1 (1:0), Barcelona - Real Madrid 0:1 (36. Baptista), Atlético Madrid - Espanyol Barcelona 1:2 (1:0), Levante - La Coruňa 0:1 (0:0), Pamplona - Mallorca 3:1 (1:0), Valladolid - Betis Sevilla 0:0, Villarreal - Huelva 1:1 (1:1), Bilbao - Murcía 1:1 (1:0).

[ 25.12.2007 - Pavel Urban | Foto: ČTK ]