Souhrn 22. kola Premier League

Souboj českých brankářů v Premier League dopadl lépe pro Petra Čecha v brance Chelsea, který v duelu s Tottenhamem Hotspur ani jednou neinkasoval a porazil se svým týmem Radka Černého a spol. 2:0. Blues se díky vítězství dotáhli na rozdíl čtyř bodů na druhý Arsenal, který v sobotu pouze remizoval s Birminghamem City 1:1, a dovolil tak Manchesteru United po suverénní výhře nad Newcastlem proklouznout do čela tabulky.

Newcastle prošel peklem na Old Trafford

Manchester United rozdrtil Straky 6:0. Hvězdou utkání byl portugalský křídelník Cristiano Ronaldo, který v rudém dresu zaznamenal první hattrick v kariéře. Vše podstatné se přitom událo až ve druhém poločase. Skóre utkání otevřel v 49. minutě z volného přímého kopu Ronaldo, druhou trefu přidal o šest minut později Carlos Tévez. Třetího gólu se Rudí ďáblové dočkali v 70. minutě, kdy Ronaldo zakončil krásnou spolupráci čtyř hráčů United, o čtvrtou trefu se postaral Rio Ferdinand a závěr utkání ozdobili svými brankami opět Ronaldo a Tévez. V nastaveném čase navíc uviděl za nesportovní chování červenou kartu Alan Smith z Newcastlu. Do zápasu zasáhl také český obránce David Rozenhal, který se na hřiště dostal v 82. minutě.

Manchester United - Newcastle United 6:0 (0:0)
Branky: 49., 70, 88. C. Ronaldo, 55. a 90.+1 Tévez, 85. R. Ferdinand. Rozhodčí: Styles. ŽK: Rooney - Duff. ČK: 90. Smith (Newcastle). Diváci: 75 965.

Manchester United: Van der Sar - Evra (67. Simpson), Ferdinand, O'Shea, Vidic - Anderson (72. Fletcher), Carrick, Giggs (72. Nani), C. Ronaldo - Rooney, Tévez.
Newcastle: Given - Cacapa, Carr, Jose Enrique, Taylor - Butt, Duff, Milner (64. Viduka), N'Zogbia - Owen (82. Rozehnal), Smith.

Čech porazil v derby Černého

Chelsea, jejíž branku hájil po kratší pauze způsobené zraněním Petr Čech, se dostala na Stamford Bridge do vedení v 19. minutě, kdy Radka Černého mezi tyčemi Spurs překonal nechytatelnou bombou z 35 metrů brazilský obránce Juliano Belletti. Bodový zisk domácích pak potvrdil deset minut před koncem utkání Shaun Wright-Phillips.

Chelsea - Tottenham Hotspur 2:0 (1:0)
Branky: 19. Belletti, 80. Wright-Phillips. Rozhodčí: Wiley. ŽK: Makelele, Ballack - Boateng, Malbranque, O'Hara, Lennon. Diváci: 41 777.

Chelsea: Čech - Alex, Belletti, Carvalho, A. Cole - Ballack, J. Cole, Makelele, Malouda (84. Bridge) - Wright-Phillips (90. Sidwell), Pizarro (58. Anelka).
Tottenham: Černý - Chimbonda, Dawson, King, Lee - Boateng (84. Kaboul), Lennon, Malbranque (59. Taarabt), O'Hara (77. Defoe) - Berbatov, Keane.

Ohlasy trenérů zde.

Birmingham okradl lídra o body

Tečovaná hlavička Garryho O'Connora pomohla Birminghamu vybojovat bod v duelu s vedoucím celkem tabulky Arsenalem. Ten otevřel skóre utkání díky sporné penaltě, kterou po údajném faulu Stephena Kellyho na Eduarda da Silvu proměnil Emmanuel Adebayor. Gunners měli poté ještě několik šancí svůj náskok navýšit, ale neujala se Eduardova hlavička, která šla mimo, ani pokus Williama Gallase, jejž zneškodnil brankář Maik Taylor. A tak se ke slovu dostali hráči City, za něž se po rohovém kopu prosadil hlavou O'Connor. Arsenal vede navzdory remíze tabulku o tři body před Manchesterem United, ten má ale večerní zápas s Newcastlem k dobru.

Arsenal - Birmingham City 1:1 (1:0)
Branky: 21. Adebayor z pen. - 48. O'Connor. Rozhodčí: Dowd. ŽK: Hleb - Kapo, Ridgewell. Diváci: 60 037.

Arsenal: Almunia - Clichy, Gallas, Sagna (83. Diaby), Senderos - Fabregas, Flamini, Hleb, Adebayor - Eduardo, Walcott (65. Bendtner).
Birmingham: M. Taylor - Kelly, Queudrue (61. Parnaby), Ridgewell, Schmitz - Johnson, Kapo, Larsson, Muamba - Jerome (75. McSheffrey), O'Connor (75. Forssell).

Everton zdolal Manchester City a je pátý

Everton porazil Manchester City 1:0 a dostal se před něj v tabulce na pátou příčku. Rozhodující branku vsítil po 31 minutách hry Joleon Lescott, když perfektně zužitkoval centr Mikela Artety. City se poté sice dožadovali odmávání ofsajdu, ale sudí jejich námitky neakceptoval. Po přestávce to tak byli hosté, kdo udával tempo hry, jenže jedinou větší šanci na vyrovnání zahodil v nastaveném čase Martin Petrov. Nejlepším mužem zápasu byl střelec jediné branky Lescott. Ten dal svým sobotním gólem zapomenout na vlastní trefu ze semifinálového utkání Ligového poháru s Chelsea, která stála jeho tým vítězství.

Everton - Manchester City 1:0 (1:0)
Branka: 31. Lescott. Rozhodčí: Halsey. ŽK: Cahill - Carsley, Hamann. Diváci: 38 474.

Everton: Howard - Hibbert, Lescott, Neville, Nuno Valente - Arteta, Cahill, Carsley, Jagielka - Anichebe (90. Baines), McFadden (60. Vaughan).
Manchester City: Hart - Ball, Čorluka, Dunne, Onuoha - Richards, Elano, Hamann (56. Gelson), Petrov - Castillo (57. Bianchi), Vassell (69. Ireland).

Liverpool zachránil bod až dvacet minut před koncem

Ambice Liverpoolu na zisk titulu utrpěly další vážnou ránu. Svěřenci Rafaela Beníteze totiž jen remizovali s Middlesbrough 1:1. Úvodní gól utkání vstřelil domácí George Boateng poté, co obrana Reds nedokázala včas uklidit do bezpečí balon po centru Stewarta Downinga. Downing mohl o chvíli později vedení Boro ještě navýšit, ale jeho pokus tentokrát vyškrábl nad břevno pohotový Pepe Reina. Prosadil se tak až na druhé straně Fernando Torres a zajistil Liverpoolu alespoň bod. Šance poté ještě měli Ryan Babel a Steven Gerrard, ale ani jeden vedení na stranu favorita nestrhl.

Middlesbrough - Liverpool 1:1 (1:0)
Branky: 26. Boateng - 71. Torres. Rozhodčí: Marriner. ŽK: Huth - Alonso. Diváci: 33 035.

Middlesbrough: Schwarzer - Grounds, Huth, Wheater, Young - Boateng, Downing, O'Neil, Rochemback - Aliadiere (73. Hutchinson), Sanli.
Liverpool: Reina - Arbeloa (46. Babel), Carragher, Finnan, Hyypia - Benayoun (59. Alonso), Gerrard, Mascherano, Riise - Torres, Voronin (75. Kuijt).

Aston Villa vyhrála už třetí zápas v řadě

Noční můra Readingu v podobě zápasů na hřištích soupeřů pokračuje. Tým ani na další pokus venku nevyhrál a podlehl Aston Ville 1:3. Villans byli po většinu zápasu lepším celkem, když si soupeř nevěděl rady především s přesnými centry Ashleyho Younga. Úvodní gól utkání dal z krásného volného přímého kopu John Carew, druhou trefu přidal hned po přestávce Martin Laursen a svůj druhý gól v utkání následně zaznamenal Carew. Reading stihl už jen snížit zásluhou Jamese Harpera.

Aston Villa - Reading 3:1 (1:0)
Branky: 22. a 88. Carew, 55. Laursen - 90. Harper. Rozhodčí: Rennie. ŽK: De la Cruz, Hahnemann (oba Reading). Diváci: 32 288.

Aston Villa: Carson - Bouma, Davies, Laursen, Barry - Gardner, Petrov, Reo-Coker, Agbonlahor (90. Harewood) - Carew (90. Salifou), Young (90. Maloney).
Reading: Hahnemann - De la Cruz (73. Convey), Ingimarsson, Murty, Shorey - Cissé, Gunnarsson, Harper, Hunt - Doyle (89. Long), Kitson (76. Lita).

Fulham v boji o záchranu neuspěl

Gól Antona Ferdinanda ve druhém poločase utkání rozhodl o vítězství West Hamu nad sestupem ohroženým Fulhamem 2:1. Londýnský celek se sice dostal do vedení zásluhou Simona Daviese, jenže ještě před přestávkou vyrovnal Dean Ashton, když dopravil do sítě centr Freddieho Ljungberga, a ani geniální zákroky brankáře Anttiho Niemiho poté Fulhamu k bodu nepomohly, protože se nakonec přeci jen po centru Marka Nobleho trefil do černého Ferdinand.

West Ham United - Fulham 2:1 (1:1)
Branky: 28. Ashton, 69. A. Ferdinand - 8. Davies. Rozhodčí: Riley. ŽK: Konchesky (Fulham). Diváci: 34 947.

West Ham: Green - A. Ferdinand, McCartney, Spector, Upson - Etherington (83. Bowyer), Ljungberg (89. Faubert), Mullins, Noble - Ashton, Cole (65. Boa Morte).
Fulham: Niemi - Baird, Bocanegra (14. Hughes), Konchesky, Stefanovic - Volz (77. Bullard), Davies, Davis, Dempsey - Murphy, Healy (78. Smertin).

Derby se utápí na poslední příčce

Náhradník Antoine Sibierski zařídil Wiganu první vítězství na půdě soupeře v této sezoně. Athletic se ho dočkali v duelu s posledním Derby County, za které poprvé nastoupily čerstvé posily Robbie Savage, Hossam Ghaly, Emanuel Villa a Laurent Robert. County se muselo od 58. minuty obejít bez vyloučeného Claudeho Davise, který uviděl druhou žlutou kartu za faul na Marcuse Benta. V dresu Wiganu nejprve zahodil velkou šancio Antonio Valencia, než se po Bentově hlavičce prosadil v 82. minutě Sibierski.

Derby County - Wigan Athletic 0:1 (0:0)
Branka: 82. Sibierski. Rozhodčí: Clattenburg. ŽK: Davis - Brown, Boyce. ČK: 58. Davis (Derby). Diváci: 31 658.

Derby County: Price - Davis, Mears, Mills, Todd - Fagan, Ghaly (85. Macken), Robert (59. Edworthy), Savage - Barnes, Villa (71. Teale).
Wigan: Kirkland - Boyce, Bramble, Kilbane, Melchiot - Brown, Landzaat (81. Sibierski), Palacios (64. Koumas), Valencia - Bent (90. Olembe), Heskey.

Sunderland bodoval v boji o záchranu

Dva góly Kierana Richardsona rozhodly o důležitém vítězství Sunderlandu nad Portsmouthem 2:0. Po 33 minutách opatrného fotbalu, během něhož se dostal do vážnější šance jen Mwaruwari, si vzal slovo záložník Sunderlandu. Nejprve trefil krásnou střelou dolní růžek branky, poté se dostal k nekontrolovanému míči a zavěsil a ve druhém poločase ještě trefil tyč.

Sunderland - Portsmouth 2:0 (2:0)
Branky: 33. a 44. Richardson. Rozhodčí: Foy. ŽK: Collins, Richardson, Yorke - Pedro Mendes. Diváci: 37 369.

Sunderland: Gordon - Collins, Evans (77. McShane), Nosworthy, Miller - Richardson, Whitehead, Yorke, Jones (83. O'Donovan) - Murphy, Stokes (73. Leadbitter).
Portsmouth: James - Campbell, Distin (90. Traore), Hreidarsson, Pamarot - Hughes, Kranjčar, Mvuemba (65. Songo'o), Pedro Mendes - Mwaruwari, Nugent.

Blackburn si poradil s Wanderers

Jason Roberts rozhodl v poslední minutě utkání o vítězství Blackburnu nad Boltonem 2:1. Nezáživný fotbal v prvním poločase oživil jen gól Wanderers, když se po centru Joeyho O'Briena trefil z krásného voleje Kevin Nolan. Za hosty sroval po změně stran Christopher Samba a dokonat obrat mohl Morten Gamst Pedersen, ale jeho střela mezi tyčemi neskončila. V nastaveném čase tak dostal možnost zazářit střídající Roberts, jehož tečovaný pokus zasáhl přesně dolní roh Jaaskelainenovy branky.

Bolton Wanderers - Blackburn Rovers 1:2 (1:0)
Branky: 43. Nolan - 53. Samba, 90. Roberts. Rozhodčí: Dean. ŽK: Campo, Cohen - Samba. Diváci: 18 315.

Bolton: Jaaskelainen - Michalík, J. O'Brien, A. O'Brien, Campo (57. McCann) - Cohen (63. Wilhelmsson), Gardner, Giannakopoulos, Guthrie - Nolan, Davies.
Blackburn: Friedel - Nelsen, Ooijer (73. Khizanishvili), Samba, Warnock - Bentley, Dunn, Pedersen, Reid - McCarthy (77. Roberts), Santa Cruz (90. Derbyshire).