United zmasakrovali Newcastle a vedou ligu

Manchester United využil zaváhání Arsenalu ve 22. kole Premier League a po jasném vítězství 6:0 nad Newcastlem se posunul do čela soutěže. Dařilo se také Chelsea, která v londýnském derby zdolala Kohouty z Tottenhamu 2:0, a od druhých Kanonýrů ji dělí už jen čtyři body.

Hvězdou utkání mezi United a Strakami byl portugalský křídelník Cristiano Ronaldo, který v rudém dresu zaznamenal první hattrick v kariéře. Vše podstatné se přitom událo až ve druhém poločase. Skóre utkání otevřel v 49. minutě z volného přímého kopu Ronaldo, druhou trefu přidal o šest minut později Carlos Tévez.

Třetího gólu se Rudí ďáblové dočkali v 70. minutě, kdy Ronaldo zakončil krásnou spolupráci čtyř hráčů United, o čtvrtou trefu se postaral Rio Ferdinand a závěr utkání ozdobili svými brankami opět Ronaldo a Tévez. V nastaveném čase navíc uviděl za nesportovní chování červenou kartu Alan Smith z Newcastlu. Do zápasu zasáhl také český obránce David Rozenhal, který se na hřiště dostal v 82. minutě.

Duel českých brankářů zvládl lépe Čech

Čech se do branky Chelsea vrátil po téměř třítýdenní pauze, když si 25. prosince v duelu s Aston Villou poranil bok a poté si nechal vytrhnout všechny čtyři zuby moudrosti. V sobotním utkání však moc práce neměl, protože střelci Tottenhamu českou jedničku příliš neohrozili.

Černý, který v posledních dvou duelech nahradil v brance Tottenhamu chybujícího anglického reprezentanta Paula Robinsona, inkasoval poprvé v 19. minutě. Tvrdou ranou do pravého horního rohu z 25 metrů mu nedal šanci brazilský obránce Juliano Belletti.

Ve druhé půli se Černý blýsknul při střele posily útoku Chelsea Nicolase Anelky, kterému skvělým zákrokem zabránil ve vstřelení premiérového gólu v novém působišti. Osmadvacetiletý francouzský reprezentant přišel do Londýna z Boltonu za 15 milionů liber (asi 525 milionů korun) den před zápasem.

Podruhé musel Černý lovit míč ze sítě v 80. minutě. Střelou po zemi z hranice vápna ho překonal Shaun Wright-Phillips. V samém závěru utkání byl Anelka opět blízko premiérové brance v Chelsea, trefil však břevno.

První gól vstřelil svému sobotnímu soupeři také další z londýnských favoritů Arsenal, jenže jeho radost netrvala dlouho. Na proměněnou penaltu Emmanuela Adebayora totiž ve druhém poločase odpověděl krásnou hlavičkou Gary O'Connor. Birmingham se přitom naposledky střelecky prosadil venku proti Arsenalu v roce 1983. V dresu domácího celku se tentokrát ani na lavičce neobjevil český záložník Tomáš Rosický.

Na čtvrtou příčku v tabulce se vrátil Liverpool, který na poslední chvíli ukořistil bod v duelu s Middlesbrough a remizoval s ním 1:1. Manchester City, který se doposud vyhříval v tabulce za trojicí Arsenal, Manchester United a Chelsea totiž prohrál na hřišti Evertonu 0:1.

Výsledky - 22. kolo:

Arsenal - Birmingham 1:1 (21. Adebayor z pen. - 48. O'Connor)
Aston Villa - Reading 3:1 (22. a 88. Carew, 55. Laursen - 90. Harper)
Chelsea - Tottenham 2:0 (19. Belletti, 80. Wright-Phillips)
Derby - Wigan 0:1 (82. Sibierski)
Everton - Manchester City 1:0 (31. Lescott)
Middlesbrough - Liverpool 1:1 (26. Boateng - 71. Torres)
West Ham United - Fulham 2:1 (28. Ashton, 69. A. Ferdinand - 8. Davies)
Manchester United - Newcastle 6:0 (49., 70, 88. C. Ronaldo, 55. a 90.+1 Tévez, 85. R. Ferdinand)

[ 12.1.2008 - ČTK, eFotbal.cz | Foto: Reuters ]