V LM postupují Manchester, Arsenal, Barcelona a Fenerbahce

[b]Aktualizováno.[/b] Manchester United se stal společně s dalším anglickým týmem Arsenalem a španělskou Barcelonou prvním postupujícím týmem do čtvrtfinále Ligy mistrů. Zápas mezi Sevillou a Fenerbahce skončil po devadesáti minutách 3:2, nabídl tak poprvé v tomto ročníku prodloužení a pokutové kopy, ve kterých měli pevnější nervy hráči tureckého týmu.

Hráči Manchesteru United neponechali nic náhodě a na svého francouzského protivníka vlétli hned v úvodu zápasu. Větší aktivita, pohyb a také přesné přihrávky, to byla na Old Trafford hlavní zbraň domácích fotbalistů. Velké nebezpečí pro Lyon znamenal opět Portugalec Cristiano Ronaldo, který podnikal nebezpečné výpady po pravé straně.

První branku United uviděli diváci v 41. minutě. Při závaru v pokutovém území Lyonu se dostal míč po zblokované střele Andersona ke Cristianovi Ronaldovi, Portugalec zachoval klidnou hlavu a poslal Manchester do vedení, které na světelné tabuly svítilo i v poločase.

Útočná hra Lyonu nebyla příliš nebezbečná a tak v průběhu druhé půle odešel Govou, kterého nahradil Keita. V 74. minutě zahrozil právě střídající Keita, když unikl po pravé straně a trefil tyč branky Van der Sara. V závěru zápasu sice hosté otevřeli obranu, ovšem domácí už další branku nepřidali a po výhře 1:0 se podívají do čtvrtfinále Ligy mistrů.

Arsenal vyřadil AC Milán

Do šlágru na San Siru nezasáhli zdravotně indisponovaní čeští reprezentanti, ale na čtvrtfinále se z nich teď může těšit reprezentační kapitán Tomáš Rosický, zatímco pro Marka Jankulovského soutěž skončila.

Oba trenéři se museli obejít bez řady dalších hráčů: domácímu Ancelottimu chyběli Dida, Emerson, Ronaldo a Seedorf, ale vrátili se mu Nesta, Pirlo a Kaká, jeho protějšek Wenger nemohl počítat vedle Rosického s Eduardem a Tourém, Van Persie usedl jen na lavičku náhradníků.

Zatímco první souboj byl ve znamení taktiky a defenzivy úřadujících šampionů, v odvetě hrál italský tým útočněji, měl tlak a Almunia několikrát svůj celek podržel. Snažili se ale i hosté a hlavně střelec Adebayor zaměstnával domácí obranu, největší šanci však měl Fabregas, jehož střela skončila na břevně.

Rozhodnutí přišlo až v úplném závěru, když se šest minut před koncem počtvrté v ročníku trefil dalekonosnou střelou Fabregas. Obhájce dorazil v nastavení po přihrávce Walcotta Adebayor a AC Milán poprvé na San Siru prohrál s anglickým soupeřem.

Barcelona si postup pohlídala

Fotbalisté Barcelony vyhráli již první souboj v Glasgowě a i v odvetě si se skotským mistrem poradili. Již ve třetí minutě po brazilské kombinaci Ronaldinho - Sylvinho stanovil výsledek Xavi. Definitivně tím osmifinále rozhodl, protože v tu chvíli by soupeř musel k postupu vstřelit tři branky.

Sevillu srazil penaltový rozstřel

Zápas Sevilla - Fenerbahce Istanbul skončil podobně jako první duel výhrou domácích 3:2. Sevilla měla vynikající nástup do zápasu, vedla po brankách Alvese a Keity už 2:0, ovšem ve dvacáté minutě vrátil Turky do hry Deivid. Kanouté před přestávkou vrátil Seville dvoubrankový náskok, ve druhém poločase ale znovu skóroval Deivid a když se o postupujícím nerozhodlo ani v nastavení, přišli na řadu penaltové kopy, které zvládli lépe hráči Fenerbahce.

Výsledky osmifinále Ligy mistrů:

Manchester United - Olympique Lyon 1:0 (1:0)
Branka: 41. Ronaldo. Rozhodčí: Rosetti (It.).

FC Barcelona - Celtic Glasgow 1:0 (1:0)
Branka: 3. Xavi. Rozhodčí: Vinck (Niz.).

AC Milán - FC Arsenal 0:2 (0:0)
Branky: 84. Fabregas, 90. Adebayor. Rozhodčí: Plautz (Rak.).

FC Sevilla - Fenerbahce Istanbul 3:2 (3:1), 2:3 na penalty
Branky: 5. Daniel Alves, 9. Keita, 41. Kanouté - 20. a 79. Deivid. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

[ 4. 3. 2008 - eFotbal.cz / ČTK l Foto: ČTK ]