Wembley českým fotbalistům nepřeje

Wembley českým fotbalistům nepřeje

Zahrát si na proslulém stadionu ve Wembley je snem všech fotbalistů, avšak čeští ani českoslovenští reprezentanti nemají na londýnský svatostánek příliš příjemné vzpomínky. Z dosavadních pěti vzájemných utkání s Anglií ve Wembley čtyřikrát prohráli a jednou remizovali a také celková bilance s ostrovním soupeřem je pro Čechy nepříznivá. O vylepšení této statistiky se čeští fotbalisté pokusí ve středu v přípravném duelu před kvalifikací mistrovství světa 2010.

Po rozdělení Československa se obě země střetly pouze v listopadu 1998 ještě na původním stadionu ve Wembley. Ke spokojenosti zhruba 40.000 diváků zvítězil domácí tým 2:0, o góly se již v prvním poločase postarali Darren Anderton a Paul Merson. O pár let později byl starý stadion zbourán a na jeho místě vyrostla supermoderní aréna.

Ani československým hráčům se proti Anglii příliš nedařilo: z 12 vzájemných zápasů vyhráli pouze dva, třikrát se obě mužstva rozešla smírně a sedmkrát se radovali reprezentanti kolébky fotbalu. Ve vůbec prvním vzájemném měření sil v roce 1908 nestačil na tým z britských ostrovů výběr Čech, vítězstvím Angličanů skončily i dva duely na mistrovství světa v letech 1970 a 1982.

Anglie má velkou zásluhu na rozvoji a popularizaci fotbalu, její fotbalový svaz (FA) byl založen jako první na světě již v roce 1863. V Anglii spatřily světlo světa i nejstarší pohárová a ligová soutěž (1871, respektive 1888), mezitím tamní národní tým nastoupil v roce 1872 k historicky prvnímu reprezentačnímu utkání proti Skotsku.

Velmoc, přesto v izolaci

Také díky tomu byli Angličané dlouho považováni za fotbalovou velmoc, přestože až na výjimky setrvávali v ostrovní izolaci. Anglie ignorovala i první tři světové šampionáty a do FIFA definitivně vstoupila až po druhé světové válce. Vystřízlivění jí přinesl již premiérový start na MS 1950 v Brazílii, kde utrpěla šokující porážku od týmu USA a záhy byla vyřazena.

Největší úspěch anglické reprezentace se zrodil na mistrovství světa 1966, kdy kolébka fotbalu vybojovala na domácí půdě dosud jediné zlato. K němu tým dovedli trenér Alf Ramsey, brankář Gordon Banks, obránce Bobby Moore, záložník Bobby Charlton či útočník Geoff Hurst, kteří patří mezi největší postavy anglického fotbalu.

O dva roky později skončila Anglie na evropském šampionátu třetí, totéž zopakovala i v roce 1996. O další cenné kovy z vrcholných akcí Angličany několikrát připravila selhání v penaltovém rozstřelu, naposledy ve čtvrtfinále MS 2006. Na letošním ME Anglie chyběla, větší uznání než reprezentace sklízí v poslední době tamní liga v čele s Manchesterem United, Chelsea či Liverpoolem, které dominují pohárové Evropě.

[ 19.8.2008 - ČTK | Foto: AP ]