Favorité na titul v 8. kole Premier League nezaváhali

[b]Aktualizováno.[/b] Liverpool dokázal až v posledních deseti minutách otočit nepříznivě se vyvíjející zápas s Wiganem. Drtivě vysokým gólovým rozdílem skončilo zahajovací utkání kola na Riverside Stadium. Domácí svěřenci Garetha Southgata svému soupeři vůbec nestačili a po zásluze prohráli 0:5. Arsenal porazil Everton, ostatní utkání přinesla pouze bezgólové remízy.

Manchester City zachránil v Newcastlu alespoň bod

Pouhých pět minut chybělo k tomu, aby předposlední Newcastle United hrající v deseti porazil ve středu tabulky pohybující se Manchester City.

Již ve 13. minutě vyloučil sudí Rob Styles za faul ve vápně Habiba Beyeho a současně nařídil penaltu, kterou sám postižený Robinho proměnil. Domácí proti penaltě i vyloučení vehementně protestovali, protože Beye nejdříve zasáhl míč, ale nebylo jim to nic platné.

V napjaté atmosféře, kdy domácí diváci vypískávali střídavě rozhodčího Stylese a Robinha, se taktovky postupně ujali hosté. Brankáře Shaye Givena však nijak neohrozili, a tak se v závěru prvního poločasu dostali ke slovu domácí.

Kuriózní gól padnul po centru Obafemi Martinse, který odcentroval, balón odvrátil Richard Dunne a přes další hráče se míč odrazil k Shola Ameobimu, jenž ze tří metrů skóroval a zaznamenal tak svůj první gól za poslední dva roky.

Ale to nebylo vše. Po přestávce se hosté hrající v početní převaze taktovky neujali, a tak se ke slovu dostali opět domácí. A opět se jednalo o hodně kuriózní gól. Tentokrát po Geremiho rohu napálil míč z voleje do vlastní sítě Dunne.

Až potom se "citizens" probudili a snažili se dohnat to, co v průběhu zápasu zameškali. Několik náznaků šancí úspěch nemělo, až se dostal ke slovu Robinho, který skvěle přihrál Stephenu Irelandovi, jenž už snadno překonal vybíhajícího Givena.

Newcastle United – Manchester City 2:2 (1:1)

Branka: Ameobi (44.), Dunne vlastní (63.) - Robinho z pen. (14.), Ireland (86.)

Hull City – West Ham United

Nováček z Hull City pokračuje ve svém překvapivém tažení letošním ročníkem Premier League. Tentokrát porazil West Ham United 1:0 gólem Michaela Turnera z 51. minuty a udržel si tak neporazitelnost proti klubům z Londýnu.

Hull dosáhl na třetí vítězství v řadě a posunul se na 3. příčku v tabulce. Zároveň dosáhl druhého nejlepšího startu nováčka v historii Premier League. Zápas byl poměrně vyrovnaný, ale West Ham doplatil na neproměnování šancí.

V první půli mohli za hosty skórovat Cole a Ilunga, ale svoje příležitosti nevyužili. Ani domácí se příliš neosmělovali a hned v úvodu spálil Cousin nadějnou šanci. V průběhu prvního poločasu se mohl trefit i Myrne, ale jeho střela šla nad. Ke konci "Hammers" domácí přitlačili na jejich půli, ale neprosadil se ani navrátivší se Craig Bellamy.

Krátce po začátku druhé půle naopak poslal domácí do vedení po rohu Dawsona parádní hlavičkou Michael Turner. Hned vzápětí mohl srovnat opět Cole, ale jeho střela z hranice velkého vápna jen orazítkovala břevno.

V závěru zápasu pak naopak mohl "Tigers" uklidnit Zayette, ale slibná střela šla nad a stejně tak se neprosadil hostující Etherington po zajímavém průniku Cola po levé straně. Hull tak překvapivě míří tabulkou směrem vzhůru.

Hull - West Ham United 1:0 (0:0)

Branka: Turner (51.)

Stoke City – Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur podlehl Stoke City 2:1 a se dvěma body tak zůstává beznadějně poslední. Jedná se o nejhorší start Spurs v historii jejich účinkování v nejvyšší soutěži a pozice trenéra Juanade Ramose je tak více než v ohrožení.

První šanci zápasu měl domácí Tom Soares, ale jeho slabá střela hostujícího gólmana ohrozit nemohla. Stejný hráč byl úspěšnější v 17. minutě, kdy pronikal do pokutového území a zezadu ho fauloval Gareth Bale, jenž byl vzápětí vyloučen. Z nařízené penalty pak poslal domácí do vedení Danny Higginbotham.

Gól překvapivě pomohl Tottenhamu, který převzal kontrolu nad zápasem. V 25. minutě se dočkali Spurs vyrovnání. Sraženou střelu Alan Huttona vrátil do branky Darren Bent. Do poločasu si ještě vytvořil šanci Aaron Lennon, ale neproměnil, a tak se šlo do šaten za nerozhodného stavu.

Po poločase si vzali hlavní slovo domácí a v 53. minutě po centru Sidibeho umístěnou střelou ke vzdálenější tyči skóroval Delap. Následovalo dlouhé přerušení hry po ošklivě vypadajícím zranění hlavy Čorluky.

Vše spělo do dramatického závěru. Nejprve Soares střílel nad a ten stejný hráč potom v poslední minutě vybojoval penaltu po faulu Jonathana Woodgatea. Tu ale střídající Ricardo Fuller napálil pouze do tyče. Míč se sice odrazil k domácímu Delapovi, ten ho ale poslal pro změnu do břevna. Vše zakončil faul hostujícího Dawsona na Sidibeho, za který viděl druhou červenou kartu.

Stoke - Tottenham 2:1 (1:1)

Branky: Higginbotham z pen. (19.), Delap (53.) - Bent (25.)

Manchester United stoupá tabulkou

Fotbalisté Manchesteru United se po vítězství 4:0 nad nováčkem z West Bromwiche dostali do kontaktu s ostatními kandidáty na titul, tedy celky tzv. velké čtyřky.

Red Devils napodobili ostatní aspiranty na vítězství v Premier League a stejně jako Arsenal, Chelsea i Liverpool, také oni si připsali v rámci 8. kola plný bodový zisk.

Nedostatek středních záložníků způsobil, že domácí kouč Alex Ferguson musel do středu pole postavit nezvyklou dvojici Ryan Giggs a Darren Fletcher.

West Bromwich v prvním poločase atakům domácích nájezdníků zdařile odolával a když už Wayne Rooney rozvlnil síť, rozhodčí Mark Halsey jeho branku pro faul neuznal.

Český útočník Roman Bednář nenavázal na dobré výkony z předchozích zápasů a po nevýrazném výkonu byl už v 53. minutě střídán Ishmaelem Milerem.

Regulérních gólů se diváci na Old Trafford dočkali až ve druhém poločase. Rooney navázal na svoji střeleckou formu z posledních týdnů a po přihrávce Dimitara Berbatova prolomil bezbrankový stav. V posledních šesti zápasech za klub i reprezentaci zaznamenal už osmý gól.

Uklidňující druhý zásah přidali domácí jen o pár minut později a byl u něj opět Rooney. Po jeho přihrávce už měl velmi snadnou práci Cristiano Ronaldo.

Baggies ve druhém poločase nedokázali potvrdit dobré výkony své defenzívy v předchozích zápasech a umožnili United vstřelit ještě další dva góly. Nejprve se trefil Berbatov a po další akci zářícího Rooneyho stanovil konečné skóre střídající Nani.

Manchester United – West Bromwich 4:0 (0:0)

Branky: Rooney (56.), Ronaldo (69.), Berbatov (71.), Nani (90.)

Liverpool se drží v závěsu

Fotbalisté Liverpoolu si díky těsnému vítězství nad Wiganem udrželi druhé místo v tabulce za londýnskou Chelsea.

Domácí vstoupili do utkání velmi vlažně a dlouhé minuty měl více ze hry Wigan. Po obrovské hrubce Daniela Aggera, kterou s přehledem sobě vlastnímu potrestal kanonýr Amr Zaki, šli hosté do vedení.

Agger svoji chybu o několik minut později dokázal napravit, když pronikl po levé straně hřiště a předložil míč Dirku Kuytovi, který pod padajícím Chrisem Kirklandem srovnal na 1:1.

Reds měli ještě do poločasu dvě dobré šance na vstřelení branky, ale Kuytova rána skončila na břevně a prudká hlavička Alberta Riery branku minula.

Opět naopak udeřil hostující Zaki, který těsně před odchodem do kabin krásným akrobatickým volejem vrátil Latics vedení a sobě zajistil posun na první místo v tabulce střelců.

Ve druhém poločase dokázali hosté svůj náskok dlouho bránit, Kirkland vychytal další příležitost Kuyta, kapitán Steven Gerrard z přímého kopu pálil těsně vedle.

Pro další vývoj zápasu se jako zcela klíčové ukázalo vyloučení hostujícího Luise Antonia Valencii, který musel po druhé žluté kartě předčasně do sprch. Liverpool svého soupeře zatlačil a ve zbytku utkání dokázal skóre otočit ve svůj prospěch.

Nejprve se po přihrávce Andrey Dosseny přesně k tyči trefil Riera a poté se po centru Jermaina Pennanta podruhé v zápase prosadil Kuyt.

Liverpool – Wigan 3:2 (1:2)

Branky: Kuyt (37. a 85.), Riera (80.) – Zaki (29. a 45.)

Chelsea zůstává první

Zraněními zdevastovaná Chelsea dominovala až v druhém poločase. V tom prvním jsme byli zejména v úvodních minutách svědky hodně otevřené partie, ve které se hra přelévala ze strany na stranu.

Skóre se měnilo po čtvrthodině hry. Centr Wayna Bridge z levé strany se snesl k nohám Juliana Bellettiho, po jeho střele míč trošku šťastně propadl až k Salomonu Kalouovi, který s přehledem rozvlnil síť.

Po této brance už Chelsea naprosto ovládla hru. Do obrovských šancí se dostali Frank Lampard a také výborně hrající Malouda. Do kabin se přesto šlo za stavu 1:0 pro hosty.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se s góly doslova roztrhl pytel. Malouda nejprve v jasné šanci bránu netrefil, krátce na to se však právě po přihrávce francouzského záložníka dostal k míči Belletti, jenž nádhernou ranou nedal Rossi Turnbullovi šanci.

Jestli se dá říci, že do druhé inkasované branky Boro drželi krok, tak po Bellettiho gólu se jejich hra totálně rozpadla. Nepřesné přihrávky na vlastní polovině a zoufalá obranná činnost vedla k totálnímu debaklu. Po krásné akci a přihrávce Maloudy zvýšil Kalou.

A útočník Pobřeží Slonoviny měl prsty i v další brance. Na levé straně si vyměnil míč s Nicolasem Anelkou a měkoučkým centrem vyzval ke skórování Franka Lamparda, který nabídku neodmítl. Po další střele Anelky a chybě Turnbulla dorazil do prázdné brány Malouda a stanovil tak konečný výsledek.

FC Middlesbrough - Chelsea FC 0:5 (0:1)

Branky: Kalou (14. a 53.), Belletti (51.), Lampard (63.), Malouda (67.)

Arsenal otočil duel s Evertonem

Až branky z druhé půle vynesly „kanonýrům“ tři body a díky výhře 3:1 stále drží těsný kontakt s vedoucí dvojicí Chelsea - Liverpool.

V sestavě domácích se poprvé od svého příchodu představil Mikael Silvestre, kouč Arséne Wenger naopak nemohl počítat se zraněnými Williamem Gallasem a Bacarym Sagnou. A zejména na začátku zápasu byly tyto změny v obranné řadě hodně znát.

Už v deváté minutě se Leon Osman nadechl k mohutnému postupu vpřed, vyměnil si míč se Stevenem Pienaarem a otevřel skóre utkání. Nutno podotknout, že prsty v inkasované brance měl právě zmiňovaný Silvestre.

Arsenal se však vzpamatoval velice rychle a kontroval střelami Cesca Fabregase a Robina van Persieho. Španěl bránu přestřelil, s volejem nizozemského záložníka si skvěle poradil Tim Howard. Na druhé straně mohl zvýšit Osman, jeho střela byla však nadvakrát zblokována.

Tlak Gunners přesto pokračoval. Před Samirem Nasrim v doslova hodině dvanácté hasil Joleon Lescott, van Persie měl nejdříve nepřesnou mušku a v další šanci ho znovu vychytal Howard. Domácí přesto mohli kapitulovat, po hlavičce Lescotta na brankové čáře hasil Gael Clichy.

Do druhé půle nahradil Theo Walcott zraněného Kola Tourého a začaly se dít věci. Po z pohledu domácích ne zrovna nejlépe ubráněném rohovém kopu vyrovnal Nasri. Strhnout vedení na stranu Arsenalu mohl poté van Persie, zblízka však přestřelil.

„Kanonýři“ se později přece jen dočkali. Střelecký pokus Fabregase ještě Howard vyrazil, na dorážku van Persieho už byl ale krátký. Třetí gól přidal v závěru utkání Walcott a definitivně tak zajistil zaslouženou výhru Arsenalu.

Arsenal - Everton 3:1 (0:1)

Branky: Nasri (48.), van Persie (70.), Walcott (90.) - Osman (9.)

Sunderland nevyzrál na Fulham

Svěřenci Roye Keana předvedli na Craven Cottage kvalitní výkon, zasloužené branky se však nedočkali a zápas tak skončil bezbrankovou remízou.

Hostující „Černé kočky“ začaly hodně zostra a už ve druhé minutě musel Mark Schwarzer likvidovat pokus Djibrila Cissého. Sunderland byl o poznání aktivnější, na pravé straně obrany Fulhamu hořel zejména John Pantsil, který nestačil na Kierana Richardsona.

Bývalý záložník Manchesteru United po jedné z akcí velice nebezpečně vypálil, Schwarzer však konečky prstů ránu vytáhl. Na druhé straně měl obrovskou šanci Zoltan Gera, který dokonce obešel brankáře Craiga Gordona. Po tomto manévru se však dostal do ostrého úhlu a jeho následnou střelu zneškodnil Pascal Chimbonda.

Maďarský fotbalista krátce na to spálil další šanci, když nezužitkoval přihrávku Andyho Johnsona. Po jednom z protiútoků v podání hostí zkoušel štěstí Cissé, jeho ráně chyběly jen centimetry.

Pořádná dávka štěstí stála při domácích ve 41. minutě. Richardson zahrál přímý kop, který se několikrát odrazil od tyče do tyče. Cottagers však situaci přestáli.

I do druhé půle vstoupili hosté s mnohem větší chutí a po dalším přímém kopu Richardsona dokonce skórovali. Branka však nebyla uznána kvůli faulu Chimbondy ve zdi.

Krátce před koncem se po akci Davida Healyho opřel do míče Cissé, jeho střela jen orazítkovala brankovou konstrukci. Když v úplném závěru nic nepřinesla ani snaha Andyho Reida, bylo o dělbě bodů rozhodnuto.

Fulham - Sunderland 0:0

Bolton potvrdil, že na Blackburn neumí

Hráči Boltonu nedokázali na domácím stadionu porazit Blackburn už od roku 2000 a nic na tom nezměnil ani sobotní zápas, ve kterém se oba soupeři rozešli smírně 0:0.

Bolton si byl nepříznivé bilance dobře vědom, proto se pivem zdarma pro každého snažil do hlediště nalákat co nejvíce fanoušků.

Blackburn se musel obejít bez zraněného kanonýrka Roque Santa Cruze, místo kterého poprvé od první minuty nastoupil veterán Robbie Fowler.

Domácí hráči měli po většinu zápasu více ze hry, vypracovali si i více šancí, ale zarputilou obranu Rovers se jim překonat nepodařilo.

Utkání začalo dvěma příležitostmi domácího Matthewa Taylora, který nejprve po přímém kopu donutil k výbornému zákroku Paula Robinsona a poté v dobré pozici minul míč.

Hosté měli během první půle dvě velké příležitosti, Carlos Villanueva otřel míč o břevno, Jason Roberts po přihrávce Bretta Emertona hlavou minul branku.

O nebezpečí před brankou Blackburnu se ve druhé půli staral zejména aktivní Taylor, který v 69. minutě trefil tyč, po rohovém kopu pálil nad branku.

Bolton - Blackburn 0:0

Portsmouth ubránil proti Aston Ville remízu

Fotbalisté Aston Villy si proti Portsmouthu sice udrželi domácí neporazitelnost, ale zejména ve druhém poločase měli dostatek příležitostí ke vstřelení vítězné branky.

Domácí trenér Martin O´Neill v předchozích sedmi zápasech vždy postavil stejnou základní sestavu, proti Pompey se rozhodl poprvé od začátku postavit obránce Carlose Cuellara a záložníka Jamese Milnera.

Vstup do zápasu měli lepší hostující hráči. S úvodní slabou střelou Seana Davise si poradil brankář Brad Friedel, po spolupráci Petera Crouche a Jermaina Defoea pálil druhý jmenovaný nad branku.

Defoe vypracoval další šanci pro Armanda Traoreho, který však nasměroval míč pouze do konstrukce Friedelovy brány.

Do druhého poločasu vstoupili domácí mnohem aktivněji a skórovat mohli Ashley Young nebo John Carew.

Když byl po velmi přísné druhé žluté kartě vyloučen hostující Davis, žádali si fanoušci ve Villa Parku velmi hlasitě vítěznou branku.

Jejich přání se málem vyplnilo po zaváhání brankáře Davida Jamese, ale míč ještě stačil zpacifikovat Sol Campbell.

Zřejmě největší šanci Villans na vedoucí gól měl dlouhán Carew, který po akci agilního Younga trefil hlavou břevno.

Aston Villa - Portsmouth 0:0