Sparta přetlačila Jablonec a k Lize mistrů má blíže

Hráči pražské Sparty porazili v sobotním utkání 29. kola Gambrinus ligy doma Jablonec 3:2. O branky Sparty se postarali Patrik Berger, Manuel Pamič a Kamil Vacek, Pražanům k potvrzení konečné druhé příčky potřebují v posledním utkání zvítězit na půdě Mladé Boleslavi.

Utkání Sparty s Jabloncem začalo z obou stran hodně opatrně. Do první velké šance se dostal v 10. minutě mladý útočník Sparty Václav Kadlec, samostatný únik však nedokázal přesně zakončit. Jablonec kontroval hlavičkovým pokusem Davida Lafaty, brankář Pražanů Jaromír Blažek však vytáhl reflexivní zákrok.

Sparťané se úvodní branky dočkali ve 21. minutě, kdy se k odraženému míči na hranici pokutového územi dostal Patrik Berger a dělovkou rozvlnil síť jablonecké branky. O osm minut později pálil opět agilní Berger, s jeho střelou si však jablonecký brankář Špit dokázal poradit.

V pohodě hrající Sparta v závěru prvního poločasu dominovala a ve 40. minutě dokázala přidat druhou branku. Z podobné pozice, jako při první brance Berger, se prosadil i obránce Manuel Pamič, na jehož přízemní střelu brankář Špit nedosáhl. Do šaten po prvním dějství tak šli spokojeněji Pražané, kteří si vypracovali pohodlný náskok.

Severočeši vstoupili do druhého poločasu velmi aktivně, do žádných velkých přiležitostí se však dostat nedokázali. Sparta odpověděla nepřesným střeleckým pokusem Kadlece. Následující útok však dokázali sparťané brankově zúročit. Po Wilfriedově přihrávce překonal potřetí v utkání jabloneckého gólmana Michala Špita záložník Kamil Vacek.

Jablonec dokázal snížit v 62. minutě, kdy se přesnou střelou prezentoval záložník Luboš Loučka. Severočeši po vstřelené brance převzali iniciativu, domácí brankář Blažek však Hlouškovu tvrdou střelu dokázal zlikvidovat. V 72. minutě však byl sparťanský brankář krátký na střelu Milana Vukoviče, který využil perfektní přihrávky od Hamouze.

O okamžitou odpověď se snažil domácí Holenda, jeho střela z hranice pokutového území však těsně minula pravou tyč jablonecké branky. V závěru utkání si Sparta i přes snahu Jabloneckých o vyrovnání vedení pohlídala a znovu se o krok přiblížila k celkovému druhému místu v tabulce. K jeho definitivě potřebují Pražané v posledním kole zvítězit na půdě Mladé Boleslavi. Pak se nebudou muset ohlížet na výsledek konkurenta z Liberce.

29. kolo první ligy:

AC Sparta Praha - FK Baumit Jablonec 3:2 (2:0)
Branky: 21. Berger, 39. Pamič, 57. Vacek - 61. Loučka, 70. Vukovič. Rozhodčí: Jílek - Vysloužil, Drastík. Bez karet. Diváci: 7402.

Sparta: Blažek - Kušnír, Huber, Řepka, Pamič - Vacek (90. Kulič), Hubník, Berger, Zeman (76. Žofčák) - Wilfried (69. Holenda), Kadlec. Trenér: Chovanec.

Jablonec: Špit - Krejčí (90. Černý), Pavlík, Zábojník, Hamouz - Michálek (76. Farkaš), Valenta (60. Vukovič), Loučka, Eliáš, Hloušek - Lafata. Trenér: Komňacký.

[ 23. 5. 2009 - MediaFax | Foto: ČTK ]