JAR Francii porazit dokázala, na postup to ale nestačilo

[tag]AKTUALIZOVÁNO[/tag] Hráči Francie titul vicemistrů světa na šampionátu v JAR neobhájí. V závěrečném utkání skupiny A dnes podlehli 1:2 domácí reprezentaci a v turnaji končí stejně jako soupeř, který zůstal na nepostupovém třetím místě za Uruguayí a Mexikem vinou horšího skóre. Výběr pořadatelské země vypadl už po základní skupině poprvé v historii.

Francouzi hráli od 25. minuty v deseti bez vyloučeného Gourcuffa a v poločase prohrávali už 0:2. Jejich jediný gól na šampionátu dal v 70. minutě Malouda.

Výběr končícího kouče Domenecha doznal po skandálech posledních dnů hned šesti změn, ale i bez kapitána Evry a dalších opor dopil kalich hořkosti do úplného dna. Chvíli se mohlo zdát, že nová krev vnese do hry francouzského celku zvýšenou snahu. Ve čtvrté minutě se mezi obránce dostal Gignac, ale ze slibné pozice vyslal Josephsovi jen propagační pozdrav přímo do rukavic.

Po čtvrthodině převzali otěže zápasu na dlouhý čas domácí. Francouzská obrana ponechala ve 20. minutě trestuhodně nekrytého Khumala, který po rohu hlavou z malého vápna otevřel skóre.

Jihoafričanům narostla křídla. Šikovný Mphela byl nebezpečný ve vápně i z dálky: po jeho dravém průniku se Lloris jen ohlédl za střelou, která těsně minula tyč.

Další ránu zasadil Francouzům špílmachr Gourcuff. V pokutovém území soupeře v hlavičkovém souboj loktem udeřil do tváře Sibayu a Domenechův tým šel na 65 minut do deseti.

V přesilovce domácímu výběru ještě vzrostlo sebevědomí a aktivitu také brzy korunoval Mphela, který přes Clichyho dorazil do sítě přihrávku Masilely. Úpadek Francie mohl přerůst v debakl, kdyby už o minutu později nebyl další gól neuznán pro těsný ofsajd.

Až po 40 minutách se k ohrožení brankáře Josepshse dostala i Francie. Zapracovala však více náhoda než tvořivost, Ribéryho trestný kop prolétl bez teče až ke gólmanovi, který po nepříjemném odskoku míč reflexivně vytlačil nad břevno.

Že to bylo jen náhlé vzepjetí, potvrdily následující minuty. I po obrátce diktovali tempo Afričané a další pohromě zabránila tyč, kterou v 51. minutě orazítkoval neudržitelný Mphela. Francouzi si s ním absolutně nevěděli rady; Mphela o sedm minut později vyprášil Llorisovi rukavice jedovatou střelou z dálky, aby pak na francouzského brankáře nevyzrál po další kombinaci na jeden dotek ani pokusem z pravého křídla.

Zničehonic přišel úder Francie. Jednou z mála povedených akcí v 70. minutě rozebrala soupeřovu defenzivu a Malouda po Ribéryho přihrávce před prázdnou branku snadno snížil. Podkopal postupové naděje JAR, výhru jí však nevzal. Ještě v nastavení mohl připojit třetí gól Tshabalala, ve vyložené šanci však trefil gólmana.