Majitel Spartaku Moskva chce koupit i Řím

Majitel Spartaku Moskva chce koupit i Řím

Majitel Spartaku Moskva Leonid Fedun má zájem o získání kontrolního balíku akcií klubu AS Řím. Pro tento účel je ochoten uvolnit až 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). Podle informací dnešního ruského tisku chce Fedun letos získat 50 procent akcií italského klubu a zbytek hodlá odkoupit v příštích dvou letech.

Fedun je viceprezidentem mocné ruské petrochemické firmy Lukoil, kterou zhruba z jedné desetiny vlastní. S jměním odhadovaným na 5,5 miliardy dolarů (přes 110 miliard korun) patří do elitního klubu ruských boháčů. Naftařský koncern se ale chystané sportovní akvizice neúčastní, napsal ruský webový server Lifenews.ru.

S italským klubem by Fedun musel převzít i velké dluhy, kvůli nimž od koupě AS Řím ustoupilo už několik vážných zájemců. Podle ruského tisku se dluhy klubu pohybují kolem 600 milionů eur (téměř 15 miliard korun).

Italská agentura ANSA v této souvislosti napsala, že po zveřejnění zprávy o Fedunově zájmu dnes stoupla hodnota akcií AS Řím o čtyři procenta. O nákup klubu i navzdory jeho obrovským dluhům prý projevilo zájem 23 firem a podnikatelů, včetně například albánského ropného magnáta Rezarta Taciho, který měl svého času zájem o AC Milán.

Ruští fotbaloví činovníci ale projektu příliš nepřejí. Podle ruského tisku se obávají, že v případě koupě římského klubu by se ve Fedunově finančním impériu moskevský Spartak mohl propadnout na druhé místo. Ruský klubový fotbal by tím mohl značně utrpět.

AS Řím, který byl v historii třikrát vítězem Serie A, má prý letos ambiciózní plány a v nadcházející sezoně chce uspět jak v lize a domácím poháru, tak Lize mistrů.