Vnuk barmského diktátora chtěl, aby děda koupil United

Vnuk barmského diktátora chtěl, aby děda koupil United

Vnuk nejmocnějšího předáka barmského vojenského režimu Thana Šweie po svém dědovi chtěl, aby koupil anglický klub Manchester United. Generálovi se ale nezdálo, že by za něj měl zaplatit miliardu dolarů a raději založil v zemi dosud neexistující fotbalovou ligu. Vyplývá to z amerických diplomatických depeší.

"Dobře informovaný zdroj hlásí, že vnuk chtěl po Than Šweiovi, aby nabídl miliardu dolarů za Manchester United. Generál dospěl ale k názoru, že by taková investice měla negativní účinky a raději založil v Barmě vlastní ligu," uvádí se ve zprávě amerického velvyslanectví v Rangúnu z 12. června 2009.

Rozhodnutí o založení ligy padlo loni v lednu a od května také již začala fungovat. A to na základě generálova nařízení pro přední barmské firmy, aby založily své kluby, financovaly jejich činnost a také jim postavily stadiony. Výměnou za to jim slíbil pomoc při výstavbě nebo podíly na zisku z těžby nerostů či z dovozu zboží ze zahraničí.

Šweiův vnuk, jehož jméno nebylo prozrazeno, jako náruživý milovník fotbalu se dočkal aspoň toho, že byl zapsán do jednoho z klubů.

Podle jiné americké depeše není jasné, zda vznik fotbalové ligy v Barmě byl nějak politicky motivován. Každopádně oslovené firmy se prý těžko mohly zdráhat generálovi vyhovět.