Demonstrace fanoušků Spartaku blokovala dopravu v Moskvě

Demonstrace fanoušků Spartaku blokovala dopravu v Moskvě

Stovky rozhořčených fanoušků moskevského Spartaku v noci na dnešek zablokovaly jednu z hlavních moskevských tříd na protest proti usmrcení jednoho ze svých vůdců. Osmadvacetiletého Jegora Sviridova v neděli střelil do hlavy Dagestánec Aslan Čerkesov a vražda vyvolala v Moskvě napětí a výzvy k etnickému násilí.

Moskevský Leningradský prospekt v noci na dnešek přehradila asi tisícovka stoupenců Spartaku Moskva. Účastníci protestu rozbili několik oken a výkladních skříní a podle některých médií volali po pogromech proti kavkazským přistěhovalcům. Doprava nefungovala asi hodinu, policie proti pochodu nezakročila.

Sviridov byl jedním z vůdců fotbalového hnutí Fratrija, které sdružuje stoupence v Moskvě mimořádně populárního Spartaku. Nedělní incident vyvolala hádka mezi skupinou Dagestánců a davem moskevských výrostků. Spor přerostl ve rvačku, při níž Dagestánci použili střelné zbraně.

Policie se všemožně snaží uklidnit početné zástupy fanoušků Spartaku, kteří se přes internetové sociální sítě domlouvají na razantní odvetě. Na Facebooku a Twitteru zaznívají výzvy k fyzickému násilí proti kavkazským přistěhovalcům a k lynčování Sviridovova vraha.

Ruští fanoušci patří v Evropě k obávaným, podle tvrzení některých ruských občanských iniciativ jejich spolky vyznávají kult násilí a krajního nacionalismu. Minulý měsíc se na tisíc fanoušků petrohradského Zenitu střetlo s ruskou pořádkovou policií při bouřlivé oslavě čerstvě získaného titulu.