Řada hráčů v Anglii se vyhýbá dani z příjmu

Řada hráčů v Anglii se vyhýbá dani z příjmu

Desítky hráčů anglické Premier League se vyhýbají placení daně z příjmu, když používají složité schéma, které jim umožňuje legálně platit daň 28 či dokonce jen dvě procenta namísto 50 procent. Podle britského listu The Times tohoto uspořádání využívají i angličtí reprezentanti Wayne Rooney a Gareth Barry.

Schéma vychází z toho, že fotbalisté založí firmu, která přijímá platby za využívání obrazu a jména hráčů - například na suvenýrech a dresech. Vzhledem k tomu, že jde o firmu, tak z těchto příjmů platí jen 28 procent daň namísto 50 procent, které platí lidé za příjmy vyšší než 150.000 liber ročně (4,3 milionu korun).

Podle listu přibylo hráčů, kteří začali zakládat tyto společnosti poté, co byla před 18 měsíci zvýšena daň z vysokých příjmů ze 40 na 50 procent. Fotbalisté tak často mají s klubem dvě smlouvy - jednu na příjmy za fotbal a druhou na příjmy z prodeje jejich obrazu a jména.

Hráči si navíc od těchto svých společností půjčit a na tyto půjčky je pak pouze dvouprocentní daň. Útočník Manchesteru United Rooney, který údajně vydělává 200.000 liber týdně, si za poslední dva roky půjčil od své společnosti 1,6 milionu liber, napsaly The Times.

Když za tuto částku zaplatil dvouprocentní daň, ušetřil skoro 600.000 liber ve srovnání s částkou, kterou by musel zaplatit, kdyby tyto peníze byly považovány za příjem. Barry z Manchesteru City takto ušetřil na 135.000 liber. List uvádí, že v menší míře podobného schématu využil i Daniel Sturridge z Chelsea.

Dalších 55 hráčů si od svých firem nepůjčovalo, ale když do nich převedlo část příjmů, ušetřilo na daních 22 procent. Patří mezi ně obránci Ashley Cole a Rio Ferdinand nebo útočníci Michael Owen a Theo Walcott, napsal britský list.

Podle něj jde již o tak velké částky, že daňové úřady zkoumají cesty, jak tato daňová schémata omezit. Jednají s kluby o zaplacení 100 milionů liber za to, že přehnaly část příjmů hráčů odváděných do firem spravujících jejich copyright.