Chelsea dala za Torrese 1,4 miliardy

Chelsea dala za Torrese 1,4 miliardy

Vedení Chelsea se domluvilo s Liverpoolem na přestupní částce za španělského útočníka Fernanda Torrese. Podle britských médií se jedná o 50 milionů liber (asi 1,4 miliardy korun), což by bylo rekordní odstupné mezi anglickými kluby a sedmé nejvyšší v historii fotbalu. Liverpool dohodu potvrdil na svém webu s tím, že dal Torresovi svolení k přestupu.

Chelsea se navíc rozhodla poslední den přestupního období sáhnout do kapsy opravdu hluboko a dalších 21 milionů liber (asi 595 milionů korun) investovala do brazilského stopera Davida Luize. Benfica Lisabon její nabídku přijala a nyní se stejně jako u Torrese dolaďují poslední detaily a chystají se zdravotní prohlídky hráčů.

Chelsea se o Torrese ucházela již několikrát, ovšem vždy neúspěšně. V této sezoně se však Liverpoolu i Torresovi příliš nedaří, a tak mistr světa a Evropy požádal o svolení k přestupu. Poté, co se dnes Liverpool dohodl s Newcastlem na příchodu Andyho Carrolla, přijal nabídku Chelsea. Šestadvacetiletý španělský hráč tak nebude hrozbou pro branku pražské Sparty v úvodu vyřazovací části Evropské ligy.

Torres přišel do Anglie v roce 2007 z Atlétika Madrid údajně za 20 milionů liber, což bylo nejvyšší odstupné v historii klubu. Během čtyř neúplných sezon odehrál 142 soutěžních zápasů a vstřelil 81 branek. Na kontě má i 81 startů za španělskou reprezentaci, za kterou dal 26 gólů.

V Chelsea by měl vytvořit útočné duo s dalším kanonýrem Didierem Drogbou, případně s Francouzem Nicolasem Anelkou. Tato trojice v minulé sezoně anglické ligy nastřílela dohromady 58 branek.

Dosavadní rekord anglického fotbalu údajně držel Argentinec Carlos Tévez, za kterého měl Manchester City zaplatit 49 milionů liber. Tuto částku však vedení City vyvracelo. Oficiálně potvrzeným rekordem v Anglii byl dlouho přestup Rio Ferdinanda z Leedsu do Manchesteru United z roku 2002 za 33 milionů liber. Dnes ho nejprve překonal Carrollův přesun do Liverpoolu za 35 milionů liber a vzápětí ještě výrazněji Torres.

V novodobé historii po krachu mediálního koncernu Leo Kircha a snížení přestupních částek byli dražší než Torres pouze Cristiano Ronaldo a Kaká z Realu Madrid.

Vizitka španělského útočníka:Datum a místo narození: 20. března 1984, Madrid
Výška a váha: 186 cm/78 kg
Post: útočník
Klub: Chelsea FC (od 2011)
Předchozí působiště: Atlético Madrid (2001-07); FC Liverpool (2007-11)
Počet reprezentačních startů/gólů: 82/26 (debut 6. září 2003 proti Portugalsku)
Statistika v Premier League: 102/65
Statistika v Primera División: 200/84
Největší úspěchy: mistr Evropy 2008 a mistr světa 2010
Další úspěchy: mistr Evropy do 16 let 2001 a do 19 let 2002; účastník ME 2004 a MS 2006
Ostatní:
- Hráč, kterému se kvůli mladistvému vzhledu přezdívá El Niňo, tedy Dítě, začínal s fotbalem jako pětiletý. Prošel si několik žákovských týmů, až se v jedenácti letech přišel ukázat na trénink mládeže Atlétika, kde zůstal.
- Když Torres přestupoval z Atlétika do Liverpoolu, zaplatil za něj nový zaměstnavatel přes miliardu korun, navíc do Madridu putoval jeho krajan Luis Garcia. Chelsea za něj Liverpoolu má zaplatit v přepočtu 1,4 miliardy korun, což by bylo rekordní odstupné mezi anglickými kluby a sedmé nejvyšší v historii fotbalu.