Lafata a spol. splnili albánskou misi

Hráči Jablonce vyhráli ve čtvrtečním úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy UEFA na hřišti albánského týmu Flamurtari Vlora 2:0, když oba góly vstřelil útočník David Lafata. Severočeši tak mají nakročeno do další fáze soutěže, odveta se hraje za týden v Chance Aréně.

Po zahřívací čtvrthodině si první velkou šanci vypracovali Jablonečtí. Po rohovém kopu Jarolíma hlavičkoval Piták a orazítkoval brankovou konstrukci. Na druhé straně zahrozil Xhafaj, jeho šanci ale včasným vyběhnutím zlikvidoval gólman Špit. Bouřlivé domácí publikum pak mohlo po půlhodině hry děkovat svému brankáři, který zlikvidoval jedovku Lafaty. V závěru poločasu ožili hráči Flamurtari, hlavičkové pokusy Begaje a Xhafaje ovšem postrádaly přesnost.

Za velkého vedra vstoupili do druhého poločasu lépe Albánci, hostující obrana v čele s gólmanem Špitem si však s náporem poradila. V 58. minutě měl dobrou možnost Xhafaj, Špit ale Severočechy podržel. "Zelenobílí" čekali trpělivě na svou příležitost a ta přišla v 70. minutě. Piták pronikl do pokutového území, nádherně načechral balon pro Lafatu, jenž neměl problémy skórovat.

Jablonecké vedoucí úspěch řádně povzbudil, krátce nato vyslal parádní střelu Jarolím, brankář Mocka však svoje mužstvo ochránil před další pohromou. Jenže hned o pět minut později znovu zafungovala spolupráce mezi Pitákem a Lafatou a druhý jmenovaný opět z bezprostřední blízkosti upravil na 2:0. Hosté už poté kontrolovali vývoj zápasu a do odvety si odvezli velmi nadějný výsledek.

Evropská liga UEFA, 2. předkolo - úvodní zápas:

KS Flamurtari Vlora - FK Baumit Jablonec 0:2 (0:0)
Branky: 70. a 76. Lafata. Rozhodčí: Karasev - Baryšnikov, Semenov (všichni Rus.). ŽK: Xhafaj - Loučka, Eliáš.

KS Flamurtari Vlora: Mocka (82. Spaho) - Begaj (56. Progni), Brahja, Veliu, Ahmataj - Arberi, Lena, Sakaj, Kuqi - Shehaj (76. Idrizaj), Xhafaj. Trenér: Gugash Magani.

FK Baumit Jablonec: Špit - Jablonský, Beneš, P. Pavlík, Eliáš - Kovařík (63. F. Novák), Piták, Loučka, M. Jarolím, Kopic (78. Vošahlík) - Lafata (85. Třešňák). Trenér: František Komňacký.