Sparta má po prohře k postupu daleko

Sparty Praha nezvládli čtvrteční první vzájemný zápas play-off Evropské ligy na hřišti rumunského FC Vaslui a prohráli 0:2. Letenský tým inkasoval dvakrát v první půli a výrazně si ztížil pozici do domácí odvety, pod druhý gól se navíc výrazně podepsal chybující brankář Jaromír Blažek.

Sparťané nastoupili v Rumunsku v osvědčené sestavě, ale v prvním poločase na svého soupeře poměrně nečekaně nestačili a navíc inkasovali hned dvakrát. Letenský celek byl horší a v přechodu do útoku nevytvářel výrazné nebezpeční. Domácí hráči Vaslui měli čas kombinovat a byli bojovnějším mužstvem, pomohla jim také brzká vedoucí branka.

Rumunský celek se ujal vedení v 13. minutě, Sanmartean poslal pěknou přihrávku Gerlemovi, který se srazil s brankářem Blažkem a následně se z dorážky prosadil Temwanjera. Sparta se trápila v rozehrávce a volila nakopávané míče na Kweukeho, ty však úspěch neslavily. Navíc v 36. minutě potopil letenský tým brankář Blažek, který pustil velmi lacinou branku. Zkušený gólman špatně odhadl neškodný centr Milanova a srazil si míč do vlastní sítě. Sparta si v první půli větší šanci nevypracovala, když se už pokusila o zakončení, střela Vacka ze střední vzdálenosti byla slabá a nenadělala brankáři Vaslui Černiauskasovi větší starosti.

Český vicemistr šel do kabin s dvoubrankovým mankem, po změně stran už do hry nezasáhl brankář Blažek. Ten by po souboji při první brance otřesený, při druhé udělal chybu a mezi tyčemi ho nahradil Švenger. Na hře Sparty se ovšem změnilo jen minimum, Vaslui kontroloval své vedení a když po hodině hry navíc neproměnil slibnou šanci Hušek, střílející z dobré pozice nad branku, začala se nad svěřenci Jozefa Chovance stahovat mračna. Hosté si ani v závěrečných minutách nevytvořili trvalý tlak, naopak stále chybovali v rozehrávce a nabízeli tak Vaslui další šance z protiútoků. Další obrovskou příležitost zazdili domácí šest minut před koncem, Temwanjera nejprve trefil z několika metrů břevno a následnou dorážku Gerlema na poslední chvíli vyrazil střídající gólman Švenger.

Sparta se v Rumunsku neprezentovala povedeným výkonem, chyběla jí větší aktivita po stranách, lepší rozehrávka, větší klid s míčem na noze a také vůle jít do soubojů jeden na jednoho. Pasivní výkon nakonec znamenal porážku 0:2, která hodně komplikuje další naděje českého vicemistra na postup do skupinové fáze. V domácí odvetě, která se hraje na Letné za týden, tak Sparta musí zvítězit alespoň o tři góly, nechce-li pomýšlet na případné prodloužení či vyřazení. To by bylo pro nejbohatší český klub velkou ranou, jelikož jeden z hlavních cílů Sparty do nové sezony byl právě postup do skupinové fáze Evropské ligy.

FC Vaslui - AC Sparta Praha 2:0 (2:0)
Branky: 13. Temwanjera, 36. Milanov. Rozhodčí: Szabó - Vámos, Varga (všichni Maď.). ŽK: Costin, Gerlem, Buhaescu, Zmeu - Blažek, Sionko, Zápotočný.