Schalke propadlo, Slovan zdolal AS Řím A jak dopadli další duely Evropské ligy?

[tag]VÝSLEDKY EVROPSKÉ LIGY[/tag] Nejen rumunská Vaslui, která porazila favorizovanou pražskou Spartu, si ve čtvrtek večer na své konto připsala překvapivý výsledek. Ještě větší senzací se stala výhra Slovanu Bratislava nad slavným AS Řím. Z té se přímo na stadionu v Pasienkách radovalo několik bývalých sparťanů. Za Slovan, který už nevede ex-slávistický kouč Karel Jarolím, si zahráli Kladrubský, Žofčák a Lačný.

Hrdinou duelu se ale stal obránce Martin Dobrotka, který dal po rohovém kopu jediný gól zápasu a překazil tak premiéru na lavičce bývalému slavnému fotbalistovi Luisi Enriquemu.

Druhému slovenskému celku, který bojuje o účast v základní skupině Evropské ligy, se už tolik nedařilo. Trnava, vedená českým lodivodem Pavlem Hoftychem, prohrála na hřišti Lokomotivu Moskva 0:2. Trnavě nepomohlo ani pět českých fotbalistů, kteří se v jejím dresu objevili na trávníku.

To český reprezentant ve službách Besiktase Istanbul Tomáš Sivok naopak prožil vítězný zápas. Jeho Besiktas doma rozstřílel Vladikavkaz 3:0, když Sivok vsítil první branku tohoto střetnutí. Sedmadvacetiletý bývalý stoper Sparty otevřel skóre ve 20. minutě, když se po odraženém rohovém kopu prosadil povedenou střelou z malého vápna.

Anglický Tottenham deklasoval skotský celek Heart of Midlothian na jeho hřišti 5:0. Trabzonspor s obráncem Ondřejem Čelůstkou v obraně uhájil na hřišti Athleticu Bilbao bezbrankovou remízu, i když hrál už od 6. minuty bez vyloučeného Yilmaze.

Evropská liga, úvodní zápasy 4. předkola:

FC Vaslui - AC SPARTA PRAHA 2:0 (2:0)
Branky: 13. Temwanjera, 36. Milanov. Rozhodčí: Szabó - Vámos, Varga (všichni Maď.). ŽK: Costin, Gerlem, Buhaescu, Zmeu - Blažek, Sionko, Zápotočný.

Legia Varšava - Spartak Moskva 2:2 (1:0)
Branky: 3. a 69. Radovič - 52. a 71. Ari.
V sestavě Spartaku Moskva chyběl kvůli zranění obránce Marek Suchý.

Ekranas - Hapoel Tel Aviv 1:0 (0:0)
Branka: 82. Samusiovas.

Lokomotiv Moskva - Spartak Trnava 2:0 (2:0)
Branky: 34. Janbajev, 37. Maicon.
V dresu Spartaku Trnava, který trénuje český trenér Pavel Hoftych, nastoupili v záladní sestavě brankář Martin Raška a obránci Patrik Gross, Martin Vyskočil, Jiří Koubský a záložník Marek Kaščák. V 54. minutě vystřídal Vyskočila Pavel Malcharek.

Zestafoni - FC Bruggy 3:3 (0:2)
Branky: 59. a 84. Gelašvili, 64. Dvali - 27. Akpala, 30. Rafaelov, 73. Hoefkens.

HJK Helsinky - Schalke 04 2:0 (1:0)
Branky: 18. a 54. Pukki.
Záložník Jan Morávek nastoupil v základní sestavě Schalke, byl ale v 59. minutě vystřídán.

Litex Loveč - Dynamo Kyjev 1:2 (1:1)
Branky: 13. Janev - 7. z pen. Ninkovič, 77. Ideye.

Vorskla Poltava - Dinamo Bukurešť 2:1 (1:0)
Branky: 32. Krivošejenko, 89. Rebjenok - 58. Niculae. ČK: 64. Grigore (Dinamo).

Aalesund - AZ Alkmaar 2:1 (1:1)
Branky: 14. z pen. a 74. Barrantes - 30. Martens.

Omonia Nikósie - Salcburk 2:1 (2:1)
Branky: 35. Freddy, 45. Leandro - 3. Alan.

Austria Vídeň - Gaz Metan Medias 3:1 (2:1)
Branky: 7. Linz, 45. a 61. Barazite - 23. Breeveld.
Útočník Tomáš Jun odehrál za Austrii 87 minut.

Maccabi Tel Aviv - Panathinaikos Atény 3:0 (0:0)
Branky: 67. z pen. a 90. Atar, 60. Konate.

Steaua Bukurešť - CSKA Sofia 2:0 (1:0)
Branky: 16. Galamaz, 77. Tatu.

FC Thun - Stoke 0:1 (0:1)
Branka: 18. Pugh. ČK: 90. Da Costa (Thun).

Besiktas - Vladikavkaz 3:0 (1:0)
Branky: 20. SIVOK, 75. z pen. Guti, 89. Almeyda.
Obránce Tomáš Sivok odehrál za Besiktas celé utkání, otevřel skóre a dostal žlutou kartu.

Bursaspor - Anderlecht Brusel 1:2 (1:0)
Branky: 37. z pen. Vederson - 54. z pen. Legear, 76. Jovanovič. ČK: 89. Kas (Bursa).
Anderlecht odehrál zápas bez českých fotbalistů, Lukáš Mareček zůstal na střídačce, Ondřej Mazuch je zraněný.

PAOK Soluň - Karpaty Lvov 2:0 (1:0)
Branky: 15. Athanasiadis, 56. Lino.

Nordsjaelland - Sporting Lisabon 0:0

Slask Wroclaw - Rapid Bukurešť 1:3 (1:2)
Branky: 16. Mila - 24. Grigore, 34. Roman, 79. Apostol.

Standard Lutych - Helsingborg 1:0 (0:0)
Branka: 60. Tchité.

Metalist Charkov - Sochaux 0:0

Fulham - Dněpropetrovsk 3:0 (2:0)
Branky: 43. a 49. Dempsey, 39. Hughes.
Zápas řídil český sudí Pavel Královec, záložník Fulhamu Marcel Gecov zůstal jen na lavičce náhradníků. Za Dněpr odchytal celé uktání Jan Laštůvka.

Hannover - Sevilla 2:1 (2:1)
Branky: 6. a 45. Schlaudraff - 37. Kanouté.

Crvena Zvezda Bělehrad - Rennes 1:2 (1:1)
Branky: 17. z pen. Cadu - 41. Pitroipa, 75. Montano.

Differdange - Paris St. Germain 0:4 (0:1)
Branky: 17. Gameiro, 70. Bahebeck, 90. Ceara, 90. Menez.

Shamrock Rovers - Partizan Bělehrad 1:1 (0:1)
Branky: 81. McCabe - 14. Tomič.