Drogba a spol. na titul nedosáhli, mistrem Afriky je Zambie

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Reprezentanti Zambie vyhráli letošní Africký pohár národů, když v nedělním finále porazili v gabonském městě Liberville tým Pobřeží slonoviny 8:7 na penalty, po normální hrací době i po prodloužení byl totiž stav nerozhodný 0:0. Rozhodující penaltu proměnil Sunzu a zajistil Zambii první titul.

V základní hrací době měli hráči Pobřeží slonoviny k vítězství blíže. V 70. minutě neproměnil Didier Drogba penaltu, když přestřelil branku, v závěru zahodil další šanci "Slonů" Gradel. Ani prodloužení gól nepřineslo, a tak musely rozhodnout až pokutové kopy.

V nich nejdříve nedal za Pobřeží slonoviny ve třetí sérii Bamba, ale penalta se opakovala, a to už se nemýlil. V páté sérii pak složil reparát také Drogba, ale jelikož vzápětí brankář Zambie Mweene proměnil i desátou penaltu v řadě, muselo se pokračovat. Až v osmé sérii nedal za "Slony" Kolo Touré, ale Kalaba vzápětí přestřelil branku a stále nebylo rozhodnuto. Branku však při dalším pokusu minul Gervinho a senzační triumf zajistil Zambii Stophira Sunzu.