Bývalý hráč Bohemians pochopitelně na úvod vyzdvihl velké klady. "Patrik Schick a Adam Hložek měli, co se týče individuálního hodnocení, skvělou sezonu," myslí si.
Kanonády v podání Schicka sledovala se zatajeným dechem celá Bundesliga, I proto se nyní přetřásá možnost, že si český reprezentant možná vystřílel přesup do Premier League. "Je to náš jednoznačně nejlepší zástupce v Bundeslize. Do karet mu sice extrémně hrálo zranění Boniface a následné spekulace o jeho odchodu, který se nakonec neuskutečnil, ale Patrik chytil šanci fantasticky," smeká pomyslně Morávek.
Bilance 21 gólů v 31 odehraných zápasech je parádní. "Určitě mu dává šanci, aby si sen o Anglii splnil. Na druhou stranu uvidíme, jestli by ho nelákala případná spolupráce s Cescem Fabregasem, o kterém se spekuluje jako o možném novém trenérovi Leverkusenu," dodává bývalý záložník s tím, že v souvislosti s odchodem z Bayeru se mluví i o českém brankáři Matěji Kovářovi. Ten se snažil prosadit na místo jedničky mezi tyčemi, ale nepovedlo se mu to.
"Chtěl by zamířit do klubu, kde by nastupoval pravidelně. Prostor dostával spíš v Lize mistrů, v Bundeslize odchytal pět zápasů. Asi už čekal v této sezoně větší vytížení a tím spíš bude situaci chtít nějak řešit," tvrdí Morávek.
Hned čtveřice českých hráčů pak působila v Hoffenheimu, jenž bojoval o záchranu. Nejlepší vysvědčení si vysloužil bývalý sparťan Adam Hložek. "U něj jsem rád, že se mu sezona takhle povedla a nabral sebevědomí. Osm gólů a čtyři asistence ve 27 zápasech jsou dobrá čísla a kdyby nebylo zdravotních patálií, měl by je ještě lepší," věří krajanovi Čech. "Když byl zdravý, jeho pozice na hřišti byla dominantní a oba trenéři, kteří u týmu v sezoně byli, na něj spoléhali. Přesně to, co Adam v Leverkusenu neměl, v Hoffenheimu našel."
Hložek sní o postupu na MS: Nikdy jsem v reprezentací nic nevypustil, jen to tam nepadalo
Své si podle Morávka odvedl i zkušený Pavel Kadeřábek. "Přál bych mu, aby dostal ještě na rok smlouvu a plnil roli mentora pro mladší hráče. Vždy, když nastoupil, podal stabilní výkon a Hoffenheim musí vidět, že se na něj může nadále spolehnout," přemítá nahlas nad nejasnou budoucností poctivého dříče v dresu TSG.
Velice náročný aklimatizační rok prožil podle experta obránce Robin Hranáč. Připsal si jen čtyři starty a v prestižním magazínu Kickeru měl z českých hráčů nejhorší průměr 4,5. "Začátek pro něj byl hodně nešťastný, hned ve druhém kole musel čelit ve skvělé formě hrajícím Marmoushovi a Ekitikému. Robin šel do druhé půle a slušně ho tam větrali, což člověku moc nepomůže," naznačuje problém Čech. "Naopak ho to dost možná na úvod vyděsí, jestli na něj úroveň Bundesligy není až moc vysoká."
Slavia si vyhlédla další explzeňskou oporu. Posila z Německa by stála pořádný balík
Na další příležitost si počkal do čtvrtého kola a tam TSG prohrával s Unionem Berlín v šesté minutě 0:2 a Hranáč byl o poločase střídaný. "Pak už mu přibyly jen dva starty a oba ty zápasy tým prohrál. Myslím si, že jeho sebevědomí dostalo hodně tvrdých ran. Je otázka, jak si to on a jeho agentura vyhodnotí," nebarví současnost na růžovo expert.
"Píše se o Slavii, což by pro mě byl brzký útěk z nekomfortní zóny. Když jsem měl první rok v Schalke 16 startů, volil jsem hostování v Kaiserslauternu a přál bych si, aby to zkusil taky. Například ve výrazně lepším druholigovém německém týmu, který bude pomýšlet na postup," nabízí řešení Morávek.
Druhá Bundesliga je podle něj typově podobná jako česká první liga, je tam víc soubojová a není tak rychlá. "Vynikla by v ní jeho rychlost, mohl by zlepšit jazyk a vrátit se do Hoffenheimu lépe připravený. Měl by ještě zabojovat v zahraničí. Přece jen po Euru patřil k objevům a velkým příslibům českého fotbalu a věřím, že ho první nepovedený rok neodradí.“
V jiné situaci je David Jurásek. Ten má v Benfice smlouvu do roku 2028 a minimálně na přípravu si ho určitě portugalský klub vezme zpátky. "V Německu na sebe bohužel nijak výrazně neupozornil, zápasů sice odehrál 14, ale často v roli střídajícího hráče, takže jeho minutáž není velká. Troufám si tvrdit, že si hostování představoval jinak," soudí odborník.
Čvančara namíchl Mönchengladbach. Po kritice na sítích musel k vedení. Udělal jsi chybu, slyšel
Samostatnou kapitolou je pak útočník Gladbachu Tomáš Čvančara. Ten patřil k hráčům, kteří právě skončenou sezonu nebudou hodnotit dobře. "Osmadvacet zápasů sice vypadá výborně, ale většinou byl v roli střídajícího hráče. Odehrál jen 800 minut a dal dva góly. Spěje to k tomu, že bude následovat přestup. Myslím, že je to jediná možnost, jak z toho ven, protože nevidím šanci, že by se mu blýskalo na lepší časy," myslí si Morávek.
Český útočník si zavařil i svými vyjádřeními o klubu. "Tady v médiích to bylo prezentováno tak, že je dobře, že ukázal nespokojenost se svou situací. Ta se ale podle mě dá a hlavně má vyjádřit jinak než přes sociální média. Patrně brzy nastane rozchod mezi hráčem a klubem a Tomášovo angažmá bude vnímáno jako nepovedený přestup. Pravděpodobně z obou stran,“ dodává.