eFotbal

Osudy prvoligových trpaslíků: Jak si dnes vedou Drnovice, Lázně Bohdaneč či Blšany?

Osudy prvoligových trpaslíků: Jak si dnes vedou Drnovice, Lázně Bohdaneč či Blšany?
Osudy prvoligových trpaslíků: Jak si dnes vedou Drnovice, Lázně Bohdaneč či Blšany?Flashscore
Kdysi patřily mezi příjemná zpestření nejvyšší soutěže. Kde je dnes konec slavným vesnickým týmům, které se díky štědrosti svých mecenášů v minulosti prodraly až mezi českou fotbalovou smetánku? Někdo se pomalu vrátil tam, odkud svou cestu do nejvyšších pater nastartoval, někdo dokonce úplně zanikl.
Reklama
Reklama
BLŠANY

Když se malá víska na Žatecku v roce 1998 probojovala až do první ligy, málokdo tehdy tušil, že v nejvyšší soutěži vydrží dlouhých osm let. Skutečně se tak stalo. V týmu sbíral první zkušenosti s profesionálním fotbalem třeba gólman Petr Čech či fotbalový bohém s talentem od pánaboha Jan Šimák. V týmu někdejšího svazového šéfa Františka Chvalovského ovšem hrála i další známá jména jako Roman Hogen, Patrik Gedeon či Jan Velkoborský.

Blšany, které musely kvůli nevyhovujícímu stadionu, čas hrát v azylu v Příbrami a na Žižkově sestoupily v roce 2006. Tím zároveň odstartovaly velké finanční problémy klubu, jenž zapříčinily postupný pád soutěžemi až do krajského přeboru.

Nakonec ale přišel pád na to nejzazší dno. Vedení kvůli přetrvávajícím problémům odhlásilo tým ze soutěže a fotbal v Blšanech skončil. Stalo se tak paradoxně v roce, kdy uplynulo 70 let od založení klubu. Od roku 2020 hraje v Blšanech krajský přebor Slavoj Žatec.

Modlím se za to, aby se Pilařův příchod povedlo zrealizovat. Nejdůležitější ale je, aby nikdo neodešel, říká šéf Hradce Weber

Foto: FK Chmel Blšany

DRNOVICE

Také za vzestupem Drnovic stál štědrý mecenáš. Byl jím podnikatel Jan Gottvald, který prý do tamního fotbalu ve své době napumpoval kolem 130 milionů korun. Obec u Vyškova hrála nejvyšší soutěž devět let v kuse. Vrcholem bylo třetí místo v ročníku 1999/2000 a následný start v předkole Poháru UEFA, do Drnovic tenkrát přijel i tehdy bundesligový mančaft Mnichov 19860. To byla velká sláva. Na moderní stadionu dokonce dvakrát hrála i reprezentace.

V sezoně 2004/2005 se Drnovice do ligy vrátily, skončily dokonce osmé, ovšem kvůli finančním problémům sestoupily. V roce 2006 klub dokonce zkrachoval a stadion putoval do konkurzu.

K odkazu fotbalových Drnovic se nyní hlásí klub FKD, který na stadionu rovněž hraje v okresním přeboru Vyškov.

V poslední době se však do Drnovic vrátil i profesionální fotbal. Svá domácí utkání zde hraje druholigový Vyškov, který se před pár týdny skoro dostal do první ligy.

Slovácko? Nejen dobré víno, ale i fotbalisté. Akademie se chlubí řadou premiantůLÁZNĚ BOHDANEČ

Za tažením týmu nedaleko Pardubic až mezi šestnáctku nejlepších českých fotbalových klubů stál místní podnikatel a zároveň patriot Jiří Novák. Do týmu přilákal před sezonou 1997/1998 celou řadu posil včetně vicemistra Evropy Luboše Kubíka.

Ani někdejší hvězda pražské Slavie a zkušenostmi ostřílený borec ovšem nezabránil tomu, že Lázně Bohdaneč vydržely v nejvyšší soutěži jen jedinou sezonu. Východočeši tehdy skončili beznadějně poslední jen s 11 body na kontě, od té doby nikdo nenasbíral méně bodů.

Po sestupu a odlivu značné části finančních prostředků následovaly dva roky v druhé lize, sloučení se Slovanem Pardubice a poté dokonce zánik. V roce 2011 se ovšem Lázně Bohdaneč na českou fotbalovou mapu vrátily. V současnosti hrají krajský přebor.

Lídr čistých kont Vajner: Zůstávat v Jablonci nemělo smysl. Trenéry repre jsem asi nezaujal