O "Jestřábím oku" se rozhodne 2. července

O "Jestřábím oku" se rozhodne 2. července

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) definitivně přijme rozhodnutí o tom, zda ženy vyznávající islám mohou nosit během zápasů hidžáb, společně se zavedením elektronické kontroly polohy míče na brankové čáře, až 2. července na mimořádném zasedání.

Viceprezident FIFA, jordánský princ Ali chtěl už v sobotu dosáhnout zavedení prvního ze vzpomínaných bodů. "Jde o předsudek, který má vážné důsledky - mnoho děvčat a žen totiž nemůže hrát fotbal. Je nevyhnutné zrušit tento zákaz. Není to přitom otázka náboženské symboliky, v první řadě jde o kulturní porozumění si," uvedl vrcholný funkcionář.

Nosení speciální pokrývky hlavy žen zakázala FIFA v roce 2007 z bezpečnostních důvodů. Nový design hidžábu, na jehož vývoji se podílí německo-dánská firma, by měl předejít potenciálním zraněním krku.

Prezident FIFA Sepp Blatter byl dlouho odpůrcem zavedení technologie elektronického monitorování polohy míče na brankévé čáře, názor však změnil během MS 2010 v Jihoafrické republice. V osmifinálovém zápase mezi Anglií a Německem hlavní rozhodčí Jorge Larrionda "obral" o jasný gól Franka Lamparda, když míč z jeho kopačky skončil za brankovou čárou, ale uruguayský sudí gól neuznal. Prezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini zase jako alternativní řešení problému prosazuje brankové rozhodčí.

"Jestli bude 2. července schválené zavedení technologií, předpokládám, že poprvé se dostane do praxe během MS klubů na konci roku 2012. Také bychom to otestovali i na Poháru konfederací rok před MS 2014 v Brazílii," prohlásil generální sekretář FIFA Jerome Valcke. Technologický systém, který budou testovat ve švýcarské laboratoři EMPA, by měl fungovat na principu tzv. "Jestřábího oka", který už několik let úspěšně využívají v tenise či kriketu. FIFA také zvažuje návrh povolit čtvrté střídání hráče v prodlouženích zápasů.