Obě pražská "S" prohrála. Sparta s Příbramí, Slavia v Olomouci

Oba dva největší pražské kluby na zápas 23. ligového kola nebudou v dobrém vzpomínat. Zatímco "Sešívaní" prohráli v Olomouci 0:1, letenští doma nestačili na Příbram, která veze z Prahy cennou výhru 2:0. V dalším utkání si České Budějovice gólem Otepky z pokutového kopu z nastaveného času připsaly tři body proti Hradci.

Ligová tabulka

Remízovou sérii Slavie přerušila Olomouc

Borci Sigmy Olomouc vyhráli v nedělním utkání 23. kola Gambrinus ligy doma nad Slavií Praha 1:0. Po standardní situaci se v 10. minutě nadvakrát prosadil Klesnil, Slavia měla už v první půli tři vynikající šance, ale Blažek zklamal, Nitrianský a znovu Blažek mířili jen do tyče.

Slavia vstoupila do utkání aktivněji, ale prvního gólu se dočkali domácí, když v 10. minutě Schulmeisterův centr z trestného kopu prošel až na malé vápno na Klesnila. Jeho hlavičku ještě Berkovec reflexivně vyrazil nohou, ale na Klesnilovu dorážku už nestačil.

Vzápětí postupoval po Jarolímově přihrávce zleva sám na brankáře Zlámala slávistický útočník Jan Blažek, ale svou možnost prováhal a Zlámal vsedě zasáhl. Jen o pár minut později rozdělil tentokrát výborný Jarolím přihrávku na Nitrianského a ten utíkal opět sám na Zlámala. Tentokrát trefil pravou tyč a dorážku už poslal nad branku.

Ještě před přestávkou se zleva před samotného Zlámala opět dostal Blažek, ale také on mířil přes celou branku do tyče, tentokrát do levé.

Po přestávce už aktivita Slavie opadala a více šancí v protiútocích měli domácí. Ovšem brankář Berkovec vychytal zejména Podaného a další gól už nepustil. To však domácím nevadilo, protože vybojovali ve snaze o záchranu velmi cenné tři body.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU OLOMOUC - SLAVIA PRAHA

Sparta doma překvapivě nestačila na Příbram

Hráči Sparty Praha prohráli na domácím hřišti na Letné v nedělním střetnutí 23. kola Gambrinus ligy s 1. FK Příbram 0:2 Goly hostí vstřelili ve 38. minutě Martin Šlapák a v 62. minutě Martin Koukal.

Pro Spartu, která vedla tabulku, neměl být zápas proti Příbrami, v jejíž sestavě chyběl kvůli dohodě stoper Hejda, neměl být zápas velkým problémem, ale ukázalo, že je pro ni v současné formě každý soupeř těžký. Během tři minut mohla dát Sparta dva góly, měla do poločasu další tři až čtyři gólové šance, Krejčí nastřelil tyč, ale po první pětačtyřicetiminutovce šli do kabin s jednogólovým vedením Příbramští. Po centru Pleška z levé strany ve 38. minutě překvapil obranu Letenských patičkou přes nohu Martin Šlapák.

[img id="37516"]
Obrana Příbrami, v níž Mišůn nastoupil na postu stopera místo Hejdy, jenž ve středočeském klubu hostuje právě ze Sparty, zpočátku dost zmatkovala. Díky výborným zákrokům brankáře Hrušky a chabému důrazu sparťanů v koncovce však nejhorší chvíle přežila a hosté občas vyrazili do protiútoku. Byla z nich však jen tvrdá rána T. Pilíka těsně vedle a Šlapákův gól, jenž byl ironickou odpovědí na neschopnost Sparty v koncovce. Všechny příležitost, vypracované z velké územní převahy, zahodili Kweuke s Přikrylem.

Sparta chtěla po tradičně nevydařeném prvním poločase všechno rychle nahradit po přestávce, další šanci zahodil Kweuke, Hušbauer pálil z gólové pozice těsně vedle, ale po hodině hry Příbram znovu zvedla hlavu. V 61. minutě měl Vaclík velké problémy se střelou Krbečka a v 62. minutě Letná zkameněla. Příbramští kopali roh. Obrana Sparty ho odvrátila, chybně však rozehrála, Pleško vrátil míč Šlapákovi a jeho nezištnou přihrávku proměnil Zdeněk Koukal zblízka ve druhý gól. V ten okamžik se ze sparťanského kotle začalo ozývat skandování "Hřebík ven!" a ochozy často pískaly.

Nervózní tým Sparty byl sice i nadále častými hostem před pokutovými územím Příbrami, často do něj pronikal, ale s obranou Středočechů si nevěděl rady. Hráči Příbrami velmi dobře vyplňovali prostor, těsně bránili, Hruška ani nemusel chytat střely, jen vyrážel nebo stahoval centry a sbíral chybné přihrávky. Domácí se neprosazovali ani ve standardních situacích, nepomohl jim ani příchod dvou útočníků Keriče a Kadlece, a zápas pro ně skončil dokonalým fiaskem.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU SPARTA PRAHA - PŘÍBRAM

Budějovice porazily Hradec až díky penaltě z nastaveného času

Hráči Českých Budějovic porazili v nedělním utkání 23. kola Gambrinus ligy na domácím hřišti Hradec Králové 1:0. Jihočeši měli několik slibných šancí, ale žádnou z nich nevyužili, až v nastaveném čase rozhodl z penalty Otepka.

Před zápasem přebral šéf domácího klubu Karel Poborský dres s číslem 40 jako dar ke svému jubileu. V úvodu samotného utkání protáhli hosté dvakrát brankáře Daňka. Po deseti minutách se po centru Sandra dostal do dobré střelecké pozice Javorek, ale balon poslal až na tribunu. O chvíli později napřáhl ke střele hradecký Šisler a z dálky těsně minul levou tyč.

Ve 23. minutě měl velkou šanci na druhé straně Klesa, který po kličce brankáři měl před sebou prázdnou branku, ale těsně minul. Za pár minut pálil po Řezníčkově přistrčení kousek nad Otepka. Chvíli před přestávkou zavařil domácímu brankáři Daňkovi obránce Machovec. Po jeho malé domů gólman trefil špatně míč, který se snášel do branky. Sám Daněk ho pak ještě stihl chytit a po souboji s jedním z hostujících hráčů byl pískán útočný faul.

Po přestávce se Jihočeši dočkali po pohledné akci gólu, když se trefil Klesa, ale radost domácích zkazil odmávaný a odpískaný ofsajd. Vzápětí se neujala Řezníčkova střela, kterou Koubek vytěsnil na roh. Domácí byli dál aktivnější, ovšem s defenzivou Hradce si nevěděli rady. Po centru Otepky zakončoval Javorek v pádu vysoko nad. Dynamo se ale nakonec tří bodů dočkalo. Po centru Rýdela zahrál jeden z hostujících hráčů v pokutovém území rukou a nařízenou penaltu proměnil ve třetí minutě nastavení Rudolf Otepka.