Jablonec Spartě zatápěl, ta ale po výhře č. 2 pronikla do finále

[tag]POHÁR ČESKÉ POŠTY[/tag] Tým pražské Sparty je prvním finalistou domácího Poháru České pošty, pomohla mu k tomu středeční výhra 3:2 na hřišti Jablonce. Soupeř letenského klubu vzejde ze čtvrtečního druhého semifinále soutěže mezi Teplicemi a Olomoucí.

Sparta si přivezla těsný jednobrankový náskok a v odvetě na severu Čech se v první půli musela vypořádat s očekávaným náporem Jablonce, pro který byl pohárový zápas poslední šancí, jak zachránit nevydařenou sezonu. Úvodní půle nabídla mnoho zajímavých momentů a po čtvrt hodině hry také dva slepené góly, u obou přitom byl sparťanský mladík Jakub Brabec.

Hostující stoper si nejprve v 16. minutě naskočil na rohový kop a přesnou hlavičkou vstřelil úvodní branku zápasu. Pomyslné sparťanské uklidnění ale nepřišlo. Několik desítek sekund poté se dostal ve vápně ke střele kanonýr Lafata, jehož pokus ještě ve skluzu nešťastně tečoval do vlastní sítě Jakub Brabec a bylo srovnáno. Jablonec musel v tu chvíli vstřelit ještě dva góly, ani jednou neinkasovat, a v zbytku první půle si vytvořil územní tlak i mírnou převahu, v zakončení mu ale chybělo více přesnosti. Po gólu volal především průnik Kopice a také hlavička Jarolíma, avšak v prvním případě střílel domácí záložník po dobrém individuálním průniku těsně vedle a v druhé šanci se blýskl reflexivním zákrokem Vaclík.

Po změně stran měla Sparta dvě dobré příležitosti znovu strhnout vedení na svou stranu, ale Sionka vychytal v 55. minutě brankář Jablonce Špit a o deset minut později netrefil míč v dobré pozici Krejčí. Jablonec cítil šanci a za pomoci množství centrovaných míčů i důrazu se tlačil směrem k hostující šestnáctce, Sparta navíc chybovala v rozehrávce a zbytečně ztrácela balon. V 74. minutě Severočeši otočili zápas ve svůj prospěch poté, co z levé strany ideálně odcentroval Novák, na malém vápně si našel prostor stoper Beneš a hlavičkou o zem zvýšil na 2:1.

Sparta si závěr utkání hodně zdramatizovala, v závěrečných minutách však využila otevřené obrany Jablonce a svého soupeře potrestala dvěma góly. V 82. minutě vybojoval míč ve středu hřiště Kweuke, našel na šestnáctce Matějovského, který ještě prostrčil do uličky na Hušbauera a bylo opět srovnáno. Kamerunský útočník poté dvě minuty před koncem využil své robustní postavy, ve vápně přetlačil Nováka a naservíroval míč před prázdnou branku, kde dorážel znovu Hušbauer. Sparta si po výhře 3:2 zahraje finále domácího poháru, ve středu 2. května vyzve na plzeňském stadionu buďto Teplice, nebo Olomouc.

Pohár České pošty, odveta semifinále:

FK BAUMIT Jablonec - AC Sparta Praha 2:3 (1:1)
Branky: 17. Lafata, 73. V. Beneš - 82. a 88. Hušbauer, 16. J. Brabec. Rozhodčí: Jech - Urban, Makovička. ŽK: Vošahlík, Lafata, Piták, Loučka - Přikryl, Hušbauer, Jarošík, Kweuke. Diváci: 3100. První zápas 0:1, postupuje Sparta.

FK BAUMIT Jablonec: Špit - J. Štochl, V. Beneš, P. Pavlík, F. Novák - Vošahlík (66. Třešňák), M. Jarolím, Loučka, Piták, Kopic (85. Jablonský) - Lafata. Trenér: František Komňacký.

AC Sparta Praha: Vaclík - Přikryl, E. Brabec, J. Brabec, Pamič - Sionko, Hušbauer, Jarošík, Matějovský, Krejčí - Kweuke (90. Kerič). Trenér: Martin Hašek.