Olomouc útočí na první trofej: Uděláme možné i nemožné

[tag]POHÁR ČESKÉ POŠTY[/tag] Ve středu se od 19.15 hodin utká v plzeňských Štruncových sadech Sparta Praha se Sigmou Olomouc ve finále Poháru České pošty. Ve hře je vstupenka do předkola Evropské ligy, případný triumf Sparty může za jistých okolností dokonce otevřít cestu do pohárů i čtvrtému klubu v Gambrinus lize.

Olomouc útočí na první trofej: Uděláme možné i nemožné
Sparta bude od vzniku samostatné České republiky útočit už na šestý zisk domácího poháru, její soupeř z Hané hrál pouze jednou finále a v něm před rokem v Jihlavě po penaltách podlehl Mladé Boleslavi. Utkání bude mít značný náboj - pro letenský tým to může být jediná letošní trofej, Olomouc hodlá udělat tlustou čáru za korupční aférou a k ligové záchraně může přidat i nečekaný úspěch v podobě postupu do předkola EL.
Vrchol Poháru České pošty ale nebude zajímavý jen z hlediska obou finalistů - Sparta již nemá souboj o titul ve svých rukou a pokud v lize neskončí první, avšak vyhraje pohár, otevře tím cestu do předkola evropských pohárů i čtvrtému celku z ligy. Toto místo momentálně okupuje Mladá Boleslav.

Sparta se už s Olomoucí utkala v pátečním ligovém zápase a po brance útočníka Kweukeho zvítězila 1:0. Tentokrát se bude hrát na neutrální plzeňské půdě. Zvláštní pocit bude mít před utkáním druhý trenér Sparty Václav Jílek, který na Hané dlouho trénoval. "I před tím prvním utkáním jsem byl víc nervózní. Přece jen jsem v Olomouci strávil čtrnáct let své profesní kariéry, všechny hráče znám, prošli mi rukama. Na druhou stranu jsem teď ve Spartě, hájím její zájmy a chci, abychom i v druhém utkání byli úspěšní," říká Jílek.

Letenští trenéři vypsali na finálový duel prémie tak, aby své svěřence ještě více motivovali. "Něco tam je, přestože čas na realizaci z důvodu nabitého programu zatím není. Na konci sezony to také musí být podmíněno závěrečným výsledkem, takže uvidíme. Čeká nás soupeř, který je velmi silný v útočné fázi. Jeho hráči mají značné dispozice pro hru dopředu, jsou pro to technicky a rychlostně vhodně vybavení. My musíme zlepšit aktivitu v obranné fázi. Často jsme byli pasivní a to soupeři nahrává i z toho důvodu, že jeho individuálně dobře vybavení hráči toho jsou schopni využít," nabádá Jílek.

Sigma Olomouc si druhý rok po sobě zahraje finále tuzemského poháru a tentokrát věří v úspěch. Minulý rok v Jihlavě podlehla Mladé Boleslavi až po penaltovém rozstřelu, ovšem nyní by si Hanáci rádi připsali premiérový úspěch. "Uděláme možné i nemožné pro to, abychom zvítězili," říká útočník Sigmy Jan Schulmeister.

Hanáci v pátečním ligovém zápase na Letné neproměnili několik slibných šancí a nakonec prohráli 0:1, tentokrát ale věří v odlišný průběh zápasu. "Musíme hrát dobře jako tým, třeba jako v Plzni v lize, jedině tak můžeme uspět. Středeční zápas bude odlišný, hlavně Sparta nebude hrát doma, takže to bude jiné," předpokládá útočník Michal Ordoš. Hanáci chtějí vybojovat trofej pro svého kapitána Radima Kučeru, který po sezoně nejspíš ukončí aktivní kariéru. "Chudák za celou kariéru nic nevyhrál, tak bychom mu něco chtěli dát, než skončí," dodal Ordoš.

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc
(Středa 2. května, 19.15, ČT4, Hraje se v Plzni)