Jablonci zachránil proti Dukle bod za minutu dvanáct Lafata

Hráči Jablonce jsou po devátém kole novým vedoucím týmem první ligy. V dnešní dohrávce doma remizovali s pražskou Duklou 2:2 a díky lepšímu skóre se dostali na první místo před Plzeň. Důležitý bod Jablonci zajistil ve třetí minutě nastaveného času kanonýr Lafata sedmým gólem v sezoně. Dukle k výhře nestačilo, že dvakrát v zápase vedla, navíc neproměnila penaltu. Na výhru Pražané čekají už šest zápasů a zůstávají jedenáctí.

Jablonec motivovala vidina prvního místa v lize a také snaha odčinit domácí bodové ztráty se Spartou a Příbramí. Velké odhodlání naznačili Severočeši už v první půlminutě ostrými střelami Lafaty a Kovaříka, které hned dostali do tempa i brankáře Radu. Gólman Dukly se změnil v prokletí domácích střelců, kterým mařil šanci za šancí.

Když se Dukla vymanila z úvodního tápání a zatlačila na domácí zadáky, Jablonec hned znejistěl. Po čtvrt hodině hosté navíc proměnili i svoji první šanci: Malý dlouhým pasem zaskočil domácí obránce a Berger snadno překonal Špita, který nahradil zraněnou jedničku Valeše.

Jablonec se inkasovaným gólem zlomit nenechal. Z trestného kopu zahrozil Čížek, Lafatovu hlavičku vyrazil Rada. Domácí uspěli až deset minut před poločasem. Záložník Dukly Borek podcenil Kovaříkův centr a důrazný Novák hlavičkovým pokusem slavil vyrovnání i svůj premiérový ligový gól.

Pokud se domácí fanoušci těšili na velký obrat, nástup do druhé půle pro ně i jablonecký tým znamenal šok. Dukla v 57. minutě dobře sehrála rohový kop a bek Vrzal velký závar ukončil přesnou ranou pod břevno. Jablonec druhé vedení Dukly zjevně vykolejilo víc než úvodní inkasovaný gól. Domácí najednou začali kazit lehké míče v rozehrávce a obrana Dukly, z níž před zápasem vypadl zraněný stoper Božič, snadno odvracela naivní útoky.

Dvacet minut před koncem měli Pražané jedinečnou šanci zvýšit náskok. Po faulu domácího Vaňka na Borka ale při penaltě zaváhal bek Hašek, který vysoko přestřelil a připravil se o čtvrtou letošní trefu. V závěru ještě v jasné šanci selhal Berger. Hosty luxus v podobě zahození takových šancí hodně mrzel. Domácí spasil poslední útok v zápase a hlavička útočníka Lafaty, který zblízka zařídil nerozhodný výsledek. Dukla nedotáhla do vítězného konce ani pátý zápas, v němž byla v letošní sezoně ve vedení.