Plzeň Fenerbahce přehrála, na postup to však nestačilo

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Tým Plzně remizoval v odvetě osmifinále Evropské ligy na hřišti Fenerbahce 1:1 a v součtu s domácí porážkou 0:1 v soutěži končí. Istanbulský celek se ujal vedení v závěru prvního poločasu gólem Saliha Ucana, za Plzeň vyrovnal Vladimír Darida. Potřebný druhý gól už ale Viktoriáni nedali, Limberského ránu zastavila tyč.

Video z ostatních čtvrtečních soubojů

V zápase, hraném kvůli disciplinárnímu trestu pro Fenerbahce za výtržnosti fanoušků v minulém utkání s Borisovem před prázdným hledištěm, otevřel skóre ve 43. minutě střídající Salih Ucan. Po přestávce vyrovnal Vladimír Darida, od postupové trefy pak Viktorii dělil kousek po Limberského střele do tyče.

Plzeň se marně snažila stát se teprve třetím českým klubem v samostatné historii, který ve dvojutkání evropských pohárů dokáže postoupit po prohře doma. Západočeši přitom od začátku hráli mnohem lépe a odvážněji než před týdnem ve Štruncových sadech.

Neztráceli tolik míče a po deseti minutách mohli vést. Kovaříka nejprve v poslední chvíli zablokoval domácí obránce a z následného rohu hlavičkoval v dobré pozici mimo Čišovský. Fenerbahce poprvé zahrozilo až v devatenácté minutě, kdy Sow tečoval střelu zblízka nad. Na opačné straně podobně ve skluzu mířil po Horváthově pasu vedle Darida.

V závěru půle istanbulský velkoklub přidal a zvýšená aktivita se mu vyplatila. V 41. minutě ještě Kozáčik skvěle vychytal Sowa, o dvě minuty už ale inkasoval nepříjemný gól do šatny. Po centru Cristiana z pravé strany Horváth neodkopl míč a chtěl si ho zpracovat, čehož využil pohotový Ucan a trefil se přesně k tyči. Na hřišti byl přitom jen osm minut, protože vystřídal zraněného Topala.

Po přestávce potřebovala Plzeň vstřelit k postupu dva góly, a proto musela otevřít hru. Po deseti minutách přežila dvě velké šance. Cristian nejprve pálil na malém vápně nad a pak po jeho ráně zachránil hosty Kozáčik.

V 61. minuty se Plzeňští vrátili do postupové hry. Darida napřáhl těsně za vápnem a přízemní střela trochu překvapivě prošla až do sítě. Domácí tým znervózněl a hosté se tlačili za druhou trefou. V 70. minutě dělily Viktorii od postupu centimetry, když Limberského střela orazítkovala tyč.

Fenerbahce s vypětím sil bránilo výsledek. Rajtoralovu střelu tečoval těsně vedle Ďuriš, který nahradil Horvátha. V 81. minutě se dostal i k hlavičce, poslal ji však nad.

Plzeň vrhla všechny síly do útoku, do vápna přiběhl pomoci i brankář Kozáčik, "postupový" gól ale už hosté nedali. Viktoria tak vypadla i ve třetím pohárovém dvojzápase, který začínala doma.

Odvetné utkání osmifinále Evropské ligy:

Fenerbahce Istanbul - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)
Branky: 43. Ucan - 61. Darida. Rozhodčí: Gräfe - Hëcker, Henschel (všichni Něm.). ŽK: Kuijt, Gönül - Bakoš, Kolář, Tecl. Hráno bez diváků. První zápas: 1:0, postoupilo Fenerbahce.

Fenerbahce: Demirel - Gönul, Yobo, Irtegün, Ziegler - Sahin, Topal (35. Ucan) - Kuyt, Cristian (90. Korkmaz), Erkin - Sow (82. Topuz). Trenér: Kocaman.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth (72. Ďuriš) - Rajtoral (88. Fillo), Kolář, Kovařík - Bakoš (65. Tecl). Trenér: Vrba.

Turečtí fanoušci problémy nedělali, Plzeň měla "domácí prostředí"

Hráči před zápasem zdraví prázdné tribuny, které zčásti zakrývají vlajky, a vzápětí je na dálku slyšet, jak si plácají při podávání rukou. V tom ostře protne vzduch vyzvánění mobilního telefonu. Dnešní odveta osmifinále Evropské ligy mezi Fenerbahce Istanbul a Viktorií Plzeň se kvůli trestu pro domácí klub za výtržnosti jejich fanoušků hrála na uzavřeném stadionu a chvílemi připomínala spíše přípravné utkání.

Stadion Sükrü Saracoglu jindy zlověstně vře, dnes se však v padesátitisícové aréně odrážely jednotlivé výkřiky a pokyny hráčů i trenérů. Přesto měla Viktoria od úvodního hvizdu po většinu času překvapivě "domácí prostředí".

Plzeňská stodvacetičlenná oficiální výprava, čítající obchodní partnery, sponzory a některé příbuzné hráčů totiž bouřlivě oceňovala každou akci Západočechů a pak dokonce "rozjela" tradiční pokřik plzeňských fans "červená, modrá".

Fanoušci Fenerbahce, kteří způsobili uzavření stadionu svými výtržnosti při minulém domácím utkání Evropské ligy s Borisovem, rovněž hraném před prázdným hledištěm, měli dovoleno aspoň symbolicky vyvěsit na jednu z tribun nápis "Jako bychom byli s vámi". Nad ním se rozprostírala turecká národní vlajka, po stranách za brankami ležely na prázdných sedačkách klubové vlajky.

Před branami stadionu byl na rozdíl od předešlého domácího utkání s Borisovem, při němž příznivci Fenerbahce díky nejrůznějším pomůckám dostali přes zdi stadionu pyrotechniku, klid. Od pozdního odpoledne bylo možné sice v ulicích potkat jednotlivé skupinky ve žlutomodrých dresech a šálách, žádné výtržnosti však fanoušci netropili.

Na rozdíl od duelu s Borisovem tentokrát nemohli sledovat zápas na dvou velkoplošných obrazovkách přímo u stadionu. Pouze v případě postupu měli povoleno jít svým oblíbencům poděkovat. Jen v ulicích muselo zůstat i několik fanoušků Plzně, kteří se navzdory zavřenému stadionu vypravili podpořit svůj klub do Istanbulu.