Šeterle: Podpora mládeže? Všichni se tváří, že se jich to netýká

Šeterle: Podpora mládeže? Všichni se tváří, že se jich to netýká

„Chtěl bych eliminovat blbosti, kterými se zaštiťují někteří lidé pod záminkou pomoci fotbalu. Přitom nejsou vůbec založené na znalosti věci a motivované jsou spíš osobním prospěchem,“ vysvětluje bez obalu Jaromír Šeterle, proč se rozhodl na sobotní valné hromadě kandidovat do Výkonného výboru FAČR. „Rozhodnutí, zda se ve volbách ucházet o křeslo místopředsedy za ligu, se ve mně rodilo dlouho, ale po rozhovorech s lidmi z klubů i dlouholetými partnery jsem dospěl k názoru, že o témata, se kterými do volby půjdu, je zájem,“ říká dlouholetý funkcionář z Plzně, Slavie, nebo Mladé Boleslavi.

Typickým příkladem a jedním z nosných témat volební valné hromady bude tzv. projekt „osamostatnění profesionálních soutěží“…

„Tohle není nové téma. Objevuje se už po několikáté, vždy před valnou hromadou. Přitom nejde o nic jiného, než o uchopení moci skupinou klubů, nebo jednotlivců, kteří by fotbal chtěli snáze ovládat. Liga je dnes v rámci asociace řízena samostatným oddělením profesionálního fotbalu. Řídícím orgánem je Ligové shromáždění, kde mají zástupce jen kluby první a druhé ligy. Televizní a reklamní práva, která kluby předávají STESu opět ovládají kluby první a druhé ligy. Mají k tomu veškeré mechanismy. Já tady nevidím žádný prostor k tomu, aby do toho zasahoval někdo zvenčí. Liga si řídí svoje procesy sama. No a potom jsou tady různé komise v rámci FAČR, které kluby ovládat nemohou a to evidentně někomu vadí,“ uvedl ostřílený funkcionář, jehož soupeřem bude Dušan Svoboda ze Sparty.

Kritik reprezentačního trenéra Michala Bílka připomněl i princip solidarity: „Namísto bourání funkčních procesů bychom se měli věnovat vylepšením, nebo rozvinutím věcí, které tu zatím nefungují. Třeba princip jakési kolegiality, nebo chcete-li solidarity. Uvedu příklad. Není to tak dlouho, co měla existenční problémy Borussia Dortmund. V kritickou chvíli ji půjčkou dva miliony eur pomohl jeden z největších rivalů, Bayern Mnichov. A pár let na to se oba kluby potkaly ve finále Ligy mistrů. Přitom velké problémy se nevyhýbají ani našim velkým klubům, nedávno je měla Slavia, teď Baník Ostrava. A my bychom měli nastavit mechanismy, jak klubům v tísni pomoci. Princip solidarity funguje i na evropské scéně, nebýt toho, těžko by naše kluby mohly hrát třeba Ligu mistrů. Stal by se z toho jen klub nejbohatších vyvolených,“ pokračoval muž, jenž je skloňován také se Slavií Praha, kde by měl údajně vystřídat Zbyňka Kusého.

Kandidát na funkci se dotkl také financování sportu a to od nejnižších kategorií: „Samostatnou kapitolou, na které musíme výrazně zapracovat, je financování sportu. My tady máme zákon o sportu z roku 2001, který může sportovnímu hnutí pomoci s financováním, ale jeho znění se víceméně neuplatňuje. Přitom sport a tělesná kultura obecně jsou součástí kultury národa. Nikoho asi nepřekvapí, že stát financuje provoz Národního divadla, nebo Filmového festivalu v Karlových Varech. My jsme vždycky hrdí na to, když po hřišti běhá Pavel Nedvěd, nebo Karel Poborský, každý tomu fandí a tleská, rád se u toho nechá vyfotit do novin, ale když přijde na to, že je třeba nějak systematicky podporovat širokou základnu mládežnických sportovců, ze které tyhle individuality vyrostly, tak se všichni tváří, jako že se jich to netýká. Nikdo nevidí, že kluby mají třeba dvacet mládežnických oddílů, spoustu peněz spolyká provoz sportovních zařízení, nákup vybavení. Sportování mladých se musí podpořit, tohle musíme změnit,“ zakončil Šeterle.