Kdo bude krýt záda Lehmannovi?

Kdo bude krýt záda Lehmannovi?

Fotbalové Německo, respektive jeho čelní představitelé a především trenér reprezentace řeší nelehký úkol. Stejně jako v České republice není úplně jasné, kdo by měl být reprezentační dvojkou. Pozice Jense Lehmanna je neotřesitelná, poctivě si ji vyseděl během dlouhých let ve stínu Olivera Kahna. Mnichovský matador už poskytuje své služby pouze Bayernu, z Lehmanna je jednička, ovšem za ním se rozhořel takřka nevídaný boj.

V současné době usiluje o to být při reprezentačních akcích na lavičce náhradníků hned několik velmi dobrých gólmanů. Malý náskok měl před začátkem sezóny stuttgartský Hildebrand, ale v současné době se na něj tlačí Weidenfeller z Dortmundu, brémský Wiese, Enke, hájící branku Hannoveru, jednička Norimberku Schäfer a také Jentzsch, chytající letos ve velmi dobré formě ve Wolfsburgu. Právě trenér Wolfsburgu, Klaus Augenthaller poněkud rozvířil mediální vody, když se nechal minulý týden slyšet, že právě Jentzsch a nikdo jiný by měl dostat šanci.

Argumenty jsou celkem jasné. Wolfsburg není zrovna bundesligový gigant, ale v současné době mu patří velmi slušné osmé místo, ačkoli ve čtrnácti kolech nastříleli jeho hráči pouhých deset branek. Právě díky svému gólmanovi ale obdrželi jen o jednu branku více a drží se v polovině tabulky. Navíc, statistiky dokládají, že Jentzsch musel v prozatímním průběhu sezóny odvracet vůbec největší počet střel z celé bundesligové konkurence. Mohly by pro něj mluvit i už poněkud dávné, ale pozitivní zkušenosti z německé jedenadvacítky, byť wolfsburgský dlouhán už oslavil třicítku. Většina jeho konkurentů je o pár let mladší, což ale speciálně v Německu nemusí nic znamenat.

Vzpomínka na dvojici velmi pokročilých třicátníků Kahn – Lehmann při nedávném MS, nebo i na jejich předchůdce Köpkeho či Illgnera ukazuje, že němečtí reprezentační trenéři dlouhodobě dávají přednost zkušenějším brankářům, než těm vyloženě mladým a nadějným. Zatím se ale nikdo z odpovědných nevyjádřil, jestli má Jentzsch vůbec nějakou šanci, propracovat se do kádru německého týmu.

Jednu malou ochutnávku už za sebou přesto má. Jürgen Klinnsmann ho minulý rok vzal na asijskou přípravnou misi. Simon Jentzsch zůstal v pozici nechytajícího brankáře, ale nasál atmosféru a není divu, že by si něco podobného rád co nejdříve zopakoval. Ovšem v současné době jsou přece jen více na očích gólmani působící v mužstvech bojujících o špici.

Ale co není dnes…

[ 28. 11. 2006 - Jaromír Bosák | Koláž: eFotbal.cz ]